Tinuta scolara decenta ?

Tinuta scolara decenta ? | Autor: georgiana05

Link direct la acest mesaj


Am inteles ca zilele astea se discuta printre altele, in mediile scolare si mass-media romanesti despre tinuta "decenta" a elevilor...
Cred ca este o tema de discutie interesanta indiferent in ce tara ne-am afla (si spun asta mai ales locuind in SUA,si avand fetite in clasele 5-a si 6-a) eu personal cred ca scoala merita un respect mai mare din partea elevilor (inclusiv la licee) si la capitolul aspect/vestimentatie.Mai ales poate cand e vorba despre ELEVE ! Ce credeti in aceasta privinta :

1.Exista masuri mai stricte in aceasta privinta in scoala copilului d-voastra ?

2.Ce nu le permitem,sau ce le permitem copiilor in tinuta pt. scoala ? ...accesorii la fete,imbracaminte/incaltaminte,aspectul capilar,etc...

3.Sunteti de acord cu obligativitatea uniformei ?

Georgiana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Sunt contra uniformei. O scoala se poate respecta si daca te imbraci in blugi sau trening. Insa: nu-mi plac fetele machiate, cu tricouri care se sfarsesc cu mult deasupra buricului si cu fuste care abia copera chilotii. Nu de alta, dar tocmai parintii acestor fete se mira de ce le violeaza fetele.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Si eu sunt contra uniformei. Si asta mai ales ca in multe scoli asta a devenit o afacere. Materialele au calitate indoielnica si preturile mi se par mult peste cat fac. Nu-mi place uniforma la baieti. Ar trebui sa se simta comod si nu incorsetat (camasa, cravata, sacou, pantalon la dunga). Ei se joaca, mai pun un genunchi jos...se face uniforma aceea carpa de sters pe jos in numai 2 saptamani! La licee este cu totul alta problema, sunt pentru uniforma. La scoala baiatului meu mi se pare cerinta rezonabila: uniforma este costumul de blugi cu bluza alba sau albastra (bleo). Eu spun ca este f bine. Blugiii tin la terfeleala si ii gasesti pentru toate buzunarele, fie mai scumpi, fie mai ieftini, fiecare ia ce-si permite.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana mea este in clasa I si are o uniforma tare draguta si eleganta, dintr-o stofulita fina. Se mentine bine si fata mea este efectiv mandra ca o poarta. Pentru mine este un mare avantaj pt. ca am scapat de costumasul zilnic asa cum faceam la gradi. Sincer, eu sunt pentru uniforma (cu pantaloni pentru zilele reci evident).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Cum a zis Cl e super, practic ar trebui sa le traseze niste reguli. Pe de alta parte, daca uniforma e frumoasa si e de calitate, de ce nu.
Aici tot asa, le spune ce au voie si ce nu. Nu au voie la scoala cu tricouri cu imprimeuri, numai uni, din acelea cu trei nasturi in fata si guleras, care trebuie sa fie albe, bleumarin, kaki sau verde inchis. Pantalonii la fel, uni, de aceleasi culori, lungi sau scurti vara. Vinerea au "spirit wear" - au voie in blugi si tricou cu mascota scolii.
In principiu, eu sint pentru ideea de oarecare regula, adica nu te duci la scoala cum da Dumnezeu, pentru ca se ajunge fie la chestii de prost gust, fie la accentuarea diferentelor de stare materiala care ii fac pe unii dintre copii sa se simta prost.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Am uitat! Si la noi vineri merg in trening pt. ca au cunoasterea mediului, pictura, abilitati practice si sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Aici nu-i cu uniforme si nu ne-au dat nici reguli.
De 2 ori pe saptamana au sport si trebuie sa mearga in trening, nu e ca la noi sa se schimbe special pentru ora respectiva.
In primele zile de scoala Theodora a mers in fusta si s-a intors acasa in fiecare zi (nu exagerez deloc) cu ciorapii rupti in genunchi. Ei ies in curte, alearga, se joaca, se vede ca si cad, asa ca acum merge numai in pantaloni. Deocamdata a rupt doar o pereche, tot in genunchi.
Copiii nu mi se par imbracati indecent nici la clasele mari, dar nu stiu daca pentru ei sunt reguli, nu cred. Cred ca e lasat la bunul simt al fiecaruia.
Daca ar fi mai mare si s-ar pune problema, eu nu i-as da voie nici cu burta goala, nici cu fuste scurte, nici machiata nici cu zdranganele.
Alea la facultate.


Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Io p-al meu l-am trimis in uniforma vreo 3 saptamani, si-ntr-o buna zi vine mama si-mi zice ca de ce-l trimit asa? ca toti copiii vin in blugi
Am rasuflat usurata ca ma saturasem de calcat pantaloni+camasa in fiecare seara.
De fapt altceva voiam sa va spun: ori m-am senilizat ori am innebunit ori m-am babit, chestia e ca in prima zi de scoala am facut ochii cat cepele de cat m-am uitat la ditamai donsoarele de clasa a 6-a a 7-a a 8-a ce frumos au venit ele imbracate in sclipiciuri si blugi ultimu' racnet, cocotzate pe tocuri de 7-8 cm, care tocuri se potriveau cu piciorutele lor precum scobitoarea exact ca nuca'n perete. Frate, oare parintii le-au vazut cand au plecat de-acasa??
In orice caz, se pare ca directoarea a pus piciorul in prag de anul asta. Tinuta decenta e obligatorie. Altminteri razvratitul/razvratita e trimis/a direct acasa.

Mergi la inceput