Desprecopii... altfel (grup de suport pt parinti)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Witchie, been there done that !
Speranta e dupa 1 oct., la studentii din provincie, ca poate-s mai seriosi......sau cel putin asa sunt unii de parere





Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Unii au dreptate :)
Andreea, stiu ca ti-e greu sa ma crezi (ca eu sunt mama de copil normal, samd) dar din cate am reusit sa ghicesc dupa cum scrii, Tibi va fi bine. Are noroc ca are o mama puternica, are noroc ca ati aflat foarte devreme cu ce balaur trebuie sa va luptati. Si apoi nu esti singura, pe potecile pe care mai mergeti voi au mai trecut si altii, nu-s tufele chiar asa de incalcite. M-am uitat eu in globu' mieu si zice acolo ca o sa fie bine.

PS: am imprumutat niste carti unei doamne coordonator de la Horia Motoi. Daca doresti va pun in legatura.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Multumesc Ada, dar coordonator avem. O tipa super. Am insfacat-o si nu-i mai dau drumul. Problema mea sunt tutorii, dar nu mai repet ca devin obsesiva .....

Sper si eu ca va fi bine, altfel o iau razna si e ultimul lucru de care are nevoie bietul copil....

Edit : sa stii ca n-am ciuda pe mamele de copii fara probleme, daca tot ai globul ala poate vezi ca nu-s Baba Cloanta . Nu e nimeni vinovat si nici dator. Ma deranjeaza persoanele care jignesc inutil, in rest fiecare are dreptul la opinie ca de-aia e democratie.


Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Axia

dar pe la alte facultati ai incercat- ma gandesc la cele cu profil uman?

Nu mai stiu cum arata fac. de Pshihologie din Bucuresti acum-dar acum 5-6 ani cand eram eu studenta cred ca invatau o gramada de teorii gresite/invechite si ajungeau sa aiba mai multe prejudecati decat cei care nu aveau nici in clin nici in maneca cu psihologia.

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Nu stiu unde m-am uitat pana acum pe forum de nu am vazut subiectul asta! Poate incercam sa nu ma amarasc sau sa mai citesc despre mamici ca mine...
Intre timp am devenit si eu mai puternica si mai rezistenta in fata altora, pentru baietelul meu. Bine zicea o mamica, devii leu paraleu pentru copil cand e nevoie.
Pe scurt sa va povestesc despre baietelul meu de doi ani fix, Matei.
Noi ne incadram la probleme neurologice, cel putin pana acum, nu avem alt diagnostic suplimentar: agenezie de corp calos.
La o luna mi s-a spus ca voi avea un copil retardat, sa ma pregatesc de ce e mai rau, asta ca sa contribui si eu la criticile aduse sistemului medical de la noi.
Dupa alte multe investigatii, am ajuns la un neurolog de la S. Obregia, foarte bun (Carmen Burloiu) si sprijinita de pediatra lui Matei, am inceput sa cautam metode de recuperare.
De la 2 luni si jumatate face gimnastica de recuperare zilnic, in afara de weekend. Medicamente gen Encefabol si niste injectii am refuzat sa ii dau, copilul nu este apatic, ci un baietel activ si zambaret si iubaret.
La 2 ani, ne pregatim sa plecam la drum singuri, merge tinut de manuta sau cativa pasi cu mare entuziasm, se pare ca nu mai avem decat foarte putin pana va merge.
La nivel intelectual...eu spun ca e extrem de istet, vesel, comunicativ, imitativ, smecher, iubaret. Nu spune deocamdata decat apa si mama, si papa (la mancare si plecat afara) din cand in cand. Si nu suporta senzatia de a sta pe olita, plange de mi se rupe sufletul.
E innebunit dupa masinute, si televizor si calculator. E mai timid cu persoane necunoscute sau in locuri necunoscute, dar se adapteaza destul de repede si redevine un soricel zambaret. Eu il vad normal, insa trebuie sa facem o vizita saptamana viitoare a neurolog sa vedem ce parere are despre evolutia lui din ultimele 6 luni.
Din pacate Matei nu are si un model de tatic, eu sunt mama singura de la nasterea lui, la alegerea mea, nu mi-ar fi fost mai bine cu un tata cu probleme la randul lui.
Cel mai mult ma doare ca nu am suficienta energie sau suficient timp sa il socializez cat mai mult, sa ne jucam pana la epuizare...

ra_mata

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

ra_mata bun venit in club !

Noi ne pregatim sa facem un club al mamicilor speciale si sa facem mare gasca de iesit la joaca, macar in w/e
Asa ca, ai nimerit bine

Si eu sunt anti-medicatie si incerc numai cu terapie.

Curaj si felicitari pentru primii pasi ai micutului tau !

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Ra_mata

bine ai venit.

Cat de grava e conditia? Agnezia e totala sau partiala?

am inteles ca cei cu agnezie partiala si fara alte probleme neurologice vor avea un intelect normal si o viata obisnuita....

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

La Matei se pare ca agenezia e totala, asa a reiesit la RMN-ul de la 6 luni. Abia peste jumatate de an mai trebuie sa mergem inca o data sa ii fac un RMN.
Este evident ca el a avut si are probleme motorii, daca nu faceam gimnastica de rcuperare, nu cred ca ar fi mers niciodata. Insa acum va merge 80% normal, si cu sanse ulterioare de recuperare, avand in vedere ca piciorusul drept paseste in exterior un pic. Sper totusi sa mearga la anul la o gradinita normala, pt ca e un copilnormal, intelegator, cooperant, poate un pic timid la inceput.
Problemele lui neurologice au aparut cand eram gravida in 3 luni se pare, cand se formeaza creierul, din cauza unei infectii nedepistate. SI cate analize am facut, numai la cei mai buni doctori mergeam, cele mai bune clinici, sa fie mami si bebe bine . Nu a aparut pe nicaieri infectia asta.


ra_mata

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Ra-mata, despre ce infectie este vorba? La triplu test nu ti-a aparut nimic?
Stiu ca sunt off-topic, dar ma intereseaza aspectul asta. Le rog pe fete sa ma ierte ca am indraznit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Pentru parintii care au nevoie de evaluare psihologica si interventie exista Fundatia "Copii in dificultate" / str.Radu de la Afumati nr.16, sector 2, Bucuresti / Telefoane : 2103121
2120129

Mergi la inceput