Acordeoane ...bune, bune

Acordeoane ...bune, bune | Autor: strumfi2004

Link direct la acest mesaj

Am gasit www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=14970&hl=" target="_blank">aici aceasta reteta ingenioasa si am executat-o:

acordeonul simplu si aici langa niste parjoale ministeriale, tot reteta ruseasca (merci inca o data Natalia!)

Va recomand cu caldura!

Edit: eu am pus telemea rasa deasupra, nu branza topita. Am facut si in varianta fara bacon, doar cu branza, dar nu le-am mai prins la pozat :), au fost nemaipomenite cu smantana si marar tocat presarat!

Gratiela, Mariuca si Stefu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Grozava idee pentru cina de astazi! Multumesc!

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Arata grozav si e o idee pentru papa de azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mmm, ce bunaciune! Eu stiam de varianta simpla, fara nici o umplutura (cartofii taiat in felul acesta se coc mai repede decit cei intregi). Trebuie neaparat de incercat!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

no si acu care-i reteta la parjoalele aleaa beyyy??mor ...mor si gata...baga reteta aici nati ori gratiela sa fac diseara ca mor daca nu


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nusha, hihi acusica vin cu reteta, sa scotocesc in arhiva de messenger.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Uite-o

Pirjoale ministeriale

Pieptul de pui (unul si jumatate) se taie cubulete mici (e mai usor de taiat, daca pieptul e putin congelat), se pun intr-un vas, se adauga 2 oua, 3-4 linguri de smintina sua maioneza, 2 linguri cu virf de amidon, 1 virf de cutit de bicarbonat de sodiu, sare, piper dupa gust, se amesteca bine si se lasa pentru vreo ora. Apoi se ia cu lingura si se prajesc in tigaie, ca niste clatite mici, pe o parte si pe alta vreo 3-5 minute, pina se rumenes. Sint delicioase.

Sursa si poze aici: http://www.good-cook.ru/vtoroe/vtoroe_089.shtml


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

balbina prompta ca intotdeauna...amidon de care??de ala dr.oetcker??ca nu stiu de care sa pun


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by nushulica

balbina prompta ca intotdeauna...amidon de care??de ala dr.oetcker??ca nu stiu de care sa pun


INGRID


Da, dr. oetker, eu numai din ala folosesc, altul nici nu stiu.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Arata minunat !!!
Maine vreau sa fac si eu...dar am o intrebare de baraj: ce este amidonul? Mai exact la ce foloseste el, pt ca nu stiu cum se spune in ebraica si vreau sa explic la magazin, sa stiu ce cumpar.
E cornfloor??

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Saphir, amidonul e "starch" in engleza. Vad ca stai in Israel, daca te ajuta, iti zic si denumirea in rusa ("krahmal" - se citeste exact cum am scris, cu accent pe a doua silaba), stiu ca acolo stau multi rusi , mai stii, poate dai peste vreo vinzatoare rusoaica. Amidonul arata ca o faina si se foloseste la legarea sosurilor, a cremelor, care ies mai fine decit daca se foloseste faina de griu.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput