Ce gatim azi pentru pitici (8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Cu placere, Strumfi!

Noi azi am prestat asa:
9- lapte cu chocapic si cheereos
12- putin sandvis cu sunca praga si un strugure
14- ciorba de pui cu fidea si painica
18- 2 crenvusti de pui cu paine
21- 4 chiftelute de pui si piure, jumatate de cremsnit

Sa va dau reteta de chiftelute de pui, o bunatate. Ies mai bune din pulpe de pui dezosate decat din piept. Eu am pus 3 pulpe de pui dezosate la robot, apoi tot acolo un morcov, un cartof, o ceapa, cativa catei de usturoi. Le-am amestecat cu un ou, o legatura de marar tocat, sare, piper si 2 linguri de faina, apoi le-am prajit. Ies f. bune, nu sunt uscate sau inecacioase ca din piept.
Sa le incercati!

Oana 8+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Fetelor, dar pentru copil de 11 luni ce idei imi puteti da(deci mai curand pt 1 an)? De vreo 2 saptamani am renuntat la piureuri si am trecut la mancarica "adevarata": budinca de paste cu carne la cuptor, dovlecei/rosii umplute, musaca de cartofi si.... gata, am ramas in pana de imaginatie. Inca ii gatesc fara albus de ou si nu adaug deloc sare. Supe/ciorbe nu vrea de nici o culoare . Am mai cautat retete pe net dar erau pline de tot felul de chestii interzise la varsta asta. Mi se pare ca inca n-am prea multe alternative... O sa iau si subiectul asta la puricat de la inceput, poate mai gasesc ceva idei. Poate mai tineti minte si voi ce le dadeati copiilor la 1 an. Ma ajutati?

I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eloise buna intrebare. Si eu urmaresc subiectul asta cand si cand dar sunt mai mult mamici cu bebei mai mari si ca si tine am intrat in pana de idei. Nici eu nu gatesc cu sare sau cu zahar, nu ii dau nimic intre mese decat poate un fruct sau grisine sa roada, dimineata mananca unt pe paine de vreo saptamana jumatate sau smantana cu paine, piure de fructe si optional si tzitzi, la pranz supita dar facuta mai groasa (acum si cu paine tot de vro 2 saptamani ca pana acum nu i-am dat), piure cu carne (pui, peste, ficat de pui), supa de legume cu ou, ghiveci de legume (adica tot o supa dar o las sa scada si pun mai multe legume pe care le pasez) si cam atat. Seara iaurt si/sau cereale cu lapte. Ciorbita uneori i-o fac cu perisoare din pipt de pui. Alteori carnita i-o fac fripta dar intai o fierb bine si apoi o frig un pic cu un strop de unt.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, m-am uitat in agenda sa vad ce mai manca Vlad la 1 an.
- ciorba de pui/vita/perisoare de pui/peste
- supa crema de legume/supa cu galusti
- pilaf cu legume si ficatel sau pui
- ghiveci de legume cu carne
- mancare de cartofi cu carne
- spanac cu ou fiert
- piureuri de legume(cartof+morcov+dovlecel sau cartof+morcov+broccoli)- din aste mananca si acum, ii plac mult
- peste la gratar cu lamaie si un piure
- omleta cu telemea si marar la teflon, fara ulei
- pateu din ficat de pui si putin unt pe paine
- orez cu lapte, gris cu lapte si dulceata, fidea cu lapte
- cascaval, telemea cu paine
- mamaliga cu branza de vaci si smantana
- budinca cu paste si telemea
- chiftelute de pui(reteta de mai sus, dar fara sare si piper si doar galbenus de ou) si puse in cuptor pe hartie de copt

Sper sa va mai inspire!


Oana 8+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Azi a mancat asa:
9- lapte cu chocapic
11- o felie toast prajita cu pateu de pui si castravete si inca o felie cu miere, un strugure
14- ciorba de pui cu paine, un kinder delice
18- un crenvusti de pui, o felie de paine cu telemea, o clatita
21- budinca cu paste si telemea

Oana 8+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Hmmm, iar singurica pe-aici....

Meniul de azi:
9- lapte cu ciniminis si chocapic
12- o banana
14- ciorba de pui cu paine si un kinder delice
18- un ou fiert mai moale cu paine si un iaurt tnuva cu visine
20- o gogoasa
21- pilaf cu legume si un ciocanel de pui

Oana 9+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Cam cat ar trebui sa mannce un copil la 3 ani si jumatate? ca al meu m-a disperat....

la 9 - doi cremwusti cu 1 felie de paine (sau 2 felii de paine cu pate, unt, branzica, muschi, depinde cum vrea printzu')
in jur de 11-12 mai mananca cateodata un fruct, dar nu mereu pentru ca n-are chef
la 14 - 150-200 g ciorbica (cu sau fara carne, nu lipseste ciorbica niciodata) si felul doi, depinde ce este - 75 g carnita(pui, porc, peste) cu diverse garnituri....sau mancare gatita(tocanita, ardei umpluti...)
la 17-18 - gustare - biscuiti, covrigei, un fruct....tot cum alege el
seara - 200 ml lapte cu 25 g cereale.

Nu stiu daca este suficient, sunt disperata, ii cantaresc toata mancarea ca sa stiu sigur cat a mancat. E asa de slab....
Cam ce mananca alti copii de varsta lui, va rog treceti si cantitatile aproximative
Multumesc

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ieri:
D: omleta cu ciuperci, sunca presata, cascaval si marar, rosie, cate o felie de paine cu pate de pui, nelipsitul ceai
cate un mar mare
P: ciorbita de pui, cate o portie de tort
lapte inainte de somnul de pranz
fructe la trezire (struguri) si cate o clatita
S: spaghete cu sos de smantana si friptura de vita, cate o clatita si lapte inainte de culcare

Gratiela, Maria si Stefan

De acord cu afisarea datelor personale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Roxi,stai linistita cu cantaritul! Mi se pare ca mananca destul, de ce te stresezi sa le cantaresti?

Uite ce a mancat Vlad, 2.9 ani:
9- un castronel cu lapte si chocapic
12- o banana si un baton(corn, de la paine)
14- piure cu pui shanhai
18- un iaurt milli cu bulgarasi
20- o felie de paine cu sunca de pui, masline, o cutiuta mica de lapte dorna

Oana 10+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

printisor,15 luni.

cereal cu lapte si banana.

crema de brocoli
pui cu sos

paste de orez cu brinza
mar cu biscuite


lapte cu cereal.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput