Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Hello fetele!
Azi am facut karage cu piure si o slatica de castraveti cu goma.
Maine imi fac lista cu gateala pe saptamana asta:D ca merg la cumparaturi.
Asa ca o sa arunc un opchi pe aici....



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna japoniciastazi am fost stresata rau cu meniul si pana la urma am facut TONKATSU si daikon sarada
pentru maine chiar nu stiu ce voi gati dar poate totusi mai veniti voi cu ideii
pupici

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

JAPONICI care este treaba nu mai complectam cu nimic meniul??
eu astazi pt la pranz am facut ODEN
pt diseara inca nu mi-a venit nici o ideie si vad ca nici voi na-ti venit cu ideii noi
va pup si va astept LA BUCATARIE

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna fetelor!
Ce mai faceti?
Unde lipsiti ca mai avem nevoie de retete noi
Madi azi fac reteta pe are ai dat-o tu cu ceva vreme in urma..aia cu ebi in sos alb si pilaf italian ,
Hanako am si eu o intrebare la tofu hikiniku yasai...tofu cand il pui in tigaie la fiert il pui intreg?
Pupici



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by devylla

Buna fetelor!
Ce mai faceti?
Unde lipsiti ca mai avem nevoie de retete noi
Madi azi fac reteta pe are ai dat-o tu cu ceva vreme in urma..aia cu ebi in sos alb si pilaf italian ,
Hanako am si eu o intrebare la tofu hikiniku yasai...tofu cand il pui in tigaie la fiert il pui intreg?
Pupici



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina




buna vad ca numai noi suntem pe aici !
unde o fii samuricile?nu vrea sa mai vina nimeni cu menuiul?
-DEVYLLA toful il poti pune si bucatele mai maricele sau sa-l tai in 4 buc.
ti-ai pus in gand sa-l prepari?


INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

TOT EU
astazi am facut MABODOFU
stiti sa faceti mabodofu?
eu ma descurc insa sosul nu stiu sa-l prepar mereu il cumpar si mi-asi dori sa prepar singurica sosul sa fie meniul complect
daca vreti reteta sa ma anuntati
poate stie cineva cum se prepara sosul?!!
va pup si trecetila BUCATARIEEEE SAMURICILOR

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

-Rinosuke i-ti multumesc mult
data viitore nu voi mai folosi sosul cumparat il voi gati eu singurica
o seara buna tuturor

INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hanako merci frumos da am de gand sa il prepar zilele astea.
Madi am facut papa ieri si a iesit bestiala...cel putin eli au iesit super buni deabia astept sa mai fac.Nota 10 de la mine



poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Eu mabo dofu il cumpar ca mi lene s il prepar...sosul...mi se pare mai usor asa


poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Buna fetele imi cer mii de scuze ca nu am mai intrat zilele astea pe la bucatarie am fost un pic isogashi.Devylla m-a bucur f. mult ca ti-a placut reteta,s-i iti multumesc f.f. mult pt.nota 10 care mi-ai dat-o, sunt in al 9-lea CER Vreau s-a v-a dau o reteta,care am mancat in disney,nu stiu cum se numeste ,este Frantuzeasca chiestia si a fost superrr..buna,am vazut-o ,am mincat-o,si am ghicit reteta Ing.pt.2 pers.;pui[momo]2 buc.,2 jum. de ardei gras[rosu si galben],o jum. de ceapa,3-4 catei de usturoi,2-3 linguri de bulion,2 hotate[scoici mari,fara carcasa, ci doar carnea lor],2ebi,sare,piper,ulei de masline.Mod de prep. SOSUL-s-e caleste usturoiul[taiat marunt]in ulei de masline,apoi pui bulion,sare,piper si putina apa si lasi s-a se fiarba putin,amestecand continuu.Carnea de pui se frige la gratar,cu putina sare si piper .Ceapa si ardeii se taie felii potrivite si se caleste in ulei de masline cu f.putina sare.Hotatele si ebi se dau prin faina cu ou[ca snitele]si se prajesc.Cand toate sunt gata,se aseaza pe farfurie in felul urmator: intai pui sos,apoi puiul[in mijlocul farfuriei],iar deasupra pui ardeii si ceapa,iar apoi hotatele si ebi, presari putin patrunjel deasupra si gata.Pofta buna

"Cine rade la urma,rade mai bine"

Mergi la inceput