Dreptaci sau stangaci

Dreptaci sau stangaci | Autor: tomecica

Link direct la acest mesaj

De citeva luni bbanuiesc cum ca fetita mea cea mica ar fi stangace iar pe masura ce trece timpul parca ma conving din ce in ce mai mult cum ca asa este. Ma sperie faptul ca este stangace , ma gindesc ca poate ar avea de suferit din cauza asta pt ca dupa cum stim , toate facilitatile si utilitatile lumii moderne sunt construite pt uzul dreptacilor.
Oare sa-i incurajez capacitatile si tendintele naturale sau s-o fortez sa foloseasca mai mult mana dreapta . Dar cum??

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana210773 spune:

Hai måi fatå, ce naiba....Cum så fortezi un copil så fie dreptaci? Asta ii dicteaza creierasul sa facå...Laså copilul in pace så foloseascå ce minå doreste...
"Are doua miini stingi" se spune dintotdeauna despre neindeminatici. Cum se aplica insa caracterizarea asta stingacilor?! Pentru ei doua miini stingi sint doua miini iscusite!
Mai mult de jumatate din oameni se nasc capabili sa-si foloseasca ambele miini la fel de bine (ambidecstri), si cam 13% sint stingaci. Stingacii nu sint deci o raritate, iar a fi stingaci nu este nicidecum un handicap, cum se mai crede uneori chiar si acum, in principal ca urmare a ideilor crestinesti ca dreapta e mina "buna"...
Odinioara copiilor li se bandaja mina cea "rea" pentru a nu ajunge sa o foloseasca prea mult si sa ajunga "handicapati"...Speram ca au apus vremurile alea....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Sa fim seriosi!Eu sunt stingace si mama mea tot asa s-a speriat, chiar a mers la un medic cu mine cind eram mica.Cind eram mica si coloram aveam creioane in ambele miini: cind era in preajma coloram cu dreapta cind pleca coloram cu stinga.Absolut totul fac cu stinga numai de scris scriu cu dreapta.Lasa-ti fetita sa faca ce simte.Noi astia stingaci ne adaptam la orice.
Apropo si sotul meu e stingaci si e in programare. Incerc sa vad impedimentele pe care le vezi tu si nu le gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Doamne! Dar lasa copilul in pace! Chestiile astea cu dreptaci sau stangaci vin de la creier! Aici in America sunt o gramada de copii stangaci si n am auzit pe vreunul sa se planga de chestia asta!



Corinadana mama de Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Baietelul meu e stangaci. Nu e nimic in neregula cu ei, doar ca au emisfera cerebrala dreapta dominanta, in timp ce la dreptaci dominanta este stanga. Se pare ca stangacii sunt firi creative, asa citeam pe undeva De asemenea, e singurul lucru deosebit constatat de la introducerea ecografiei in obstetrica, se pare ca copiii mamelor examinate ecografic sunt stangaci in proportie mai mare Oricum, noi l-am lasat in pace, si toate cadrele didactice pe la care a trecut pana acum atat in Romania cat si aici ne-au sfatuit sa nu-l fortam sa scrie cu dreapta. Drept urmare scrie cu stanga si e foarte fericit in stangacia lui Eu sint categoric dreptace si m-am gandit cum ar fi fost sa ma oblige cineva pe mine sa fac totul cu stanga

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu stiu pe cineva nascut stangaci si care a fost obligat sa scrie cu mana dreapta( i-o legau pe stanga) si a ajuns adult cu "doua maini stangi" ....adica dexteritate nici la una nici la cealalta

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Michelle, ai dreptate, si eu am fost obligata sa scriu cu dreapta si sa manac de bunica mea. Asa a stiut ea ca e bine, de pe vremuri. Acum nu mai am aceeasi dexteritate in stanga dar binenteles nici in drepata, cu toate ca in afara de scris fac aprope tot cu stanga.
Baiatul meu e stangaci. Pentru nimic in lume nu l-as obliga sa faca ceva cu dreapta ce nu poate!!!

Mira 34+ mami de DAVID (15.08.2002) si DARIA (20.11.2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Sotul meu este stangaci, dar l-au fortat sa scrie cu dreapta. Acum scrie cu dreapta, dar orice altceva face cu stanga. El este un caz fericit, foloseste stanga foarte bine si dreapta mult mai bine decat folosim noi dreptacii mana stanga.
Fetita mea este dreptace, dar daca ar fi fost stangace mi-ar fi fost teama doar de lipsa de pregatire a educatoarelor/invatatoarelor in a lucra cu stangacii. Poate s-or mai fi schimbat lucrurile de acum 30 de ani.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si fetita mea de un an si jumatate este stangace si sunt hotarata s-o las pe ea sa decida cu ce mana vrea sa scrie sau sa faca orice activitate. Nu voi interveni deloc, iar la gradinita si scoala chiar voi solicita sa fie lasata sa scire cu mana cu care vrea ea. Sau mai bine zis cu care poate.
Am luat aceasta decizie in urma deschiderii unui subiect aici pe DC pe aceeasi tema unde am fost incurajata de toate mamicile stangace sau de copii stangaci ca asa e cel mai bine.
Stangaci, dreptaci, sa fie sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Si eu sunt stangace, dar si pe mine m-au obligat sa manac si sa scriu cu dreapta. In rest fac totul cu stanga. Sa vedeti ce fete faceau prietenele mele la inceput cand vedeau ca ma machez cu stanga . In rest pot spune ca am avut chiar de castigat: la sport era un atuu evident (am jucat si tenis, handbal -nu profesionist, dar era asa de bine cand gastigam ). Uita-te la un meci de box, sau scrima, in care joaca cineva cu garda inversa, si atunci o sa intelgi ce vreau sa zic.
Asa ca, lasa copilul in pace, si stai linistita, nu e un handicap de loc!

nunta2006

briza_marii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

mai ce-ati sarit pe tomecica, si ea doar a intrebat.

Eu una m-as bucura sa am un copil stangaci, dar nu ma intrebati de ce. Daca face tenis, poate avea un avantaj
Tomecica, eu cred ca trebuie sa o lasi sa-si dezvolte tendinta naturala, acest lucru nu trebuie fortat.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput