de la ce varsta?in pat obisnuit?

de la ce varsta?in pat obisnuit? | Autor: cattalina

Link direct la acest mesaj

am si eu o nelamurire...de la cersta pot sa doarma copiii in pat obisnuit singurei?
noaptea se mai foieste prin patut....si ma gandesc ca ar cadea dintr-un pat obisnuit....
voi de la ce varsta i-ati pus singuri sa doarma in pat?


cattalina&costty(22.09.2002) Dragos (23.07.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noi pe Matei l-am pus la 1 an, la 11 luni merega in picioare si nu-l mai puteam tine in patut, mi-era frica sa nu se arunce peste grilaj...

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu am curiozitatea asta. Stiu ca se pot cumpara niste aparatori speciale pentru patul normal, ca sa nu cada copilul, dar nu sunt lungi cat tot patul. Teama mea este ca atunci cand nu va vrea sa se culce se va da jos prin partea libera si nu stiu cum o voi convinge sa stea acolo sa doarma. In patutul pe care il are acum optiunile sunt limitate, nu ajunge la jucarii si chiar daca uneori nu are chef de somn, se plictiseste relativ repede si adoarme.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

E adevarat ca s-a intamplat sa cada din pat (1-2 ori) in timpul somnului, dar o vreme , pana se obisnuieste tineti o paturica mai groasa, o salteluta jos langa pat sau daca patul e mai mare, puneti niste perne....

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Noi la un an i-am desfacut patul, care a devenit un pat obisnuit, dar mai jos decat celelalte... Insa pana la 3 ani a tot cazut din pat, desi accesul in pat se face pe o "gaura" lata cat o perna. Noaptea ii punem aici o perna... Dar l-am gasit dormind si in mijlocul camerei...
Dupa 3 ani nu s-a mai intamplat sa cada din pat, dar nici nu a dormit intr-un pat cu toata latura libera... sau foarte rar 2 ore la pranz cand mergeam la tara, dar si atunci ii puneam pe toata latura perne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Capsunika doarme de la 1 an si un pic in patul mare, e dublu e adevarat si are loc de expeditii nocturne.

Suportii aceia de protectie cel mai mare este de 1.50 metri.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cattalina spune:

de unde se pot achizitiona aparatori pentru pat?
va multumesc

cattalina&costty(22.09.2002) Dragos (23.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Alex doarme in patul ei la 1,4 an, nu ne mai intelegeam cu ea noaptea cand vedea ca este in patut ne stia tot cartierul , dar aceasta a fost o solutie buna.

poze cu noi



Camelia & Alexandra Elena (27 feb 2004)
javascript:HighlightAll('copycode.bbcode')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema_monica spune:

galuscuta noastra tot de la un an doarme singurica in patut. i-am facut un pat normal dar nu foarte inalt, si la inceput ii puneam plapuma indoita in 2 in dreptul patului(e patutul pus pe o latura a camerei). asta pana am gasit-o dormind pe undeva pe sub fereastra cu picioarele cocotate pe calorifer....era asa haioasa....in momentul ala m-am hotarat sa pun o pilota indoita pe marginea patului, oricum e prea lat pentru ea. a, si am uitat sa spun ca tot de atunci i-am cumparat si sac de dormit in care are mai putina mobilitate. si acum toate sunt super, daca vrea sa se dea jos din pat sa se mai joace putin, se da pe la picioare jos, apoi cand se satura se urca tot pe acolo si face nana pana dimineata, cand o ia de la capat cu joaca singurica pana vine mami sa ne ia la masa.....
pana sa-i fac patul dormea in tarc, cu o gramada de jucarele in el, dar intotdeauna era ceva mai interesant in afara tarcului. si de fiecare data aveam discutii inainte de somn, ca mai vroia ceva, mai avea ceva de facut....si ma tot ch si ma tot sacaia de ma lasau nervii. acum e totul super, la ora de somn o duc in patut, un mic alint, o povestioara si treaba ei ce face pana adoarme. oricum niciodata nu depaseste ora 9.30 indiferent de cate jucarii ar avea la indna....e un copil mult mai cuminte de atunci, mult mai independent si descurcaret....sau cel putin asa imi place mie sa cred.
si galuscuta monicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Cat ma bucur ca a mai deschis cineva acest gen de subiect.In urma cu cateva luni am postat si eu un subiect asemanator.
Leon are un an si 9 luni,noaptea mai doarme in patutul sau,dar ziua doarme in patul mare,stau cu el pana adoarme,pana isi bea sucul de portocale,sub nici o forma nu mai vrea sa doarma ziua in patutul sau, altfel iese scandal.
Cred ca in curand se va dispensa de patut,eu nu inteleg cum poate dormi in patutul sau ,e asa tare salteluta lui,inca n-am avut curajul sa ii pun pernita sub cap.
ziua doarme fara sa se miste foarte mult in patul mare,si ii apropii de patul sau patutul ,ca un fel de grilaj,of,dar daca s-ar obisnui sa doarma in patul mare,cat spatiu liber ar fi in camera sa...
Sper ca pana la 2 ani sa reusesc si eu performanta dormitului in patul mare.
Succes!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Al nostru tocami a facut un an.Ziua..treaza se da singur jos din pat
dar noaptea e cam somnambul..nu risc inca.Am scos patutul din uz..in locul lui folosim tarcul(1.20/1.20m)..construitde tati.Dar si asa dupa cateva ore se somn cu rasuciri tot ajunge la margini si se ridica sine striga sa-l luam.
Deci juma de noapte doarme la el..juma la cu noi.Are nopti cand se ridica intre noi pe tablia patului,doarme in fund pe noi...
Deci...mai astept
ana si stef

Mergi la inceput