mamici de iulie-august 2005 (2)

mamici de iulie-august 2005 (2) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35443" target="_blank">Partea I
Succes si sarcini usoare,burtici!



Irina,veve & croko
pozici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

JoyJ,

Bine-ai venit !!! Sa ai parte de sarcina usoara si sa de-a dumnezeu sa ramanem toate pana la termenul final!

Eu zic ca e cam devreme pentru ecografie, dar poti sa mergi la doctor si daca el iti recomanda poti sa faci. Eu am vazut ca au discutat fetele pe tema asta la cat timp se vede bebe la echo. Citeste acolo si poate te lamuresti.

Pupici
Lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

JoyJ,
Citeste aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33159


Lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fete dragute,
Bine ai venit Joy si stai linistita ca e BB, daca ai doua teste pozitive sigur e BB.
In legatura cu eco la mine s-a vazut in ziua 29, desi era foarte mica, dar s-a vazut; mi am primit nici o dimensiune, dar s-a confirmat la eco vaginala; intr-adevar depinde foarte mult de dr. altii nu vad nimic pana la 6saptamani....
Va pup si sper sa pot reveni maine
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika1 spune:

si eu imi fac maine eco, sper sa vad ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadi spune:

Albinutzzavreau sa te intreb si eu ceva. Am vazut ca ai avut o sangerare probabil dupa ovulatie . Cam cand anume ? la cat timp de la ovulatie? Stiai deja ca esti insarcinata? Dupa ce a trecut sangerarea aveai ceva semne de sarcina? Eu am avut o sangerare foarte slaba (cu sange fluid, transparent parca, adurat 2 zile dar era foarte putin, nici nu se murdarea tamponul). Si am crezut ca ar putea sa fie o sangerare de nidare. Azi sunt 26 de zile de la ultimul ciclu dar 13 de la ovulatie si testul a iesit negativ. Nu inteleg ce a fost acea sangerare. Cum s-a intamplat la tine?
, Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Salut toate mamicile si incurajez pe cele care inca nu stiu sigur
Draga Lia, chiar daca intrebarea era pentru Albinuzza o sa-ti raspund eu: am avut o sangerare usoara in ziua 21 si in 22 de la UM si test pozitiv in ziua 24; e ceva mai ciudat pt ca ovulatia a fost in ziua 6,7; asta inseamna ca in ziua 14,15 de la ovulatie s-a produs acea sangerare, dar depinde de fiecare orgamism....
Oricum eu sunt convinsa ca testele nu mint; eu am facut unul in ziua 22 si era negativ, iar in 24 era super pozitiv.
Vad ca ocoliti subiectul:SEX; hai, cu curaj povestiti prin ce treceti; eu si Ioana v-am spus cat am putut, voi........nimic....????
Va pup
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Buna dimineata!

Eu se pare ca ma simt un strop mai bine in dimineata asta...dar nu cu chef in nici un caz :) si nici de papa....of, of, mai, mai...
Lia, si au am avut o mica sangerare tot ceva roz-rosiatic, semitransparent, de scurta durata, ma cam speriasem dar sper ca atunci a fost implantarea embrionului. Apoi nu am mai avut deloc doar crampe in burta, de aceea iau si utrogestanul. Desi daca ati citit art. cu parerea dr. Tutunaru din Buc. va veti intreba daca merita sau nu ...ma rog...totul e atat de raltiv incat incepe sa ma enerveze ca vrem sa stim prea multe. Si daca stai fara sa nu stii iar nu-i bine!
Laura, draga, eu cred ca fetele fie nu au vazut subiectul deschis de noi la un moment dat, fie intr-adevar sunt pudice.
Eu inca mai sper ca o sa dezbatem putin si acest subiect, SEXUL in primul trim. de sarcina, cu sau fara probleme. E important nu? Sigur fiecare din noi se gandeste cum si daca e bine. Cine nu are nici un fel de problema e perfect. Go on! Cine are, ce i-a zis dr? Ce face? Pana cand? Eu am zis deja ca am preferat sa stau cateva sapt. cumintica in ceea ce priveste sportul si sexul de teama sa nu pierd bb. Dar nu poate continua asa 9 luni, nu? Nu suntem bolnave, suntem viitoare mamici!
O zi buna tuturor,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Buna fetele frumoase,

Eu l-am vazut aseara pe bb la eco (de fapt numai sacul ovular). Doctorita mi-a zis ca e ok, ca la 5 saptamani si ceva nu se vede inca embrionul ...sa nu-mi fac griji ca deocamdata e bine.

Referitor la sex...Laura si Ioana...noi deocamdata ne abtinem...dar din cate am inteles eu, daca nu sunt probleme (de exemplu col scurt), doctorul chiar recomanda (eliminam stresul ).

Ma intreb ce-o fii cu Sheherezada??

Lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Lory, nu mai stiu exact in a cata zi a fost sangerarea, dar nu trebe sa te sperii si nici sa-ti pierzi speranta. Eu am fost la control, si mi-a zis ca mai devreme de 2 sapt de la ziua in care trebuia sa vina CM, sa nu fac test pt ca HCG nu este in concentratie mare. Asha ca mai asteapta...Eu si acum am mici sucrgeri maronii, dar tin tratament cu Utrogestan, de o sapt si sunt mai bine.

Albinutzza
Never say never
http://community.webshots.com/user/albinutzaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Salutam mamicile cu burtici.
Ma bucur Lory ca ai vazut bebeul la eco.
cat despre subiectul cu dragostea(mie imi place sa cred ca facem dragoste cu sotii nostrii) toate cartile scriu ca la o sarcina normala este recomandata ca cuplul sa aiba o viata normala si din acest punct de vedere. In cazul nostru dupa 11 ani de tratamente si cu o sarcina obtinuta prin fertilizare in itro nu ne permitem aest lux.
In general la sarcinile cu risc nu se permite acest lucru. Asa ca fetele care ati obtinut sarcina normal si dr au dat oie dati bataie

Monica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput