Stelute de ianuarie februarie 2007 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Delfinuta,uite aici freza.Se vede mai bine aici .

Katy,stiam ca nu trebuie sa le reincalzesti,dar poti sa folosesti mai multe zile din el.Nu scrie ca 3 zile.Cel putin pe al meu nu.

Lili,si mie-mi statea pe limba sa intreb de ce ai ales diversificarea in favoarea formulei?dar mi-era sa nu te superi.

Adinush,dar la cit timp distanta ai introdus o leguma noua?Ca asta e problema mea ca el pare sa manance tot ce-i dau,dar o fi bine?




Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

dana cu ce l-ai dat in par? cu gel?

m-ai intrebat zilele astea unde mergem in palma de mallorca. si ti-am scris in paginile trecute, nu stiu daca ai apucat sa vezi. sa-mi spui daca ati fost si p'acolo si daca v-a placut.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Dana la fiecare 4 zile un aliment nou si progresiv 10 ml supa strecurata,20,30...10 apoi pasat 2 lingurite,4...1 portie




de Ayleen-Alexandra *09.01.2007*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

cristiana, pe tine ce te desfunda? sau pe tati al vostru? Ca ar trebui sa functioneze si la bebe. Oricum asteapta pana a doua zi, sa apuce sa treaca linguritele alea de para prin matze. Si daca nu vezi rezultate, mai bine mergi frumusel la magazin si cumperi o para sau o piersica pe care o storci cruda prin sita sau tifon si da-i cu curaj cam 50 ml de suc cu pulpa cu tot pentru inceput (pulpa e fibra si ajuta la reglarea tranzitului intestinal), vezi cum se comporta si daca e ok, poti mari cantitatea.

Fetelor, nush ce sa zic de ceaiurile de plozi, dar la noi babydrinkul a constipat-o asa ca l-am tinut minte sa-i dau daca se kk pe ea vreodata, babycalmul i-a facut partzuri si kk moale asa ca acuma il beau eu la cura de slabire ca ma kk imprastiat de la el iar de la musetel a fost cam agitata...

lilimicule, e simplu de deosebit, arata un pic diferit si miros un pic diferit; in plus, textura patrunjelului e ca la morcov, cand il fierbi e moale si se zdrobeste tot, textura pastarnacului e moale pe dinafara si tare (lemnoasa) inauntru, iar cand fierbe intreg practic cojesti partea moale si arunci (eu asa fac) partea lemnoasa si fibroasa.

dana, mai e o smecherie cu schema aia... mie imi si place sa gatesc si tinand toata viata mea cure de slabire cam stiu pe derost continutul de calorii si nutrienti din fiecare aliment uzual... a propos de cure, am 86 de kile, de la 107. WAY TO GOOOOO!!! Deci, pana la forma dorita mai am cam 16-18 kile. Le-oi da eu pana la toamna si pe alea.

delfinutza, eu dau aliment nou la 3-4 zile distanta, ca sa apuc sa vad eventuale reactii si nu numai sa aflu daca ii merge bine cu leguma cu pricina sau nu, dar ca sa vad si daca ii place si sa vad si ce fel de efect are - mai laxativ, mai indigest, mai "strangator de burta", mai satios, mai adormitor, mai agitator, mai partzaitor, mai linistitor etc. In felul asta invat reactiile copilului la diversele alimente si stiu cum sa i le combin atat in timpul unei mese cat si pe parcursul zilei, ca sa am raport optim nutrienti-reactie si consistenta constanta la kk, la intervalele optime de masa. Ma gandesc ca asa fiecare aliment poate fi si folosit "terapeutic", nu? In asa fel incat "dieta", in caz ca e nevoie de ea, sa fie si placuta pentru copil si sa-si faca si treaba... Cat despre combinatii, nu-i dau niciodata combinatie de doua alimente noi odata. De exemplu, daca nu a mancat pana acum conopida si fasole verde in niciun caz nu ii voi face piure din ele la masa de azi, ci doar dintr-una singura. Peste 3-4 zile ii fac si cu cealalta.

marybell, rusinoaso, daca vrei iti fac si o aparatoare sub care sa ascunzi Erikutzul si sanul daca ai chef sa-l hranesti in parc, sa nu se vada ce faci tu acolo, sub copertina de camuflaj...

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Si aici sunt www.animalutze.com/images/messa/bebe/" target="_blank">pozele si filmuletzele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfinuta spune:

Dana frumos baiat mai ai! Iar cu paru...sa zicem ca stati ceva mai bine ca noi...
Pe piureurile HIPP scrie ca le poti folosi 2 zile de la deschidere, poate ca altele au o perioada mai mare de valabilitate..

Marybell multumesc pt info, stiam ca sunt bune cerealele, problema mea este cu ingrasatu'. N-as vrea sa avem probleme cu greutatea mai tarziu, desi acum cand sunt asa de mici sunt tare scumpi cutati asa..

Adinush de saptamana viitoare o sa bagam si noi radacinoase in meniu, facem supitza si piure. De ieri i-am dat piure de morcov si cartof de la HIPP si suc de morcov si vad ca le accepta mai bine decat cele facute in casa..

Lili si eu am probleme inca in deosebirea radacinoaselor-albituri, ca sa nu mai spun ca pana acum cativa ani nu deosebeam ceapa verde de usturoiul verde...si multe alte confuzii jenante..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RB spune:

Fetelor votati? Noi ne pregatim cu totii sa mergem la votare . Noi votam NU

Raluca si BB AMALIA (22.01.2007)
Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Adinush,Messa,mersi de lamuriri.Deci mai bag maine morcov cu cartof si apoi desfac alt borcanel de dovlacel cu cartof.la fix ajunge si borcanul.

Marybell,am citit,dar uita baba.Bine ca mi-ai amintit.
Noi am fost in El Arenal,aproape de Palma,unde sunt chefurile si dicotecile cele mai multe,ca na eram tineri si nelinistiti.
Am facut insa si turul insulei si e grozava,dupa parerea mea.Alcudia e mai linistita si are niste plaje superbe.
Poate si din cauza ca e cea mai preferata destinatie de nemti,e mai curata si frumos amenajata.Noi am fost si in Ibiza si e diferenta mare,adica acolo sunt mai multi bastinasi si parca nu e la fel.


Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Delfinuta,am citit inca o data borcanul meu de Hipp si nu scrie.Nush ce sa zic ca vad ca e diferenta ca si la laptele Töpfer.Cred ca vor astia sa vanda mai mult.
Eu ii dau 3 zile si gata,nu cred ca are ce pati,daca incalzesc in altceva,nu direct borcanul.


Marybell,nu e gel in par,e crema Bepanthen.
Initial l-am dat pentru cojite ca nu stiam cum sa-l scap.Apoi am vazut ca ii si sta bine si imbinam utilul cu placutul.




Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Bai,scuzoaiele mele dar acum am citit si scrisul ala mic.Spune ca a doua zi sa folosim restul.
Na ca eu i-am dat si a treia zi,ca nu vazui de ochelari.

Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

www.communitygarden.org.au/ideas/ideas_images/root/parsnip.jpg" target="_blank">Pastarnac si www.felcopruners.net/images/Parsley%20Halbange%20Rooted.jpg" target="_blank">Patrunjel

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Si aici sunt www.animalutze.com/images/messa/bebe/" target="_blank">pozele si filmuletzele noastre.

Mergi la inceput