Fetele din Japonia cele mai gatiti sotilor vostri?

Fetele din Japonia cele mai gatiti sotilor vostri? | Autor: hanako2004

Link direct la acest mesaj

fetelor ce le mai gatiti la soti vostri?eu am invatat cateva retete japoneze insa asi vrea sa mai schimb meniulsotul meu mancare romaneasca nu mananca decat ciorba de perisoare si trebuie sa-i gatesc zilnic insa nu aceiasi mancare.....zice-ti si voi ce mancaruri traditionale japoneze gatiti va multumesc mult

http://community.webshotos.com/user/emilyohashi100

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

nasol vad ca nici una dintre voi nu se baga la acest subiect

http://community.webshotos.com/user/emilyohashi100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

si pe mine ma intereseaza subiectul,dar cred ca multe din noi nu prea stim sa gatim mancare japonezaam furat f.mult de la gatesc aproape orice,mancare romanesca gatesc f.rar.nici sotul,nici baiatul nu mananca mancare romanescanu le place..in fiecare zi,schimb si eu meniuldepinde ce ai vrea sa gatesti,intreaba-ma si iti raspund daca stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hanako2004 eu am invatat f repede sa fac cateva mancaruri japoneze,inca procesul de invatare este deschis.Nici nu ar putea fi inchis la cate sortimente de mancaruri au japonezii.
Eu zic asa ca ar putea fi mai interesant subiectul,sa scriem in fiecare zi ce am gatit.Asa cu siguranta ne inspiram.
Daca sunteti de acord sa facem asa ar fi bine!
Pupici si mai vorbim ,pana atunci spor la gatit.






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

sunt de acord cu devylla si am sa va scriu ce gatesc diseara(1)kinpira =1gobo,1 morcov curatat de coaja si taiat felii subtiri si lungi de 4-5cm.in tigaie osaji1ulei de goma,se prjeste mai intai gobo dupa care se baga si morcovul,se toarna 1/2 dashi(stiti voi cana lor masuratoare)si 1/4 sake lasati sa fiarba 15min.mai amestecati din cand in cand prin tigaie si dupa osaji1shoyu,osaji 1 sato si mai lasati pe foc pana scade zeama.(2)sa-i spun..iakiniku=am niste usturoi verde(o legatura),lung si rotund,sa nu-l confundati cu nira.il tai ce lungime vreau si il prajesc in tigaie cu o legatura de asparagus,pun si carnea,sare si piper dupa preferinta.si cand ,carnea e prajita torn niste sos de iakiniku,mai invart in tigaie putin si gata!le pun si castronul cu orez,bineinteles si am terminat povestea.nu ma ajit prea tare cand gatesc,pt.ca ma iau durerile de cap. sper continuati subiectul,daca nu..zanen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Eu din pacate mancare japoneza nu stiu decat miso shiru asa ca r fi super sa scrieti voi,poate asa mai invat si eu.
Sotului meu ii place mancarea romaneasca ffff mult asa ca m-am scos.
Acum fiind la inceputul sarcinii doar gandul la mirosurile de mancare imi provoaca greata asa ca nu ma pot apropia de oala si gateste sotul cand vine de la servici sau iesim in oras.
Abia astept sa vad ce retete scrieti!


Stefania 5+ David si www.babiesonline.com/babies/b/bebenr2/" target="_blank">bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

so,ma bucur ca sunteti de acord cu ideea mea.
eu in seara asta fac sukiaki.Il fac impreuna cu sotzul pt ca singura nu l-am mai facut pana acum si i-am zis ca il facem impreuna.
Mie mancarea japoneza mi se pare foarte usor gatibila.Am invatat multe destul de repede.Al meu e ceva mai pretentios,trebuie la o masa sa ii dau yasai si niku in balanse(cum zice el)...dar nu stie el cum gatesc eu si de cele mai multe ori il fraieresc.
Sukiaki se face din:shitake,shimeji,enoki-cate una din fiecare.apoi itokoniaku,negi,hakusai(varza chinezeasca),moyashi,carne vaca(de preferabil scumpa).
Daca nu stiti cum se prepara va spun mai incolo.
Stefania cum e poti sa mananci?
va pup






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

va multumesc celor ce ati raspuns la subiect si mi-ar place sa ne invatam una pe alta ce sa le mai gatim sotilor nostri
eu in seara asta am sai fac tempura din yasai si sakana banuiesc ca majoritate din fete il gatesc deja nu cred ca e nevoie sa mai dau retetaastept sa scrieti ce mai gatiti voi .va pup si va multumesc

http://community.webshots.com/user/emilyohashi100 poze:) http://pg.photos.yahoo.com/ohashi_irina/my-photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hello japonici!

Azi fac de mancare urmatoarele:tempura din cartof dulce(am furat ideea de la Irina) si cotlete de porc.O miso shiru si pt sot orez ca eu sunt la dieta .

Imi e pofta de o prajitura mi-am mi-am....dar poate pe duminica.

Pupic si spor la gatit






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

uitasem vreau sa mai fac din hakusan si aburage,sa le fierb in sake,shoyu,sato.Stiti voi ca nush cum se numeste mancarea asta.Am mancat de la soacra-mea niste yasai preparate asa dar in loc de zahar pusese miere si iesisera super bune.Incerc si eu in seara asta cu miere.
Na pupici si acum chiar ca am fugit ca deja e tarziu.






Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinosuke spune:

eu fac chirashi sushi,tempura am facut zilele trecutesi eu mai pun miere,asta ca mai raman f.zahar

Mergi la inceput