La gradinita, de la ce varsta?

La gradinita, de la ce varsta? | Autor: cris1511

Link direct la acest mesaj

De la ce varsta iti poti inscrie copilul la gradinita? Am inteles ca de la 2 ani.Mai exista crese care ti-l primesc si daca este mai mic de 2 ani (de ex. 1-1,5ani)?
Mersi.
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu stiu ca la gradinita se merge de la 3 anisori..acum..poate o fi altfel..or sti fetele care au comori mici..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dafneea spune:

Exista gradinite care primesc si copii sub 3 ani in anumite conditii( daca isi fac nevoile cel putin la olita si daca pot comunica cat de cat cu ei), iar la cele particulare ii primesc si mai devreme, chiar si neindeplinind conditiile acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

klavier
Membru junior


fetita mea are 1 an si 5 luni si e foarte sociabila.
ma gandeam sa o dau la gradinita la 2 ani.
ce parere au mamicile cu experienta?

mersi!
Adriana

Bettina
Membru matur



Eu am dat-o la 22 de luni la gradi si consider ca am ales un moment bun. S-a acomodat foarte bine.....sambata si duminica plange sa mearga la gradi.





dodo
Membru matur



Depinde de regulile fiecarei gradinite. Eu l-am dat pe al meu la gradi. de la 6 luni ca am fost nevoita dar s-a acomodat foarte bine, nesperat de bine.


Vistiana
Membru junior



De adaptat se adapteaza oricum poate mai devreme se adapteaza mai repede,dar eu cred ca daca pui accent pe educatie e bine sa ti-l formezi singura(daca ai posibilitatea) pana la 3 ani si apoi,cand el stie sa-ti mai si povesteasca cate ceva sa-l dai la gradi. Desigur,daca ai de ales intre gradi si o alta persoana de care nu esti prea sigura,poate e mai buna gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Initial creeata de cris1511

De la ce varsta iti poti inscrie copilul la gradinita? Am inteles ca de la 2 ani.Mai exista crese care ti-l primesc si daca este mai mic de 2 ani (de ex. 1-1,5ani)?
Mersi.
Cristina





Cristina, in sectorul de stat nu ti-l primesc la gradinita la varsta asta, te trimit la cresa. Dar, sunt gradinite particulare care accepta copii asa de mici.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Sfatul meu este sa iti dai puiul la cresa, este prea mic de gradinita, si nu cred ca asa mic fiind isi face nevoile la wc sau va sta cineva la gradinita sa il spele si sa-l scimbe asa cum se face la o cresa.
Iar de mincare ce sa mai vorbim la gradi le pune mincarea in fata si gata sa manince singur.
Asa ca, prinde curaj si du-ti puiul la cresa, eu si acu cind are 3,5 ani tot la cresa am preferat sa o dau.

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Mergi la inceput