Mamici de sept-oct 2006 (41)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Eloise da si eu fac maine eco morfologica si nu mai am rabdare....nu stiu cum o sa treaca timpul pana maine la 16.30...

23+ Sebastian


poze
Vine barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:

Nu pot sa cred!
Azi nu mi-a mers net-ul si cind am reusit sa intru nu mi-a venit sa cred, cum e posibil sa se intimple asa ceva? Sper sa treaca cu bine cristina si prin incercarea asta. Dumnezeu sa o ajute si sa isi revina cit mai repede.

Ralukutza, poate ar fi bine sa iti iei un aparat din acela micut de masurat tensiunea, pt ca mie mi-a variat foarte mult.Am avut momente in care m-am enervat si cind mi-am luat tensiunea o aveam 159 cu 90, si dupa aia pina seara s-a reglat. Poate a fost o intimplare si la tine, sau poate o ai tu mai mare de obicei. Super faina povestea ta cu Oaia, e simpatica foc.

La Sabana a fost alarma falsa, pina la urma nu i s-a rupt apa si s-a intors de la spital, oricum e super multumita de promptitudinea celor de la spital, oare la noi cum va fi?

Fetelor nu va faceti griji cu datele astea "ghinioniste" (vineri si marti 13), eu am avut numai momente happy , sotu e nascut in 13, ne-am facut cununia in 13, am inveput tratamentul in 13, asa ca lasati grijile deoparte si bucurati-va ca va veti vedea bebeii la eco.

Va pup si sper sa avem numai vesti bune ca tare multe probleme vad ca pot aparea.

Leliutza
22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Ma scuzati daca v-am panicat. N-a fost cu intentie. Adevarul e ca si eu imi programasem drumul pana la Bucuresti la dr ginecolog tot maine, dar am renuntat. Nu sunt paranoica de felul meu, nu sunt superstitioasa, n-am nimik cu pisicile negre, da' ziua asta imi da fiori. Isteria generala e vineri 13, io am probleme cu marti 13. Iertare daca v-am zapacit si pe voi.
Bafta maine la eco, fetelor. O sa veniti cu vesti bune, stiu sigur.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal
POZE NOI;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Ileana Eu am zis mai in gluma, mai in serios. Da, o sa ne intoarcem maine cu vesti bune, tineti-ne pumnii!
Mexxabafta maine la echo. Eu merg pe la 11.30
Ma duc sa ma bag in pat si sa ma linistesc. Am o stare nasoala rau. In seara asta forumul ma isterizeaza
Pup, noapte buna fetelor!


Eloise 21+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

multumesc fetelor pt incurajari si sfaturi! m-a mai linistit adameasca cu tensiunea!

cat despre marti 13, ce sa zic? eu m-am nascut in zi de marti, si e ziua mea norocoasa, iar in zi de 13 am facut si noi cununia civila...
asa ca sper ca cele doua combinate sa-mi aduca vesti bune maine la dr.

am vb cu dr care-mi supravegheaza sarcina si mi-a dat de luat dopegyt 3/zi! maine dimi sunt la dr de fam sa-mi dea reteta si ma apuc de ele! sper sa fie bine!

eloise, mexxa, mult succes maine! va fi cu noroc!


va pup, si va multumesc celor care s-au gandit la mine!



raluca 27+
cu alexia-maria sau david-christian
album yahoo
album webshots
bobocelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Mai Inni mai, pai cum sa ma supar? Eu zic ca-i mare lucru ca suntem "de meserie" si le putem ajuta pe fete cu sfaturi. A propos, anul asta o sa ratam Congresul National de Farmacie. Poate stii ca se va tine la Cluj, in octombrie. Teoretic cred ca tu ai putea participa, ca bebelina ta vine in septembrie daca stiu eu bine...dar nu cred ca te lasa sufletul sa te desprinzi de ea ca sa participi la Congres.

Mi-ka, ai grija de sanatatea ta! Drum bun la Timisoara, sa te intorci cu vesti bune!

Eloise, bafta multa maine la eco! La ce medic mergi? Te rog nu te lasa influentata de marti 13, gandeste-te ca-i o zi obisnuita sau mai mult, e o zi speciala in care il vei vedea pe bebe. Astept sa ne povestesti cum a fost.

BB_Ralucutza, incearca sa mananci cat mai nesarat si cat mai putin conservat, ca sa nu-ti creasca tensiunea. Evita si preparatele gen Delikat, cuburi Knorr, Maggi...cred ca m-ai inteles. De asemenea evita cafeaua, cacaoa, ciocolata si alte excitante de genul asta. Abtine-te si de la Pepsi, Cola, Red Bull. Nu te supara c-am scris atatea interdictii, sunt convinsa ca din lista de mai sus nu consumai mai nimic, oricum mi se pare util si pentru celelalte fete sa stie de ce anume sa se fereasca pentru a nu le creste tensiunea.
Pe de alta parte, tind sa cred ca tu aveai tensinuea marisoara si inainte de sarcina, poate de aceea nu e o diferenta semnificativa intre valorile din sapt 15 si de acum.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili 22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Buna seara, fetelor!

Imi pare rau pentru vestile proaste si momentele grele prin care trec unele mamici de pe forum sau din afara si sper sa aiba puterea sa treaca peste aceste clipe cu sustinerea noastra si a familiilor lor.

Am reusit sa va citesc in mare in ultimele zile si sper sa citesc cum trebuie tot ce s-a discutat pana acum.

As vrea sa le felicit pe fetele care au mai aflat intre timp sexul bebelusilor si celor care au revenit printre noi dupa pauze mai lungi sau mai scurte.

In zilele care au trecut am sarbatorit cu sotul meu 3 ani de la casatorie (cadoul lui a fost un week-end romantic la un hotel de langa Muscat- plaja nu am facut pentru ca a fost prea cald si umiditatea foarte crescuta, iar eu i-am luat un stilou Mont Blanc). A fost si ziua lui in aceeasi zi cu aniversarea noastra, asa ca ziua e de fiecare data speciala pentru noi.

Acum 2 zile am cumparat primele hainute pentru fetita noastra (am pus poze in album).

Am si eu o intrebare si sper sa ma puteti lamuri: de cateva zile am observat ca pe langa lichidul incolor care a inceput sa curga ocazional din sani acum vreo 2 saptamani, a inceput sa curga si un lichid galben. Problema e ca din sanul drept curge sporadic si putin sange, dar nu am nici o durere sau inflamatie. Voua vi s-a intmplat ceva asemanator?

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

AndraPG si MamiLili e tot farmacist..tocmai de-aia m-am gandit la ea cand am postat mesajul. Si daca zici tu ca te-am confundat cu Ramomar..te cred..nu m-am uitat in urma sa vad...dar n-are nimic...informatia e utila pt. oricine are nevoie.

Oricum...cand cineva o sa aiba ceva suferinte si noi o sa putem ajuta cu sfaturi...sa fiti sigure ca o sa primiti din ambele parti, pt. ca nici eu si nici MamiLili nu o sa ne putem abtine sa nu le dam.

Pufy sunt cu sufletul alaturi de prietena ta.Sa treaca cat mai repede peste acest hop si...sa-i dea Dzeu cat mai curand un alt bebe. Dar spune-mi si mie, pana la urma ceea ce a avut ea, nu se putea depista la o ecografie..mai din timp ? sau s-a format asa brusc ?

Mi s-a facut asa o teama....ma gandesc fara sa vreau la o anumita ordine si anume ca aproape la fiecare forum de mamici..cele de la inceput au fost cu problemele..si cum si eu sunt la inceput.....nu mai continui...

Vorbeati de tensiune...eu pana acum sunt ok si mananc la chestii sarate....de ma mir si eu..de fapt asa am facut de la inceput..a fost o pofta de-a mea care nici acum nu mi-a trecut. Si vad ca tensiune mare ioc, umflata nu sunt. Sper sa o tin asa pana la sfarsit.

Mini_me o prietena de-a mea a patit la fel ca tine...de fapt ei ii curgea sange din ambii sani. Medicul i-a recomandat o analiza din secretia aceea sangvinolenta, care s-a dovedit OK....Nu era nimic ingrijorator, dar nu as putea sa-ti spun ce ar fi putut sa fie. Vorbeste cu medicul tau si vezi ce-ti zice. Prietena mea a nascut si alapteaza fara probleme si nici nu i-a mai aparut asa ceva dupa nastere.

Va trimit un pupic pe burtik si va urez noapte buna.

Inni 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut burticilor,

Azi simt o oboseala ca niciodata,desi recunosc e vina mea, am inceput sa mut sa schimb tot prin casa.
Am comandat perdele noi, seturi de pat pentru ambele dormitoare, am cumparat niste lampi frumoase din piele de camila si o masuta pentru cafea orientala stil libanez scluptata in sidef si os de nu stiu ce mortaciune,sunt originale am sa pun poze cu salonul gata!!!

La bebelina i-am comandat mobila (patut, masa de schimbat, dulapior pentru hainute,lampi bla,bla,bla) ,am inebunit ,am aruncat bugetul in aer,al meu om nu zice nimic .
Ce sa zica omul?el pleaca in franta la parinti pt 10 zile si ma lasa singura, pai asta era bugetul meu de mers in romania in vizita si cum doctora mi-a interzis am cheltuit tot in decorarea casei.

Acum ma pregatesc pentru maine 13marti cand voi merge la intalnirea cu bebelina mea la doctor,este din ce in ce mai jucausa, se misca de zori.
Am o vaga senzatie ca s-a intors cu capul in jos,ma dor toate cele de mmooooooooor.

Fetelor un sfat va dau;
incercati sa fiti cat mai egoiste in aceste momente si stati deoparte de tot ce este trist .

Va pupic si ne auzim maine cu vesti de la ecogrqafii!!

+26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Haideti ca m-am mai linistit si eu putin...am reusit sa citesc in sfarsit tot ce-ati scris...
Noi suntem bine.....bebe mic misca mai ales noaptea si cand stau intinsa.De multe ori ma trezeste din somn la cat de tare se zbenguieste.Sper doar dupa ce iese din burtica sa nu fie la fel de activ noaptea.Daca va fi asa o sa merg in Romania la alt fus orar.
Ileana si Ralucutza, ati fost tare dragute la subiectul legat de mici.O sa incerc sa vad daca nu vine cineva in Canada, sau daca pleaca cineva in vacanta si o sa incerc sa fac rost de plicuri de alea de condimente de mici.O sa caut si aici la niste magazine romanesti dar nu stiu daca o sa gasesc.Pana atunci nu ma pot abtine sa nu fac macar o tura de tentative de mici.
Am tot citit ca si voi va plangeti de dormit.Pai eu am inceput sa amortesc cu totul noaptea.Imi amortesc soldurile de nu mai pot merge dupa ce stau in pat putin.Si cand ma gandesc ca mai am de tras inca aprope 3 luni ma apuca groaza.Daca bine imi amintesc cam asa eram la prima sarcina in ultima luna.Dar..ce sa fac, sanatos sa fie micutul.
Danidani, ma bucur ca s-au rezolvat bine problemele tale de la serviciu, felicitari pentru fetita, si distractie placuta in vacanta..Ai grija de tine!!!
Eloise,Ileana,Mexxa, Ionica,si celelalte fete care mai merg maine la eco, bafta si va asteptam cu vesti bune despre voi si bebei.
Ionica, nu uita sa ne pui si noua poze sa vedem noile achizitii de la tine de-acasa.Trebuie sa arate tare bine.
Gata fetelor, ca m-am intins prea mult.Miercuri merg si eu la doctor la control, inca merg o data pe luna, mai mult ca sigur ca de-acum incolo voi avea programare de 2 ori pe luna. O sa vedem...
V-am pupat si aveti grija de voi...

Album1Album2Album3Album4
Florida2004-2005
poze noi
Mariana28 (Andrea 25.10.2003)

Mergi la inceput