Ce gatim azi pentru pitici (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rex70 spune:

Nici eu nu stiu ce sa ma mai fac cu baietelul meu. Are 2 ani si o luna si inca tot nu vrea sa manance decat mancare pasata si numai cu lingurita de la mine sau mama, nu mananca singur nimic. Toate trebuie sa le facem ca o pasta si nu vrea sa mesteca mancarea. Daca ii dam ceva mai mare incearca sa inghita intreg si daca nu poate ori vomita ori scuipa afara. Altfel mananca orice ii pun in farfurioara (legume, carnita, fructe, biscuiti), dar totul este zdrobit sau pasat. SI nu mananca decat daca se uita la desene la televizor.
In nici un caz nu ar musca el dintr-o felie de mar sau altceva, nici chiar banana. Nu vrea sa manance singur nicicum si doar se joaca sau arunca mancarea daca incerc sa-i dau. Nu pot sa il infometez pentru ca e f. slabut si n-as vrea sa mai piarda si din greutate. Nu stiu ce sa mai fac. Si eu si mama mea care e la noi si sta cu el nu mai stim ce metoda sa aplicam. Pediatrul spune sa ne concentram deocamdata sa manance bine, sa nu piarda din greutate si apoi mai vedem cu mancatul singur. Dar din Ianuarie va merge la gradinita si am vazut meniurile de acolo: sandwich-uri, supe, carne, si toti mananca singuri, nimeni n-o sa mai stea sa ii dea doar lui cu lingurita.
A mai avut cineva problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Rex,

Bine ai venit pe D.C.

Daca vrei sa obtii mai multe raspunsuri la problema care te framnita,te sfatuiesc sa deschizi subiect nou..in partea de sus dreapta a paginii vei gasii"creaza un subiect nou" da clic intra si creaza -ti propriul subiect,il poti face aici "la bucatarie" sau la "parintii intreaba parintii raspund"...multa bafta.

eu zic sa incepi incet,incet sa-i blenduiesti mancarea cit mai putin...adica schimbarea texturii mancarii sa nu se faca brusc.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

sebastian 16 luni,

cereal cu lapte
mar cu biscuite
pure de vegetale cu carne di vita si pui si salata de avocado si rosii
orez sirbesc
cereal cu lapte

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaMT spune:

Buna dimineata!!
Va citesc aproape in fiecare zi mesajele pt ca raman in pana de imaginatie cu mancarea fetitzei mele.

Intrebare: Cum gatiti voi oua la teflon? fara nici o picatura de ulei? ca am cumparat si eu o tigaie tefal cu termospot si am facut oua la teflon fara ulei si s-au lipit.
va rog sa nu radeti de mine !

ANCA, mami de LUCIANA MARIA (18.09.2006)
poze
varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Anca - eu chiar in dimineata asta i-am facut ou la teflon, fara ulei, si nu am avut nicio problema. Doar ca eu il gatesc pe ambele parti si ii sparg galbenusul pentru a fi tare. Eu il iau din tigaie cu spatula de la Tefal dar snt la piata si d'astea din plastic negru, cred ca ce le poti folosi cu succces.

1 an si 5 luni

ora 7.00 - 150 ml lapte Milli 3.5% cu cerelae Nestle
ora 09.30 - un ou la tigaia de teflon, sunculita si cascaval taiate cubulete, painica prajita cu unt taiata tot cubulete (insa n-a papt nimic, a facut greva foamei )
ora 12.00 - mazare cu morcovi pitici si curcan
ora 16.00 - salau cu legume si orez la cuptor
ora 20.00 - 200 ml lapte Milli 3.5% cu cereale

Roxana 23 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaMT spune:

eu l-am lasat intreg, ou ochi, si pe deasupra nici nu s-a facut, probabil trebuia amestecat.Pentru mestecat ligurile alea din bambus merg, ca am un set??
Ori tigaia mea nu e originala??? scrie made in france pe ea, totusi.

o sa incerc sa le amestec, le fac omleta. Da imi placea ochi...

ANCA, mami de LUCIANA MARIA (18.09.2006)
poze
varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Anca eu am tigai Tefal. Si paleta tot Tefal. Cu chestiile alea din bambus nu merge sa intorci ousorul ca sunt prea grosolane si se zdrobeste. Iar cu ceva din metal sub nicio forma pt ca sare teflonul . Nu stiu daca tigaile tale nu-s originale. Dar iti spun ca un Tefal merita fiecare banut. Eu am 2 tigai si o forma rotunda de tarta/pizza.

Roxana 23 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Anca, pui putin ulei pe un servetel si stergi tigaia, n-o sa se mai lipeasca deloc. La prajit nu mai pui ulei, dar sa fie putin stearsa. Eu tot tigaie tefal am si spatula la fel si nu se lipeste deloc.

Meniul de azi:
9- lapte cu cereale
11- omleta cu sunca si ciuperci, paine, o banana
14- ciorba de perisoare
18- un sandwich cald cu muschi file si cascaval, gris cu lapte si o canuta cu compot(din gutui, mere, piersici si lamaie, o bunatate )
21- putin spanac cu pui(vreo 10 lingurite, nu prea i-a placut...) si o felie de budinca cu paste si branza

Oana 14+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

09.00 - melci cu lapte
12.00 - salau cu legume si orez la cuptor
16.00 - musaca de cartofi cu pui
18.00 - danonino
21.00 - 200 ml lapte cu cereale

Roxana 23 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Azi:
9- o felie de paine cu telemea si una cu vinete, o canuta cu lapte si nesquic(150ml)
11- o banana
14- ciorba de perisoare(ultima portie )
18- un sandwich cald cu cascaval, un danonino cu branzica de vaci
21- crap la gratar cu piure si o bucata de cascaval pane

Oana 15+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput