Toate Forumurile Toate Forumurile
Cartea de bucate Cartea de bucate
Cauta in retete
Index retete Mancaruri Paste 

Pasticio
-macaroane lungi ca spaghetele, insa mai groase si goale pe dinauntru.
-carne tocata de orice (eu folosesc de pui)
-oregano
-sare
-piper
sos bechamel astfel:
-1 l lapte
-4 linguri faina
-un pic de sare
-3 oua intregi

Ai nevoie insa de un fel de macaroane lungi ca spaghetele, insa mai groase si goale pe dinauntru. Cred ca le gasesti in Germania.
Asadar:
-carne tocata de orice (eu folosesc de pui), rumenita in ulei in care ai prajit ceapa taiata marunt si usturoi pisat. Asezonezi cu oregano, sare, piper, si o lasi pe foc pana scade un pic zeama.
-fierbi macaroanele al dente si le pui la stors
-faci un sos bechamel astfel: 1 l lapte se fierbe cu 4 linguri faina si un pic de sare pana se ingroasa. Ai grija sa mesteci continuu. Se ia de pe foc si se adauga 3 oua intregi frecand vartos.

Se cladeste pasticio intr-o tava termorezistenta unsa cu ulei sau unt astfel: un rand de macaroane insirate daca poti paralel si in lung, sa arate bine cand tai, apoi besamel (peste care unii pudreaza un pic de scortisoara, e f. bun si asa), un strat de carne. Termini cu macaroane, besamel si presari parmezan deaupra. Se da la cuptor pana se rumeneste.



Autor: scarmanus
Data trimiterii: 29/10/2004 17:05:28
Discuta reteta pe forum:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11608&whichpage=2


Atentie: Daca linkul de mai sus nu functioneaza, raporteaza acest lucru moderatorilor de la forumul "La bucatarie"!
Complexitate: 0 
Timp de preparare: