Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

gata am terminat si prajitura si rioikeabetsuam pus sunt jos la poze
iar pt diseara am scapatsuntem invitati de niste amici la masa si nu mai trebuie sa-mi bat capul cu meniul
deacum pe maine
va pupsi va doresc o zi buna


INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Buna fetele. Eu aseara am gasit asa:
1. miso soup cu negi, aburaage si toufu (astea sunt singurele ingrediente pe care le accepta sotul in miso shiru )
2. peste prajit - la gratar - saba (el nu mannaca decat doua tipuri de peste, saba si shake)
3. toufu cu bureti (am luat reteta de aici de la voi, pe la capitolul 1, cred...) si surprinzator, i-a placut...

Azi nu gatesc ca ajung tarziu acasa... probabil vom lua ceva de la McDonald`s... (ca mi-e mie pofta)

Taki de ce nu mai intri la mamici?

rocsana si bebe chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taki spune:

Eu in seara asta nu am gatit, am pus pestele la dezghetat, dar am avut musafiri si am comandat sushi.
nshiro, unde la mamici???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Neata fetelor!
Taki daca nasti prin marie-aprilie cred ca aici se referea nshiro :www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67893" target="_blank"> mamici de martie-aprilie


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna fetele eu azi ma simt mai bine , dar aseara am avut temp 39.
yulia si ea e mai bine doar ce ma chinuie ca nu vrea sa ia medicamentele.
am mai gasit o reteta pe la mine in dosar este OKAZU va mai trebuie si altceva pe langa.

ASUPARA TO TORINIKU ITAME
aspara,pui100g, shimeji, katakuriko, osake
MDP
Se incinge tigaia cu putin ulei se caleste aspara se pune putina sare si putina apa si se fierbe 2min.Dupa ce a fiert se scoate pe o farfurie. carnea de pui se taie buc mai lungute se presara sare , piper si katakuriko, Se pun toate legumele in tigaie cu osake si se calesc inca 3 min.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Buna dimineata bucatareselor!

Ieri am facut fasole si salata de varza alba,iar la 10 noaptea aveam pofta de saratele.Facusem coca ,o aveam la frigider asa ca m-am apucat de treaba...Au iesit tare bune,le-am mancat aproape pe toate(cat au incaput intr-o tava),dar mai am coca si mai fac si astazi.Multumesc pentru reteta!

Fetelor,n-am mai mancat de cand eram copil,habar n-am cum se face,poate ma ajutati voi cu o reteta de ...crema de zahar ars.Am vazut retete,dar cu 6-8 oua si ma gandeam ca pentru prima data ar fi bine sa incerc cu o cantitate mai mica(2-3oua de ex).So,ma poate ajuta cineva?Multumesc!
Pupici deocamdata,spor la"gateli"si sa ne auzim cu bine!




Anca10+ &Shion(21.05.2004)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by shian

Buna dimineata bucatareselor!

Ieri am facut fasole si salata de varza alba,iar la 10 noaptea aveam pofta de saratele.Facusem coca ,o aveam la frigider asa ca m-am apucat de treaba...Au iesit tare bune,le-am mancat aproape pe toate(cat au incaput intr-o tava),dar mai am coca si mai fac si astazi.Multumesc pentru reteta!

Fetelor,n-am mai mancat de cand eram copil,habar n-am cum se face,poate ma ajutati voi cu o reteta de ...crema de zahar ars.Am vazut retete,dar cu 6-8 oua si ma gandeam ca pentru prima data ar fi bine sa incerc cu o cantitate mai mica(2-3oua de ex).So,ma poate ajuta cineva?Multumesc!
Pupici deocamdata,spor la"gateli"si sa ne auzim cu bine!




Anca10+ &Shion(21.05.2004)
Poze cu noi


Shian si eu sunt topita dupa crema de zahar ars,dar imi fac pofta cu budinca de zahar ars.Sti tu au si aici in magazine.Sor'mea o facea f buna iesea mai moale si zioceai ca e crema de zahar ars.Daca vrei iti dau reteta ei.

Azi nush ce fac de mancare....o sa revin eu ceva mai tarziu.Ca de cateva zile am inceput asa cate 2 ore munca.Va pup


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Shian uite aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67677 cateva retete de crema de zahar ars. Cea mai buna mi se pare ultima, postata de prinze. Si mama punea esenta de rom si iesea foarte buna... tu poti injumatati cantitatile daca nu vrei sa faci asa de multa...
Taki, e vorba de Odiseea Sarcinii in 40 de saptamani, link-ul care ti l-a dat Devylla si la care ai scris numai de vreo doua, trei ori
Eu aseara nu am gatit... azi nu am nici o idee, as vrea sa fac ceva pe baza de carne de pui si de spanac...

rocsana si bebe chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

fetelor eu azi am scapat usor am facut dor ramen pt papa iar noi am facut aluat pt pizza insa nam reusit sa o mai si facem
e frumoasa vremea si am profitat sa mai fac una alta
iar dolphin ma anuntase ca azi e zi cu rosu
hai ca mai am treaba daca am inceput nu mai pot lasa totul balta
pe curand

EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna seara aproape

Asa...zi cam agitata azi pt mine,insa ma bucur ca raceala mi-a dat pace in sfarsit.Dolphin multa sanatate...
Pt masa de seara am gatit un ostropel de pui,cu o salata de macaroane cu carnciori si o supita(instant)Poze mai tarziu...na am fugit,va pup.


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput