Mincare sanatoasa pt copiii nostri, ce anume?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

De al meu ce sa mai spun... A fost ciudat dintotdeauna...Niciodata nu a mancat piureuri.. pana la un an, cand a inceput sa mai aiba ceva dinti a fost un calvar...
Ce mananca? De la ouale fierte manaca numai albusul... Gratare numai din porc... ciorba numai de fasole alba cu lapte... spaghete fierte asa chioare... rar o cana de lapte... iaurt numai Danonino... si pizza, pe care incerc (si cred eu ca si reusesc) sa o fac sanatoasa... adica ii pun pe ea ciuperci, masline, carne fiarta, cascaval... Si cam atat... de cand am inceput diversificarea (acum are 5 ani) cand se apropie ora mesei ma apuca stresul... Este adevarat ca mananca multe fructe... are energie cat trei si este sanatos... ca la felul in care mananca... si la cat este de slabanog, i-am facut si analize...
Eu una m-am resemnat si am inceput sa ma adaptez... am renuntat sa mai impun regulile mele ... ma bucur ca nici dulciuri nu mananca sau snaksuri etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goguta spune:

Ma inscriu si eu cu una bucata fetitza care nu mananca decat fripturica, pireu, mamaliguta....si atat.
Nu aveti ceva ponturi, scheme, figuri sa-i facem sa manance sanatos - adica legume, carne fiarta etc.?
Fata mea mananca destul de mult dar numa chestii de genul asta; care o ingrasa si tare as vrea sa o pun la o dieta..usoara, of course

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

goguta, cred ca dk citesti fiecare postare poti sa-ti iei singura ponturile; totusi, dk fetita ta se ingrasa cred ca asta este cel mai puternic argument pe care i-l poti prezenta zilnic pt a-i schimba dieta;asa cum am mai scris eu fac concesii in fata fiica-mi o data pe sapt in sensul ca ii dau voie sa manince prostii(pizza, cartofi prajiti, snitel...pe cit posbil separat nu toate odata);
de ce nu incerci si tu sa o convingi sa manince ce ii dai tu in timpul sapt urmind ca in we sa-i dai ceea ce vrea ea?de asemenea, la mine functioneaza santajul cu desertul, nu maninci ce iti las nu primesti desert(la desert ii las compot de fructe exotice,biscuiti cu cit mai putina ciocolata, chec facut in casa sau de ex.sapt asta i-am luat citeva capsuni proaspete desi erau maaaaaaaaaaari si scumpe si le-a impartit ca sa-i ajunga 2 zile)


M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

fiica mea face mofturi numai acasa, ca in deplasare mincarea e super! adica la gradinita, la bunici, la rude si alti cunoscuti pe unde mai mergem cu ea si maninca
acasa nu e buna ciorba cu carnita, nu-i place, da la gradinita e tare buna ...supa cu crutoane care nu are carne, felul doi e tot timpul mult mai bun acolo, ba chiar mai cere o portie...acasa in schimb maninca ce vrea si cind pun eu masa, daca nu vrea atunci ( la o ora rezonabila nu cind si-aduce ea aminte) nu mai maninca, nu-i place ce am gatit la fel, nu-i mai dau nimic pina la urmatoarea masa...si sa vedeti dupa vreo doua episoade destea ce-mi vine la masa...de frica ca ramine flaminda(asta se intimpla seara cind ne stringem cu totii)
oricum posed o mincacioasa ca la aproape 5 ani are 1,20 si 25 de kg...e dezvoltata bine
evit pe cit posibil sa-i dau preparate din comert gen salamuri si alte destea, pizza o facem acasa, dar cartofii prajiti ii plac la nebunie si ii dau sa se sature, ca nu mi se par chiar atit de naspa la virsta ei...oricum nu sunt adepta mincarurilor gatite cu multe prajeli ci a salatelor si legumelor fierte cu mult gratar...prajit maninca doar cartofiori, nu-i plac prea mult lactatele si nici fructele citrice, doar merele si bananele. bem mult compot de casa( niciodata nu cumparam suc din comert) si dulce mincam gem pe piine cu unt si cite putina ciocolata.
numai bine nicol si raluca

Mergi la inceput