Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Avem 6 luni!!!
Cica la 6 luni viata se schimba, pruncu se linisteste toata noaptea n-a dormit. O fii avut pruncu emotii pt vaccin... n-a plans nika... magaretzu, imi plange numai acasa ca nu-l impunge nimeni, numa'n brate-i carat...
deci, dam raportul: avem 9,100 Kg si 72 cm.
Pup si mai revin...sefii-s cu okii pe mine

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Fetelor am nevoie de sfatul vostru!
Am o stare generala proasta, ma doare carnea de pe mine, capul ma strange si am si febra 39,4 C. Cred ca e de la mancare ca si Di a patit la fel de dimineata, dar ea n-a facut febra in schimb are o diaree urata. Am sunat-o pe dr de fam ne-a dat pastile, totul e oarecum sub control, problema mea este insa ca mi-a spus sa nu mai alaptez azi.Pana acum am alaptat-o exclusiv si n-as prea vrea sa apelez la lapte praf (nici nu stiu sa-l prepar dar oricum am in casa tot ce-mi tb). Ce sa fac s-o ascult pe dr sau s-o alaptez in continuare?

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

am patit-o si eu cand adina avea 6 saptamani - am facut enterocolita.
mi-a dat niste pastile nu mai stiu cum le chema si 6 ore de la prima pastila nu aveam voie sa o alaptez. daca e acelasi tratament sa stii ca functioneaza. bebe e acum mare oricum si nu iti fa griji daca ii dai o zi sa manance cu biberonul - nu va renunta la san. tu sa ai grija insa sa golesti bine de tot sanii inainte sa ii mai da sa suga. daca imi spui ce tratament iei poate imi aduc aminte daca e acelasi.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea 12 nov 2006

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Raluca_u problema nu e tratamentul ca iau homeopate, problema e febra.
Di si-a revenit f. repede, intr-o ora, dar ia in cont tratament.
Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

dupa cum descrii tu pare a fi enteocolita si asta trece prin lapte. ti-am trimis si pm.
daca e doar de febra ii poti da sa suga.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea 12 nov 2006

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

a uitasem sa-ti zic si eu mi-am revenit dupa prima doza de medicament cam in 3 ore dar tratament a tr sa fac 5 zile. dar poate tu ai alt diagnostic. pupici sa treaca repede. si daca pot sa te ajut eu sun.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea 12 nov 2006

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by luly

Raluca_u problema nu e tratamentul ca iau homeopate, problema e febra.
Di si-a revenit f. repede, intr-o ora, dar ia in cont tratament.
Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)



Febra nu e o contraindicatie pentru alaptat, oricat ar fi de mare! Poti sa alaptezi in continuare, aici nu se recomanda intreruperea alaptatului din cauza ca mama are febra. Din contra, alaptand tu ii transmiti anticorpii pe care organismul tau ii fabrica pebtru a lupta impotriva bolii, asa ca si bebe e protejat datorita faptului ca suge.


edit Luly, citeste si aici
Doar infectia cu HIV ar fi o contraindicatie pentru alaptat, dar si asta e discutabil.
Alapteaza linistita!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Mersi, Raluca_u dar o sa merg pe tratamentul dr mele, ca am vazut la Di ca e f eficient. Da, probabil ca e o enterocolita. Sper sa rezist si eu (oricum o sa ma mulg) si Isa pana maine. Ce ma fac dc nu accepta biberonul, ca pana acum n-am folosit? (e retorica )

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by luly

Fetelor am nevoie de sfatul vostru!
Am o stare generala proasta, ma doare carnea de pe mine, capul ma strange si am si febra 39,4 C. Cred ca e de la mancare ca si Di a patit la fel de dimineata, dar ea n-a facut febra in schimb are o diaree urata. Am sunat-o pe dr de fam ne-a dat pastile, totul e oarecum sub control, problema mea este insa ca mi-a spus sa nu mai alaptez azi.Pana acum am alaptat-o exclusiv si n-as prea vrea sa apelez la lapte praf (nici nu stiu sa-l prepar dar oricum am in casa tot ce-mi tb). Ce sa fac s-o ascult pe dr sau s-o alaptez in continuare?

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)




ti-a spus sa nu alaptezi din cauza febrei sau a tratamentului? eu am alaptat cu febra 39.5 si dani nu a avut nimic. dr gineco mi-a spus ca exista riscul sa faca si el febra. parerile sunt ffff impartite!
multa sanatate

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Laura sincer n-am prea inteles de ce (febra sau boala), oricum mi-a zis sa-i dau si Isei o doza, preventiv, deci sigur nu din cauza medicamentelor.
Donia deci scorul e 1:1. Mersi pt link, o sa incerc sa-l citesc (desi engl nu e pctul meu forte dar ceva-ceva o-i pricepe eu).
Oricum deocamdata mi-e usor mai bine, adica nu mai tremur de frig ci am inceput sa dau jos din hainele de pe mine.

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput