Ce gatim azi pentru pitici (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

pastrav cu cartofi copti
un fruct(piersica)

SOSO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Puteti sa imi spuneti si mie reteta la urmatoarele feluri care mi se par mie apetisante (si am speranta ca o sa ii placa si fiului mofturos):

- chiftele din peste
- budinca de dovlecel cu brinza
- sufle de broccoli
- piure de broccoli, morcov si cartof
- spaghete cu pui

?
Multumesc frumos!
Bubu, te admir foarte mult ca gasesti timp sa gatesti atit de mult lui Vladut. Si listele puse de tine sint super folositoare.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

bubu, copilasul tau e un mare mancacios iar tu esti o mamica super, gatesti asa de variat

meniul nostru de astazi (3 ani):

9.30 - lapte cu cereale
11.00 - pepene rosu
13.00 - ciorba de vitel (cu o lingurita de smantana)
- ghiveci de legume cu piept de pui

18.00 - iaurt cu paine
22.00 - branza cu rosie, lapte cu cereale (din cauza caldurii, venim tarziu de afara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Sirimie,

uite cateva dintre retele (mele) cerute de tine:

Budinca de dovlecel

Varianta dulce: dovelcelul ras pe razatoarea mare (si stors, pentru ca are o concentratie foarte mare de apa), se amesteca cu 2 oua, branza dulce, eventual o lingura de smantana, 2-3 linguri de zahar (recomand brun) si, daca este prea moale, poti adauga o lingura de pesmet sau 2-3 biscuiti farmitati. Se da la cuptor cam 30-40 de minute. Poti face variatiuni - poti adauga si un mar ras, poti sa nu pui zahar si sa o servesti cu dulceata/miere pe deasupra.

Varianta sarata: dolvlecel ras + branza dulce combinata cu branza sarata + ou + daca este nevoie, 1 lingura de pesmet. Poti adauga, daca se accepta de catre meseni, marar.

Varianta acesta de budinca (cea sarata) se poate face si cu spanac, stevie, brocoli. Se poate aduga si cascaval, care o sa o faca mai apetisanta.

Chiftele de peste (somon)

Am luat reteta dintr-o revista Good Food si au iesit foarte bine. Se fiebe somonul in lapte cam 20 de minute. Se face un piure de cartofi nu foarte fin, ci mai "zgrumturos"; somonul de farimiteaza cu mana (atentie sa nu ramana vreun osior), se amesteca cu piurelul de cartofi (cantitatile sunt cam 60% somon si 40% piure), se adauga 2 oua, o lingura de mustar de Dijon (eu am pus mustar normal...), sare, piper, etc; se fac chiftele plate si rotunde (indicatia in revista era 5 cm diametru si 2 cm inaltime), se dau prin pesmet si se prajesc in ulei incins pana se rumenesc (se fac aurii). Sunt gustoase si eu am pacalit-o cu ele pe fie'mea, care refuza peste.

Piure de brocoli, morcov si cartof

Se fierb legumele si se paseaza - de preferat cu blender-ul, dat fiind ca unele dintre legume sunt mai greu de pasat cu furculita. Se adauga unt, putin lapte caldut, se poate adauga (ca la toate piureurile) o lingura de smantana, sare, piper si... gata!

Pofta buna!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Clyo si Simo, multumesc mult de aprecieri Vlad chiar mananca, asa ca trebuie sa aiba mancare in fiecare zi. Cam la 3 zile ii fac ciorbita si aproape in fiecare seara cate un fel de mancare.

Sa va zic meniul de azi:
9- lapte cu cheerios si chocapic
11- putina omleta, suc dintr-o portocala si o banana afara
14- ciorba de perisoare cu paine, un mar ras cu biscuiti, un danett de vanilie
18- orez cu lapte
21- piure si 2 crenvusti de pui, putina inghetata

Simona, sa-ti zic cum fac eu:

Chiftele de pesteFile de peste(folosesc merluciu) il fierb, apoi il curat de oase si il amestec cu un morcov ras, un cartof ras, o ceapa mica taiata fin, 3 catei de usturoi rasi, 1 ou, marar, patrunjel, sare, piper. Apoi prajesc chiftelutele in ulri incins.

Spaghete cu pui- rapide
Pulpele de pui le fac la cuptor intr-un vas de iena,iar cand sunt gata pun peste ele spaghetele fierte si suc de rosii si mai bag iar la cuptor vreo 10 min.

Sufleuri eu nu fac, Vlad nu e fan, nici n-am mai incercat pt. ca nu mancam nici noi. La restul am vazut ca ti-a scris si Gabi.
Pup


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

neata!

si fi-mea are alt fel de macare in fiecare zi, gatim cu randul: eu, bona, mama , pe caldura asta bea foarte multa apa si mananca pepene.

meniul de azi:
10 - lapte cu cereale
12 - fructe (pepene, piersica)
14 - ciorba de legume, ficat de pui cu piure de cartof si broccoli, suc de portocale
18 - mere coapte
22 - lapte cu cereale, cateva cheerios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Gabi, Bubu, multumesc mult de tot pentru retete!

clyo, ce norocoasa esti ca te ajuta si altcineva!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Neata!

asa e, Simona, e tare bine sa stii ca mai e si altcineva de serviciu.

meniul de azi:
7.30 - lapte cu cereale
10.00- fructe
13.00 - ciorba de peste, spanac cu ou, suc de portocale
restul chiar nu stiu, improvizam

sunt in pana de idei, nu prea mai stiu ce sa gatesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Sirimie, daca te mai intereseaza reteta de sufleu de broccoli - insa nu-i mare dif intre cum fac eu si retata de budinca postata de Gabrielama.
Fierb broccoli (uneori adaug si conopida), cind e fiert il dau la blender si amestec cu 2-3 oua ( in functie de cantitate), 2 lg faina sau cornflour, cascaval sau parmezan ras, smintina sau iaurt. Ung o tava cu unt si tapetez cu pesmet, torn maglavaisul si-l bag la cuptor preincalzit la 180 pina face o crusta usor maronie. Pitica mea aspira efectiv sufleul asta.

Si daca tot sint aici, sa vad daca-mi aduc aminte ce-a mincat ieri Maia - 13 luni si-un pic
la sculare - 120 ml lapte
mic dejun - sandwich cu unt de arahide+miere, iaurt cu fructe
snack - fructe
prinz - paste cu sos de brinza si legume, tofu, desert iaurt cu fructe
snack - biscuiti din faina de roscove, fructe
seara- piure de cartofi dulci, tofu
inainte de culcare - iaurt

Azi, pina acum
laptele de dimineata
mic dejun - fulgi de ovaz cu piersici si sos de mere
snack - crackeri de orez
prinzul va fi omleta cu broccoli si orez cu linte
seara - ramine de vazut...poate sandwich cu pate de somon...

Pofta buna la piticute si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ramona, multumesc frumos!

Vladut al meu ar trebui sa manince azi asa:

- lapte dimineata, cereale
- banana si mar la 11
- la prinz: ciorba de rosii si friptura de pui la cuptor. Nu prea ii place ciorba de rosii.
- dupa somn: cascaval si almette si unt cu dulceata
- seara: lapte si cereale Nestle


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput