Ce gatim azi pentru pitici (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Dragi mamici,am gasit un mic dejun absolut minunat pentru copilashii nostri(poate ca unele ati incercat,dar eu abia l-am descoperit): OMLETA CU DOVLECEL:
-un dovlecel mic,il curat,il tai cubulete si pun putina sare pe el(il las 20-30 min
-2-3 oua(depinde cati copii aveti )le bateti bine
-putin marar tocat marunt
in tigaie pun putin ulei,dovlecelul(care va lasa si el putina apa) si pun capacul(deci dovlecelul va fi fiert,nu prajit),invart mereu..cand dovlecelul s-a inmuiat,pun ouale,mararul si mai las putin....iese un mic dejun perfect.
Copiii mei mananca de se rup...
pofta buna copilashilor!

eu si cei trei haiduci

http://s106.photobucket.com/albums/m250/puricoasa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

As dori sa imi spune-ti cu ce sa ii diversific cea de-a trea masa puiului meu. Are 7 luni, si cereale nu prea avem voie inca, iar iaurtul nu il tolereaza prea bine. la celelalte mese avem fructe cu branzica calcica si pireu de legume.

poze calin
Calin (5.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Ziggy, poti incerca cereale fara gluten, se pot da de la 4 luni. Contin orez, porumb si eventual tapioca. Iaurt poti incerca facut de tine, in casa. Fetita mea manca f. bine cereale cu lapte de la Humana, cu piersici, fara gluten. Ii mai pisam si o bucata de banana si le amestecam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

quote:
Originally posted by oana.iat

Ziggy, poti incerca cereale fara gluten, se pot da de la 4 luni. Contin orez, porumb si eventual tapioca. Iaurt poti incerca facut de tine, in casa. Fetita mea manca f. bine cereale cu lapte de la Humana, cu piersici, fara gluten. Ii mai pisam si o bucata de banana si le amestecam.

Oana si Alexandra (12 iunie 2006)



Oana, cereale nu prea avem voie pentru ca suntem grasuti.

poze calin
Calin (5.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Ziggy, daca nu glutenul e problema,poti sa-i faci paste cu branza la cuptor. Pui mai putine paste si mai multa branzica, nu pui ou intreg, doar galbenusul. Le bagi la blender cu putin iaurt, poate il pacalesti, ca ai zis ca nu-i place iaurtul. Sau le poti mixa cu putin lapte formula. Sau poti sa-i faci orez cu lapte, fierbi orezul f. bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

pana cand trebuie sa ne ferim de gluten? am tot cautat dar nu gasesc nimic despre asta. multumesc

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site


piscotel





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Nicole, mie pediatra mi-a recomandat sa-i dau produse ce contin gluten de la 8 luni. Am vazut pe cutiile de cereale ca de la 6 luni ar putea fi introdus, dar eu am asteptat pana la 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Oana merci. eu cereale i-am dat fara gluten . bine de mai bine de o luna nu mai mananca cereale . as putea sa ii dau paste fainoase obisnuite sau e de preferat sa ii dau inca din cele din orez?

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site


piscotel





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



sebastian 1 an


dimineata laptic cu 5 cereale shi banana triturata
11- crema de vanilie
2-tocanita de peste(cartof ,cepa ,peste,inabushite)
gelatina de struguri.
4-laptic cu cereal
6- pure de legume cu curcan shi smintina
8-biberonul nelipsit (lapte cu cereal de griu shi miere)
intre mese un biscuit mar uscat sau piersici uscate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Nicole, poti sa-i dai paste obisnuite,ca am vazut ca puiutul tau are aproape 10 luni. Insa, sa fii atenta sa fie simple, nu cu ou.

Mergi la inceput