Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Arata bine bunatatile alea....

Cine imi spune si mie cum sa fac niste soba...ca stau cu ea in frigider de doua zile si nush ce sa fac din ea.Sar'na



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

vad ca nu se arunca nimeni sa-ti explice eu una nu am facut soba pana acum ,gomnenne.
si hai sa va dau un sfat pt cele care nu stie: ca sa fierbeti un ou tare il bagati in denshi jya cand puneti orezul la facut. dupa ce sa facut orezul puteti sa-l scoateti si numai bun de papat. O ZI BUNA

POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna fetelor vad ca si subiectul asta se lasa moale
-devylla eu am cumpaqrat un sos special pt soba nu stiu sa prepar sosul singura
eu am fiert soba cateva minute am scoso din apa am puso in castronel si apoi am pus din sosul ala(PONz)si am mai pus putin din apa fiarta
apoi niste tsukemono de-a lor .o sa cumpar o carte cu soba sa invat si eu cum se face sosul
.
voi ce ati mai facut prin bucatari?
eu azi am facut kani crim koroke,karage si miso
maine vreau sa incerc ceva din bucataria lui =DEVYLLA

fetelor
va pup


poze emily printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Mie-mi place soba asa cum se mananca de anul nou,adica cea rece(zaru soba cred).Si mori soba e ceva asemanator,diferenta e ca una are nori cealalta nu...care si cum nu stiu insa...In fine,sa va spun cum fac eu soba...:Fierb"pastele"soba ,dupa care le pun in apa rece cu gheata.Le las cateva minute ,apoi le asez pe un platou sau se pot aseza si pe tavitele cu sita de bambus(zaru).Cui ii place poate presara deasupra firisoare de nori.
Separat tai rondele subtirele o jumatate de naganegi,apoi merg la ministop,supermarchet,etc...si cumpar o sticla de otsuyu.Pun din sticla in niste boluri mici putin otsuyu indoit cu apa,(a se gusta,fiecare isi alege concentratia),pun si wasabi,iar deasupra rondelele de naganegi.Cam asta-i tot.




Anca & Shion
http://community.webshots.com/user/shian124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

SOBA Ingred.:soba,naga negi,soba tsuyu,tempura Mod.:Intai faci supa,fierbi apa cu tsuyu.Separat fierbi soba in apa cu sare[pui soba dupa ce a dat apa in clocot] si fierbi doar 2 min.apoi pui soba in zaru si o speli la jet de apa rece,apoi pui soba in farfurii si torni supa[ff fierbinte]iar deasupra pui naga negi[tocata] si tempura sau aburage,in loc de tempura[aburagele intai l-e fierbi in apa,shoyu,sake,mirin si zahar.Aburagele trebuie s-a aiba gustul mai mult dulce decat sarat,deci pui mai mult zahar].La supa pui tsuyu dupa gust..Devylla sper s-a iasa buna soba dupa aceasta reteta,daca ai nelamuriri intreba-ma Eli azi merg la magazinul international din Minami Aoyama poate gasesc branza Feta la bucata[tine-mi pumnii].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna samuricelor vad cai cam liniste pe aici
eu azi la pranz am facut reteta de la -DOLPHIN ...kakusai to buta niku itame si mi-a esit nemaipomenitasotul meu ma laudat

poze emily printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:


Merci fetelor pt retetele de soba.Ieri nu mi-a mers netul si nu am putut vedea cum se prepara soba asa ca a facut-o sotul.Dar lasa ca data viitoare ii fac o surpriza
In seara asta cred ca voi face un kare rise cu fructe de mare(mix)




poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna la toata lumea
ce mai faceti bucatareselor?ce sa mai petrecut in bucatariile voastre?
de dimineata am inceput sa rasfoiesc meniul
si tot nu stiu ce sa mai gatesc
vine cineva cu ideii ??


INGERASUL NOSTRU emily

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Sashiburi, ce mai gatim saptamana asta? Eu alaltaieri am facut ficatei de pui la ceaun cu usturoi si piure de cartofi si au iesit superrr... buni[pacat ca nu am avut si mamaliga].Ieri am mancat rame facute de sotu.Azi fac harusame in sos ; pipote calite cu kochiujian[pasta de ardei iute rosu, korean].Maine fac jingiskan [yakiniku din carne de oaie],se prajeste pe hoto pleito cu ceapa taiata rondele si moyashi,se serveste cu sos de jingiskan. Fetelor voi stiti s-a faceti - hanjiuku tamago?-, cate min.fierbeti ouale ca s-a iasa cleioase?, ca mie tot timpul imi ies ba tari,ba prea moi,imi place f. mult hanjiuku tamago aji tsuke. ELI am fost la magazinul acela si am gasit branza Feta la bucata sunt very happy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Salutare fetele , chiar ca sa facut liniste pe aici.
sa va mai dau o reteta eu inca nu am incercat-o , daca o faceti sa-mi spuneti cu a iesit.
SASAMI NO MINOYAKI
carne de pui 200g ( fara grasime) 2 lingurite osake, 1 lingurita shioiu,putina sare,2-3 cartofi, 1 ou, katakuriko, ulei pt prajit.
MOD DE PREPARARE
Carnea de pui se taie cam 3-4 cm in lung, apoi se da cu sare si se pune osake si shioiu. Se curata cartofi de coaja si se taie ca la cartofi prajiti mai subtiri cam 2-3 cm apoi se spala, se ia un servet de bucatarie si se usuc. Se ia cartofi si se amesteca cu puiul si oul batut. apoi luati un manunchi din cantitate si se prajeste in mult ulei( ca la tempura , koroke etc) POFTA BUNA si o zi buna

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput