dar singuri afara....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Eu am inceput sa-l las pe Otto afara singur, cam cu vreo 3-4 luni inainte de a iomplini 5 ani. Stateam cu un stress f. mare si faceam ture din sfert in sfert de ora sa vad daca mai e, desi vorbeam cu fetitele mai mari sa aiba grija sa nu plece. Nu mi-a plecat din fata blocului, dar la un an fara o saptamana s-a urcat intr-unn copacel si a vrut sa prinda o minge aruncata de cineva si nornmal ca a cazut si si-a fracturat mana dreapta. Apoi am fost plecati ca avea mana in gips si apoi nu l-am mai lasat afara singur ca primisem indicatii clare de la dr. sa am grija cel putin 2 luni dupa ce i-am scos gipsul sa nu se mai loveasca.
Acum de vreo cateva zile iar il mai las in fata blocului cand nu iesim in parculet cu bicicleta, dar stresul e la fel de mare.
Sanatate si pupicei la nazdravani,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

Nu l-am lasat niciodata singur afara sau in parcul care este chiar in fata geamului.Desi este destul de maricel, are 5 ani si 8 luni, virsta la care eu de mult ieseam singura, nu ma gindesc la asta.Nici pe strada nu ii permit sa mearga singur; il duc si il aduc de la scoala, iesim f mult in parcuri sau la plimbare, dar nu singur!!!!!!!
Nu stiu, am un sentiment de insecuritate numai cind ma gindesc la asta.Nu pot!Dar eu sint un fel de mama closca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cu grija stau si-acum, si nu rezist sa nu ies pe balcon, sa vad ce face. Dar de multe ori se joaca in spatele blocului, unde eu nu am vedere, dar acolo e un spatiu inchis, mai sigur. De ceva vreme iese mai des cu rolele si-i spun de zeci de ori sa fie atenta la masini. Ii dau ceasul la ea si-i spun la ce ora sa vina in casa, dar nu respecta asta intotdeauna, asa incat sunt nevoita sa ma duc dupa ea si s-o iau de acolo chiar in toiul jocului. Si ea mi-a facut figuri cu plecatul de langa bloc, de-am cautat-o innebunita prin tot cartierul! Era la o colega la cateva blocuri departare, dar nu s-a gandit ca eu o s-o caut. Ce papara a mai incasat atunci!

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emari spune:

Al meu are 6 ani impliniti (17 august) si inca nu l-am lasat singur afara! Nici nu am cum, pentru ca este o alee destul de circulata si nici nu am balcon la strada, ca sa-l vad ce face! Si- apoi nici copii mici pe scara nu sunt, deci pur si simplu nu am cu cine sa-l las si cred ca nici nu as avea incredere! El este o fire iute si ajunge doar o clipa de neatentie ca sa se implample nenoricirea si nu sunt dispusa sa risc! Era sa se intample odata cu mine, cand fiind pe bicicleta, a luat viteza si i-a iesit in fata o masina intr-o secunda, de mi-am intrerupt respiratia!Noroc ca a avute frane bune masina! Evident ca l-am certat, si i-am explicat, cum i-am facut-o de zeci de mii de ori pana atunci, dar motivatia lui a fost "ca nu a vazut-o!". Ce-i drept nici eu nu apucasem s-o vad, pur si simplu a tasnit!Si cum pe aleea noastra sunt multi tineri de bani gata, soferi, care trebuie sa demonstreze ce tari sunt........




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anatolia spune:

Da,am lasat fetele singure afara de pe la 6-7 ani....Bineinteles ca mergeam la poarta si ma uitam dupa ele foarte des...Acum au 11 ani dar parca tot asa des imi vine sa le supraveghez in ideea ca traind intr-o lume care numai normala nu mi se pare sa nu se intimple vreun rau...Cred totusi ca lasatul afara singuri reprezinta putina independenta si "maturitate" ,iar ei apreciaza(cred)acest lucru

anatolia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Al meu are 5 ani si l-am lasat afara dar numai cu verisoara lui care este mai mare si am incredere in ea.
Dar ca sa il las singur afara mi-e frica desi ar vrea.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

desi Thea are 6 ani, desi locuim intr o zona linistita (dorobanti, desi avem curte (5 blocuri intr o curte mare) tot nu ma indur sa o las singura... am mai avut tentative, insa... mi e frica de oameni... atit.
anul trecut am lasat o doar de vreo 2 ori si o data am trimis o peste strada la piine.. sa ma fi vazut coborind cele 5 etaje pe scara de serviciu, pindind o si apoi iar luind scarile la picior... da' si ea era miiindrrraaaaa nevoie mare.
Hai ca poate eu as mai incerca insa bunica sa nici sa auda! lasa mincarea pe foc si se duce dupa ea in curte...

poate de anul asta din vara sa mai fac vreo citeva tentative...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Eu am lasat fetita de la 4 ani singurica afara...uneori ma uitam de la balcon sa vad ce face si vreau sa spun ca s-a descurcat ..acum mai ales este descurcareata (13 ani)...dar nu mai sta la bloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Eu il las pe Rares afara de pe la varsta de patru ani.Mi-e frica s anu devin posesiva si sa ii tai curajul de a se descurca asa ca treptat l-am lasat singur afara...L-am gasit cocotat in pom, l-am gasit in nu stiu cate locuri in care i-am zis sa nu se duca: de fiecare data am avut discutii cu el si acum stie cand e vorba sa vina copiii sa il ia(, vine si imi spune dinainte unde merge....sunt si exceptii dar lucram la treaba asta.
vin la usa ,ciocane si intreaba de Rares si pleaca la derdelus care e
in fata casei)
Mentionez ca stam intr-un complex linistit,iese cu copii de varsta lui si cu toate astea, la fiecare sfert de ora daca nu este in vizorul meu) ma duc pe furis(sa nu creada ca ii ucid barbatia) si ma asigur unde e.Dar ma stradui sa ii creez incredere in sine, si de cate ori traverseaza strada (aici in complex), imi spune dinainte(daca traversez ma uit in stanga in dreapta iar in stanga si trec)..ma imita...dar mai bine asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

a lasa copii singuri afara este un act de curaj(spun eu)
In ziua de azi sunt multe pericole care ii pandesc de peste tot.
Eu una nu cred ca am sa o las pe fetita mea decat de pe la 7-8 ani afara(depinde unde o sa stam atunci).
Pe Maria,fetita mea mai mare am lasat-o singura cam de pe la 4-5 ani( nu sunt nebuna!atunci locuiam in Sibiu la mama mea care are casa pe o strada foarte putin circulata si foarte linistita.Mama mai avea si o curte imensa.Fetita mea se juca cu vreo 7 alti copii sub privirile bunicilor si ai cunoscutilor.Tot cartierul era si este si acuma un loc prielnic pentru joaca .Toti vecinii ne cunosteam intre noi si atunci nici nu erau aceleasi primejdi ca acuma)

Mergi la inceput