Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...

Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei... | Autor: devylla

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62973" target="_blank">1


Ei cum suna noul capitol?Daca aveti o idee mai buna sa-mi spune-ti!
Poftiti la dicutii si spor la gateala!



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Devylla noul capitol suna f.f. bine Fetelor stiti unde pot gasi in TOKYO magazin cu produse[food]din EUROPA ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

da devylla suna chiar f bine noul capitol.
MADI - SOBOR se face din cane tocata si se mai poate face si din ou se pune peste orez. am facut poza poti sa te uiti sa vezi cum arata.( poate stii)!?

POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Magazine cu mancare internationala:
Ueno pe Ameyoko dori, la subsolul unei cladiri-International food center (sau ceva de genul asta)
In Ginza si Kyobashi-magazinele Meidya
Langa Tokyo, in Makuhari e Costoco si Carrefour.
Mai e un magazin in Azabu-juban, imi scapa numele.
In Minami Aoyama, Kinokuniya http://www.e-kinokuniya.com/cont/tp/info-e.html

Mai sunt si vreo 2 site-uri unde se poate comanda online.

Multumesc tuturor pt retete. Pa, pa!

Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Dolphina multumesc,cand am vazut poza mi-am dat seama despre ce e vorba,eu nu am facut niciodata si de aceea nu stiam ca i se zice Sobor,imi poti da si mie reteta?,cred ca si copiilor l-e va place f.mult . Eli multumesc, am sa merg zilele astea,cred ca la cel din Ginza ca este aproape de mine,tu ai fost?avea branza Feta?am o mare pofta de branza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Suna bine,bine..chiar foarte bine titlul...pt ca avem nevoie si de sfaturi...Sa stiti ca nira lebar a iesit super,berbantu' rinjea in spatele meu cind m-a vazut cu foia lipita pe faianta Fetelor,em primit de la un client o gramada de hyakusaiCe mai pot face cu ea,inafara de nabe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Riara am o super reteta cu hakusay....daca vrei ti-o dau.
Asa si cine imi spune si mie ce sa gatesc azi....ca ma uit ca proasta in frigider si nu am idee.
Pup



poze noi
bubulinele
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna japonici
SOBOR
Prima din carne tocata
50g carne tocata, zahar, mirin, syoiu toate 1 lingurita.
Se amesteca toate cu carnea tocata apoi se pune in tigaie fara ulei la foc mic amestecand continuu, pana devine carnea maronie.
iar pt ou:
1 ou , zahar 1 lingurita si putina sare:
se amesteca oul foarte incet (sa nu il bateti sa faca spuma) apoi se pune in tigaie fara ulei si se amesteca cu ohashi de sus in jos pana devine ca niste bobite. iar oul si carnea tocata se pune peste orez juma-juma( va inspirati dupa poza facuta) pofta buna.

POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Mersi Devy,as vrea reteta tare mult.Madi-ren mersi si tie pt reteta de nira lebar,sa stii ca chiar m-a ajutat foarte mult si de acum incolo o sa o gatesc cu placere.Din cauza faptului ca am indraznit sa intru pe acest subiect si mi-am permis sa folosesc un nenorocit de "bre" cu cineva ,se pare ca a deranjat-o foarte mult din cauza faptului ca nu sintem prietene,as vrea sa va cer scuze ca nu mai scriu pe acest topic.De citit nu-mi poate interzice nimeni,si pe cuvint ca-mi pare extraordinar de rau pt faptul ca a luat o asa intorsatura.Numai bine fetele si o sa va mai citesc din cind in cind.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna samurici
aseara am facut pentru prima data TOFU HIKINIKU YASAI ANKAKE
este o bunatate am mancat odata si la o izakaya insa acasa este mai buna
TOFU HIKINIKU YASAI
ANKAKE

AI NEVOIE DE tofu cam doua bucati pt 4 pers.
-ciapa 1 si jumate
-un morcov
-carne tocata cam 100g
-enoki (2 gramezi)
-mirin 2 linguri mari
-shoyu 2 linguri mari
-goma 2 lingurite sau se poate si mai multe
-ciuperci (shitake)2 sau chiar 3
sare dupa gust
mod de prep:
ciapa taiata pestisori,morcovul dat prin razatoare
tot yasaiul se pune in fraipan si cu putin ulei le caliti cand incepe sa se caleasca puneti 2 canite de apa si lasati sa fiarba
imediat puneti si toful insa nu lasati prea mult cand ii deja fiert il scoateti si il puneti intro farfurie
dati la fos mic si puneti shoyu,mirinul sare si goma si ca sa se faca ca o pasta puneti o lingura de faina alba si mestecati bine
si apoi toata compozitia o puneti peste tofu si se serveste cu orez
pofta buna
sper sa intelegeti daca aveti nelamuriri sa-mi spuneti
spor la gateala


poze emily printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

hanako eu am : goma seminte sau goma abura?


POZICI

Mergi la inceput