Mamici casnice

Mamici casnice | Autor: impreuna

Link direct la acest mesaj

Eu sunt mamica si sunt si casnica pe deasupra:)
Daca mai sunt astfel de mamici aici pe forum, haideti sa ne adunam si sa impartasim aceasta experienta.
Ce impliniri sau neimpliniri avem, bucuriile si nevoile de zi cu zi, cum ne simtim in aceasta "pauza profesionala"...
Ce ziceti, sunt doritoare?

Mamicile noastre casnice

Impreuna (Flavia) mami de Sara 1 an
candy24
diadaniela
irina.c mami de Ilinca, 1,7 luni
mirela alina mamica lui Mateut 2ani si 3luni
baby-boom
andora
Porumbel30
Anculina mami de Maria Carolina, 1,6 ani
vladhana
andradanatalia (Andrina), mami de Andrada Natalia, 3 luni
mihaela amalia mami de Amalia, 1,2 ani
alinutza13
Gargaritza mami de Irina, 10 luni
alexa si mami (Alina) mami de Alexa, 1,2 ani


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

Ma alatur si eu , sunt o mamica casnica de aproape 3 ani.

Eu si cei doi baieti ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Candy ce bine, deja nu ma mai simt singura pe aici:)
Eu am un an de cand stau acasa si nu ma plang, mi-e chiar bine, doar cateodata mi se face dor de servici (cu exceptia sefului, bineinteles:).
Ti-am vazut baietii, sunteti tare scumpi, cred ca nu te plictisesti acasa.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

Buna !!De plictisit nu prea am cum sa ma plictisesc , dar adevarul e ... cam tanjesc sa ma duc la serviciu.Eu am stat acasa si inainte sa raman insarcinata.Deci in total sunt cam 5 ani.Inainte sa ma casatoresc am lucrat vreo 3 ani.in primavara am zis ca o sa imi caut ceva ,o sa il dau pe el la gradinita si atunci nu mai stau acasa ca altfel inebunesc.

Eu si cei doi baieti ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Eu de exemplu am iesit azi dimineata la cumparaturi si ma gandeam cum ar fi sa trebuiasca sa merg la servici pe vremea asta urata, sa stau acolo 8 ore si sa vin acasa sa nu mai am chef de nimic...
In momentul ala mi-am dat seama ca prefer sa merg in oras cu diferite treburi (daca am chef sa ies) si sa ma intorc acasa la caldurica si sa imi fac programul asa cum vreau eu.
Asa ca am zile si zile...

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Nu mai vin mamici casnice pe aici?


Am gasit un pasaj scris de un psiholog cu privire la "slujba" mamicilor casnice:
"Slujba femeilor casnice nu este deloc plictisitoare, mai ales atata timp cat nu te izolezi de ceilalti adulti. Dar in ceea ce priveste importanta sarcinii indeplinite, nici o alta slujba nu este mai responsabila decat aceea de a modela caracterul unei fiinte umane. Permiteti-mi sa mai amintesc mamelor inca un lucru: nu veti fi incatusate intreaga viata de aceasta responsabilitate. Copiii vor fi ai dvs doar cativa ani, care vor zbura repede si nu va ramane decat o amintire. Bucurati-va din plin de acesti ani, chiar si in momentele dificile, si permiteti-va satisfactia ca ati dus la indeplinire cu bine o slujba esentiala"

Eu ma bucur de "slujba" pe care o am, pentru mine copilul e cel mai important si vreau sa investesc acest timp cu folos.
Si sunt multumita sa stiu ca EU sunt cea care ma implic in educatia copilului (si tatal in masura timpului disponibil), cu bunicii ar fi prea rasfatata, iar primii ani din viata unui copil sunt cei mai importanti, acum invata cine ii este mama si tata.

Astept alte pareri, experiente, comentarii


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Casnica si imi place.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

diadaniela, se pare ca suntem doar 3 mamici casnice care avem timp de stat pe net
Mai spuneti ceva despre voi:)

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Azi noapte si azi dimineata a plouat in Bucuresti si imi este lene rau sa ies afara.Am o gramada de treaba ,dar imi este lene.Astazi sunt o puturoasa,noroc cu fetita ca se uita cuminte la Cenusareasa.
La tine la Cluj cum e vremea?
Am fost si eu acum 4 ani la Cluj si mi-a placut.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

diadaniela ce bine ca ai o fetita cuminte, mare noroc ai (si eu la fel:) Cati ani are si de cand stai acasa?
Si la noi e vreme urata, dar diseara ies cu sotzu in oras, sa recuperez.

candy24 nu mai zici nimic?:) Am vazut niste versuri foarte frumoase postate de tine astazi pe forum, si eu le stiam (de fapt ca si cantare:) dar nu mai stiu de cine sunt scrise (cumva Traian Dorz sau Costache Ioanid?)


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si eu sunt casnica si intr-un fel imi place,fiindca sunt mai putin stresata decat ca atunci cand mergeam la servici.Pe de alta parte imi lipseste activitatea si mediul adultilor,dar tocmai am remediat aceasta problema,incepand un voluntariat.
Nu as fi crezut,dar uneori e mai obositor sa stai acasa si sa te ocupi de copil si de treburile casnice,decat sa mergi la servici.Cel putin pentru mine,care n-am nici un ajutor,asa mi se pare cateodata.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput