operatie in cazul gonartrozei

operatie in cazul gonartrozei | Autor: Theiuta

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Apelez si eu la voi, intrucit cred ca macar citeva dintre noi stiu mai multe decit mine intr-un domeniu: pe scurt, mama are gonatroza la genunchiul sting, i-a fost depistata in 2004, a facut fizioterapie, bai a fost totul o.k., dar de anul acesta vad ca nu o lasa durerile de loc. Acum este in tratament inclusiv cu laser(a 6 sedinta), dar imi spune ca nu i-a disparut durerea de tot.
O vecina care este asistenta la sala de operatie la Sf. Pantelimon i-a recomandat sa se opereze urmind a avea o endoproteza la genunchi.
Acum...eu sint foarte retinuta in ceea ce priveste operatia...am auzit ca se intervine ca ultima solutie...nu stiu , sint derutata.

Voi ce stiti despre acest subiect?

Multumesc, Theiuta

poze cu Nicolas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Gonartroza este procesul degenerativ de la nivelul cartilajului genunchiului, care se manifesta prindurere si rigiditate.
Aceasta duce la aparitia de zone unde oasele se freaca intre ele.
Ca reactie de raspuns a organismului, apar excrescente osoase in jurul articulatiei, numite osteofite.

Pentru tratament sunt produsele naturale:
Omega3 (ulei de somon) cu rol antiinflamator,
Cal-Mag (calciu-magneziu),
ulei din germene de grau si formula IV (uleiuri
selectionate de vitamine si minerale naturale).
Pentru obtinerea unui rezultat pozitiv, tratamentul trebuieurmat pe o perioada de trei luni, dupa care se repeta,in special primavara si toamna.
In plus, de un real ajutor sunt cataplasmele cu argila, cu grosimea de circa 2 cm, aplicate pe locurile dureroase.

Mai stiam ca exista un medicament, ALFLUTOP. Dar care se aduce doar la comanda, adica sa vorbesti cu o farmacista pentru el. Este facut de BIOTEHNOS. Este un concentra din organisme marine. Sunt injectii. In general, medicii balneologi stiu despre acest medicament si chiar fac infiltratii inzona dureroasa cu el.
Apoi, mai sunt produsele naturiste chinezesti, foarte bune la centrul de sanatate ZAMOLXE. Ei merg pe ideea ca produsele alimentare pot sa apere omul de boli nu numai profilactic ci pot chiar sa restabileasca sanatatea pierduta.
Acest centru are adresa in Bd. Timisoarei 43A, bl.33, ap.4, interfon 4c. Ca punct de reper este Plazza Romana (acel cel mai mare mall din Bucuresti).


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Si de ce nu, sa incerce un tratament prin acupunctura si sa ia Artostop Plus.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Mersi, Cristina!

Artrostop Plus ia de 2 ani de cind s-a declansat boala. i-a priit foarte bine, dar anul acesta vad ca nu o prea mai ajuta. Mama a facut anul trecut acupunctura pentru alte probleme, dar se pare ca anul asta aplicam pentru genunchi...

Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Sa consulte intai un reumatolog.Daca modificarile radiografice vor sugera operatie , atunci sa o faca.Daca reumatologul e de parere ca se mai poate temporiza cativa ani, atunci va face tratament injectabil si infiltratii din timp in timp, tot la indicatiile medicului reumatolog.Clini de reumatologie gasesti la Spitalul Colentina, la Spit. Cantacuzino si la Spit Sf. Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Delia, spune-mi te rog, tratament injectabil cu ce?Infiltratii cu ce/
Chiar nu stiu.

Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Theiuta, a facut mama ta operatia? Cum se simte?
Cum e perioada de recuperare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Bunica mea are operatie la unul din genunchi,acum in toamna vrea sa se opereze si la celalat!din pacate,la inceput totul a fost super,cu timpul durerile au reaparut,foarte mari....acum,sa vedem cum o sa fie dupa operatia la celalat!Sper sa poata merge macar,sa se duca la baie si asa de ici colo!
S-a operat mama ta?

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Off! Valentina, mi-e groaza!
Cum asa??? Mama nu s-a operat, inca! Azi a avut o consultatie la Sf. Pantelimon si a chemat-o pe 5 sept. pt operatie...
Pai eu ma asteptam la recuperare luunga si greoaie(citisem~3luni) dar speram ca dupa hei-rup-ul asta sa fie cit de cit OK.
La mine sit. e f complicata...Ai mei sint la tara. Mama are grija si de tata (care a suferit un accident vascular si acum nu poate decit sa mearga un picut in baston)...imi vine sa pling!
Daca mama n-ar mai putea sa mearga ar fi...
Spune-mi ce s-a intimplat de au revenit durerile?Cind s-a operat bunica ta? dupa cit timp au revenit durerile?
Mama are 70 ani...
Eu nu vreau sa o sperii. De un an de zile are dureri groaznice, zilnic! Abia am convins-o sa vina la Buc. si acum, teoretic, ar trebui sa fiu de partea acestei solutii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Am stat internata cu mama ls Sp. Universitar la sectia Ortopedie. Am vazut o gramada de cazuri operate, in special multe femei carora li s-a pus proteza de sold sau de genunchi. Nu mi s-a parut a fi ceva foarte rau. Dureaza putin pina se dau jos din pat dar acolo sint medici foarte buni.Poti incerca si acolo.
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Uite aici cam cum arata o endoprotezare.Poti sa alegi centrul de operatie tot din acest site.E cam ultima solutie,mai ales in conditiile in care are dureri foarte mari.Recuperarea depinde mult de varsta.Multa sanatate

http://www.rne.ro/site/information.aspx?section=56

Karina Iulissa-8ani-Codrin Iulian-1 an si 10 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput