Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Iunita, momentan e normal si eu aveam timp cacalau la inceput, si acum inca doarme destul de mult dimineatza, dar atunci profit si eu sa recuperez somn si nu mai fac nimic prin casa.

Fetele, v-am mai zis dar nu m-ati bagat in seama Treceti si voi la semnatura data nasterii lui bebe, ca sa putem raspunde mai repede daca e normal sau nu sa faca x si y si z intr-o anumita perioada de dezvoltare.

Va pup

Ella de Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Nu am apucat sa citesc prea mult, insa iunita, da, ai un copil cuminte, stai linistita.

Fetelor care ati avut sau stiti de mastita, cum debuteaza? Am o durere la sanul drept si parca simt si ceva tare acolo. Oare trece fara tratament? Cum se poate evita sa ajung la abces? A trecut cineva prin asta?

arissa - mami de Maya(18.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

roxanici, tu ce vaccin ai ales?
azi se face cel de stat. cel pe care l-am comandat vine saptamana viitoare. nu stiu ce sa fac. ca parca ma doare sufletul sa arunc pe geam 2,5 mil.
chiar nu e nimeni azi sa-mi spuna si mie cum si-a transportat vaccinul de la farmacie acasa si de acasa la pediatru, ca sunt obsedata...

Violeta, mami fericita de david alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Iunita nu ma supar. Oricum asta a fost si reactia mea citind articolele de acolo si din cauza asta am si ezitat sa pun subiectul aici.

Kitty multumesc. Citisem si eu despre asta pe net, dar oare pediatra mea chiar o fi batuta in cap? O sa o intreb daca a auzit macar de sindromul Reye. Oare la cat timp se poate schimba medicul copilului?

Sherbi pusesem eu mai inainte o spicuire de pe alt forum referitoare la temperatura de pastrare a vaccinurilor. Dupa parerile de acolo, eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. Uite, o mai pun odata:
Oricum, in marea mea panica am scotocit internetu' pana am gasit o pagina salvatoare facuta de australieni, manca-i-ar mama . Acolo scria ce se intampla cu vaccinurile in caz de expunere la temperaturi diferite. Treaba statea cam asha :ideal e sa le pastrezi intre 2-8 grade (asha, tin 3 ani). Interzis e sa le congelezi (potzi sa le arunci). Dup-aia, intre 22-25 de grade pot fi tzinute 4-6 luni, cea mai putzin stabila fiind componenta pertussis, care ar rezista doar 2 saptamani la temperatura asta (deci asta ar putea deveni ineficace, in nici un caz toxica). Pana si la 35-37 de grade vaccinurile ar putea fi stabile, insa doar pt. cateva saptamani. Componentele DT ishi pastreaza stabilitatea chiar si la 45 de grade, insa pt. celelalte componente nu se cunoaste daca rezista sau nu.
Deci, m-am linistit. Vaccinul e ok fiindca n-a fost expus temperaturilor de mai sus. Oricum, mi-am intrebat si pediatra si ea mi-s spus sa stau fara grija fiindca si in farmacii tot asha sunt expuse vaccinurile (adica pe usha frigiderului) si in clinici, pt. vaccinurile gratuite, procedura este aceeashi. Important este sa nu stea constant la o temperatura ridicata, ori, in frigider, nu cred sa fie depashita temperatura de 10 grade (la un grad inferior de pastrare a temperaturii)


Ela, mamica de Thea-Ioana 26 martie 2007

THEA mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Iunita sa stii ca si a mea face la fel. Chiar intrebasem si eu la un moment dat pe forum despre asta. Pana la urma, daca creste in greutate si in perioadele de veghe e vesela si vorbim, nu cred ca e vreo problema.


Referitor la articolele despre vaccinuri, nu mai stiu cine zicea, dar eu cred ca se referea si la cere cu virusuri inactivati ca spune ceva la un mom dat despre niste virusi care au supravietuit formadelhidei si in Infanrixul asta asa sunt "conservati" virusii inactivi.
Uitati, mai multe despre Infanrix gasiti chiar pe www.gsk.ro/produse_cu_prescriptie.asp?id=345" target="_blank">pagina producatorului

Ela, mamica de Thea-Ioana 26 martie 2007

THEA mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Arissa si eu m-am trezit cu un san tare ca piatra ca v-am zis ca mananca foarte putin Lucas, din cauza asta s-a facut asa. Da' cum l-am pus la tzatza cum s-a ma decontractat. Incearca si tu. Am mai patit in perioadele in care manca mai prost.
Ce bine ca va cunosc, m-am linistit acum ca mi-ati spus ca si ai vostri fac asa.
Marait a fost si al meu aseara, da' cred ca si de la caldura asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Am uitat sa spun ca, pana la urma, daca s-ar putea, eu as alege sa nu-i fac niciun vaccin, insa cum sunt obligatorii prin lege, am ales sa facem Infanrix hexa. Prefer sa fi intepata o singura data si sa nu ia pe gurita nimic. Stiu ca orice vaccin da reactii adverse, dar acum asta e. Mai bine nu ma mai gandesc. Am ajuns sa regret ca m-am documentat cu privire la vaccinari.

Ela, mamica de Thea-Ioana 26 martie 2007

THEA mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

multumesc, elpower. citisem si eu pagina producatorului, dar acolo spunea doar de 2-8 grade, temperatura de pastrare.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Si eu regret ca m-am documentat despre vaccinari [xx] Nu mai citesc nimic, accept ca sunt obligatorii, am grija sa fie copilul sanatos si cu asta basta.

Ela, poti schimba pediatrul dupa ce implineste bebe 6 luni. Eu am mutat tot familionul la alt medic de familie (care e si pediatru) dupa ce s-a nascut Maya, pentru ca doctorita care mi-a "urmarit" sarcina era o vaca. Imi pare si rau ca a luat o gramada de $$ de pe urma mea, statul plateste mult pentru fiecare gravida. Si pentru fiecare COPIL!

Ella de Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

noi am facut pe cel de la stat....maine iti zic cum s-a comportat dupa daca vrei.
Cred ca nu e relevant cum il transporti, adica e relevant dar de vreme ce este un produs ce il gasesti in farmacii este facut sa il poti duce in buzunar...ca nu toata lumea are lazi frigorifice sau mai stiu io ce. Intreaba la farmacie cum il pastreaza ei eventual

quote:
Originally posted by sherbi

roxanici, tu ce vaccin ai ales?
azi se face cel de stat. cel pe care l-am comandat vine saptamana viitoare. nu stiu ce sa fac. ca parca ma doare sufletul sa arunc pe geam 2,5 mil.
chiar nu e nimeni azi sa-mi spuna si mie cum si-a transportat vaccinul de la farmacie acasa si de acasa la pediatru, ca sunt obsedata...

Violeta, mami fericita de david alexandru




roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput