Cand se inchide fontanela?

Cand se inchide fontanela? | Autor: AndreeaAlessia

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor
Am si eu o nelamurire in legatura cu perioada de inchidere a fontanelei. Alessia mea are 10 luni, iar ieri, cand am fost la pediatra pt controlul de rutina, mi s-a spus ca are inca fontanela deschisa. In rest, fetitza e in toate "normele"
As vrea sa stiu parerea voastra despre varsta cand ar trebui sa se inchida fontanela. Precizez si faptul ca mi s-a spus ca, oricum, nu e nici o problema, insa faptul ca mi-a subliniat ca "mda..fontanela e inca deschisa..." m-a pus putin pe ganduri.
Astept opiniile voastre.

Pupici de la Andreea & Alessia (15 martie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Buna!
Nu stiu daca exista vreo problema ca nu i s-a inchis inca fontanela la 10 luni, dar ceea ce stiu este ca ar trebui sa se inchida in jurul varstei de 4-5 luni, dar nu mai devreme de 4 luni! Apropos, Vigantol ii dai? Sa nu aiba carenta de vit D3.
Roxi, mama de Darius gangurici

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaAlessia spune:

Da, ii dau Vigantol (bine, aici i se zice altfel , "Adisterolo"), insa e acelasi lucru. La intrebarea mea daca sa ii maresc doza de vit.D, pediatra mea zis sa n-o fac, insa nu mi-a dat explicatiile pe care acum le caut la voi. Parca am fost beata ieri, de n-am intrebat-o pe pediatra mai multe chestii.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

A mea are un an si 3 luni si nca nu i s-a inchis fontanela. Ieri am fost la pediatru si a vazut-o ... nu s-a exprimat in nici un fel, ca e bine sau rau... Eu stiam ca ar trebui sa se inchida pe la un an jumate. Si nici nu i-a marit doza de vitamina D. Eu zic sa stai linistita.

roxi23 eu pe-asta n-o stiam... sa se inchida fontanela pe la 4-5 luni... Poate exista exceptii, dar n-am auzit nici o mamica al carui bb are fontanela inchisa atat de devreme.



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

"Fontanela anterioara se inchide de obicei intre 6 si 24 de luni" (citat aproximativ din "Mama si copilul").
La 10 luni chiar n-are nimic daca e inca deschisa, primei mele fetite i s-a inchis pe la 2 ani si pediatra nu a avut nimic de obiectat. Daca nu sta pe loc (adica evolueaza in timp), daca nu exista alte semne de rahitism, eu stiu ca nu e nici o problema daca se inchide mai tarziu.
La copiii nascuti cu fontanela mare e normal sa dureze mai mult pana se inchide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Fetelor nu va faceti probleme.Fontanela se poate inchide pana la 18 luni.Daca se inchide mai repede ,la 2-4 luni sunt probleme precum si daca dupa varsta de 18 luni nu e inchisa.


Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Elyanne bebelul meu are 3 luni si de abia am inceput sa ii dau o picatura de Vigantol, pentru ca are fontanela anterioara ft. mica. Daca i se inchidea pana in 4 luni, era vorba de microcefalie,de aceea dr. mi-a spus ca trebuie sa i se inchida dupa aceasta varsta...

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Elyanne bebelul meu are 3 luni si de abia am inceput sa ii dau o picatura de Vigantol, pentru ca are fontanela anterioara ft. mica. Daca i se inchidea pana in 4 luni, era vorba de microcefalie,de aceea dr. mi-a spus ca trebuie sa i se inchida dupa aceasta varsta...

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu stiam ca pe la 1 an si jumatate se inchide fontanela. Piticutzei mele i s-a inchis pe la 1 an si 4 luni. Am fost regulat la control cu ea si totul a fost considerat normal, nu i s-a prescris mai mult calciu sau Vitamina D.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Si a mea are inca fontanela deschisa la 1 an si 3 luni.
Stiu si eu ca tb. sa se inchida pana la 1 an juamte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu stiu de 2 ani!

Mergi la inceput