Fetele din Japonia cele mai gatiti sotilor vostri?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Dolphin 9913 fetita se simte mai bine iar baiatului deocamdata nu ia aparut nimic.Si eu am facut bradul are 2 saptamani si deja baiatul mi-a spart 2 globori si mi-a rupt cateva fundulite asta e...asa sunt copii fac multe nebunii.Iti doresc despachetare usoara si multa sanatate,ca eu cand m-am mutat ma durut mijlocul ff tare din cauza impachetatului si despachetatului .Am sa mai revin diseara,acum plec ca sa-mi termin curatenia ca am inceput si eu curatenia pt. Craciun.Rinosuke spor la curatenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Eu am facut bradul de mult...acuma il mutam exact pt Craciun :D...
MAdi bine ca baiatul nu a luat si elo boala.Inca o data sanatate la pupiti.
Dolphin merci pt incurajari
Azi fac karage cu cartofi prajiti,si o salata...
Am facut cumparaturile pt Craciun!Mi-au mai ramas decat cateva chestii!







Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

Devyla si eu le doresc multa sanatate copilasilor tai.Devyla in ce judet este Shuhan city? Si eu am facut cateva cumparaturi pt Craciun dar mai am[legumele],dabea astept sa mananc sarmale. Voi ce meniuri aveti pt. Revelion?Eu am sa vi-l dau pe al meu ,dati-l si voi pe al vostru poate asa mai corectam sau complectam una de la alta.Meniul meu ar fi;icre[galbene],putin shushi,soba,un platou cu ;salam,cascaval,oua umplute,chiftelute[romanesti]si vin spumos.Voi betiseara la masa?Eu beau BEER[haposhiu]. Acum am sa va scriu o reteta luata dintr-o carte de buc.,eu inca nu am facut aceasta supa dar am sa o fac cat de curand pt. ca arata ff bine in poza si cred ca,copiilor o sa le placa f mult. Supa de harusame[taitei din orez]cu mito boru[perisoare]Ingred.pt.mito boru:carne tocata de pui 200g,morcov taiat marunt,un sfert de ceapa tocata marunt,un ou batut,faina 2 linguri,sare,pier se amesteca bine si se dau forme de perisoare.Supa;se pune pe foc o oala cu 4cani de apa,cand a dat in fiert se pune daikon[cateva feliute taiate pe jum.],morcov 1[taiat felii subtiri],harusame[taiate pe jum.]le dau putin in fiert apoi pun shioga razuita[1 lingurita],un cubulet de supa[de pui],sake[o lingura],putina sare si piper,apoi pun perisoarele[mito boru]le fierb putin[cam5-7min.]si Pofta buna! Fetelor vreau si eu sa va intreb ceva,Stie vreuna din voi sa in carti de TAROT?Daca"DA"anuntati-ma pt. ca eu vreau sa invat,in carti[simple] stiu sa dau f.bine dar in TAROT inca nu,pt.ca nu stiu bine semnificatia lor.pt.fetele din.Astept raspunsuri.Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Madi copilasii nu sunt ai mei,sunt nepoteii mei.DAr sper sa fac si eu bb meu cat de curand
Cat depsre cartile in tarot nush ce sa zic.Sor'mea inavatase de la cineva sa de-a in carti normale,si da foarte bine.Dar trebuie sa ai ceva inclinatie spre asta!Daca vrei sa te apuci apuca-te si vezi tu dupa aceea cum merge.
Va pup si revin mai tarziu cu meniul!






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna la toata lumeaeu pt revelion ma-m gandit sa pregatim shabushabu,kani ,rosto bif,salata cu samo ,shushi si din bucatele noastre rom vom face sarmalute,salata marinata,oua umplute cu pate de casa,piftelute,piftie,salata biof,cotletele de pui si porc si ne mai gandim intre timp.............vad poate aveti si voi ceva mai special in meniurile voastre
astazi pt la amiaza o sa pregatesc sotului ceva simplu si gustos
-OJIA-
se pune intr-un castronel de lut cam 100gr apa si o puneti pe aragaz cand apa da in clocot puneti cam doua linguri de dashi apoi dati focul la mic si puneti cam 4 palete de orez (orez fiert) (ASTA CAM PT O PORTIE)bateti un ou si amestecati (puteti pune si o mana de morcov ras ,ciuperci taiate ff marunt alge si kani (poate fi si kan kani)taiati marunt si lasati sa fiarba intre timp puteti sa mai puneti putina apa calduta cu putin dashi,OJIA tre sa iasa mai apoasa

POFTA BUNAse zice ca acasta mancare o mananca cam toti japoneji mai ales cand este mai frig afara le prinde bine o portie de OJIA

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100]poze[/url] poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madi-ren spune:

.Devyla imi cer scuze nu am stiut ca nu ai copii,ei sunt copii lui sora ta?si ea este casatorita in japonia? Hanako mi-ai dat o idee f buna cu ojia pt.ca sotului meu i place f. mult ojia dar nu i-am facut niciodata la aragaz,el tot timpul isi facea cand ramanea supa de la Nabe,el este din HOKKAIDO brrr...f.frig acolo si de aceea i place ojia si nabele f mult.Apropo de Nabe,va place nabele?mie "da"dar nu cea de peste.Am sa va dau o reteta de nabe inventata de mine este buna si contine collagen.Nabe de tonsoku[adidasi de porc]:se pune intr-o oala de nabe cam 700-800cc[2 cani]de apa apoi pui 2 cubulete de supa[konsome aji no moto]apoi 100-150cc de shiro dashi,tonsoku[3-4 buc.taiati pe sferturi si sa fie deja fierti]lasi sa fiarba putin apoi incepi sa pui legumele[ciuperci,ceapa[lunga],hakusai,shiungiku[frunze pt.nabe],shirataki[taitei din koniaku]si la final pui tofu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

spor la impachetat si despachetat,devylla si dolphin!acum m-am trezit si eu cu urarile..madi ieri am fact nimono,dar se pare ca nu mi-a iesital meu ma intreba ce mancare e astaam uitat de gobo,si am pus dun capul meu negi si daikon,ca astea erau prin frigider.NICIODATA nu mi-a iesit nimono,hanako ce multe pregatiri faci!eu de craciun sunt singura cu baiatul si nu fac decat,sarmale si ciorba de burta.am sa cumpar si pui,gata facut,si cam atat.de anul nou:soba,sushi,omochi si supa lor de omochi care nu stiu cum se cheama,si niste platouri cu otsumami pt.sake.astazi fac BUTA NO KAKUNIN.SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Si eu una , si eu una.
DAIKON TO TEBASAKI NO ITAMENI
8 aripi de pui, 50g daikon, verdeata de la coada daikonului,2 ling ulei, 3 ling osake, 1 ling zahar,4 ling syoiu,2 ling mirin.
MOD DE PREPARARE:
Daikonul se taie in partu, verdeata se toaca marunt, aripile de pui daca e necesar se taie pe jumatate.Intr-o oala se pune cele 2 ling de ulei si se rumenesc aripile de pui.Apoi se pune daikonul taiat, apa( sa fie la acelasi nivel) cele 3 ling de osake si se fierbe cam 10 min. Se ia spuma de pe deasupra ,Dupa ce a fiert 10min se pune 1 ling zahar, 4 ling syoiu,2 ling mirin si se mai fierbe inca 30 min la foc mic.

http://community.webshots.com/user/dolphin9913

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

-Rinosuke noi avem intreaga familie aici (mama frate-miu ,cumnata-mia si avem si fetele din bar care or sa vina la noi si trebuie sa gatim ff mult .
zine si noua reteta de BUTA NO KAKUMININeu una no stiu
merci mult

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100]poze[/url] poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

buna fetelor!
Da madi copii sunt ai surorei mele care e ste si ea casatorita aici.
Buna idee hanako su OIJA o sa o fac si eu.
De Craciun fac asa:sarmale,salata beof,cozonac,ciorba de porc,si poate lebar dar sanse slabe sa gasesc...defapt s-au pierdut toate...doar daca l-as face din ficat de vaca.De anul nou pote doar o piftie si inca o salata beof pt ca gateste socrela pt anul nou...eu nu stiu.
Azi fac chiftelute marinate(reteta lui Radu Anton Roman)...cu o supita de legume.
dolphin bine suna reteta ta.Deabia astept sa o fac!
Fetelor nu cred ca mai apuc sa intru zilele astea asa ca va pup si spor la gatit vorbim in cateva zile.Pupici!






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput