cate optionale in grupa pregatitoare?

cate optionale in grupa pregatitoare? | Autor: april

Link direct la acest mesaj

La gradinita unde e fii-mea in gr. pregatitoare zice educatoarea ca minim 2 optionale trebuie. Noi, parintii am ales l. engleza si gimnastica (fie vorba, acolo un pic de miscare).
Educatoarea mai zicea de oregami (modelarea hartiei) cred ca n-am gresit. Mi se pare interesant. Dar vad ca a mea fata vine franta acasa, fata de anul trecut. Dar, culmea, ii place mai mult decat anul trecut. Cred ca au nevoie sa faca tot timpul ceva. Sa nu stea.Acasa mai facem una, alta, un sah (ii place la nebunie), coloram, scriem, plimbari pe afara.
Ma gandeam sa o dau si la densuri dar cand o vad franta, nu stiu ce sa mai zic. Nu vrea sa doarma la amiaza, cred ca somnul ar rezolva problema, dar nu si gata.
Copiii vostri cum se descurca cu programul?


dada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Buna April
In primul rand ma mira faptul ca educatoarea ti-a spus ca "trebuie" la optionale.
Stiam ca optionalele raman la alegerea parintilor. Nu-s obligatorii.
Pe baietelul meu l-am dat la 2 optionale, engleza si calculator. Mai erau si altele (dans, karate) dar nici una nu era obligatorie. Doar daca vroiam noi. Spre exemplu era copii care nu au fost inscrisi la nici o activitate optionala din diferite motive.
Unii parinti, spre exemplu, spuneau ca, copiii lor fac separat engleza sau calculator acasa, sau la Palatul Copiilor. Si nimeni nu a comentat ca nu au ales optionalele din gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

la noi sunt 2 optionale: gimnastica si engleza, incepand din grupa mijlocie.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

L-am lasat pe el sa aleaga ce-i place, si chiar daca era frint dupa amiaza el era multumit ca nu s-a plictisit(si e si baiat).Am avut asa(acum e clasaI): engleza, dans sportiv, calculator

Catalina, ROBERT si CATALIN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna!

Si la noi exista "optionale obligatorii". Ideea este ca profesorul nu se multumeste cu banii cati i-ar primi de la o parte din copii, nu vine decat pentru suma de...
Asa ca ori facem muzica toti, ori nu se face muzica, asta este optiunea. Noi acum, la grupele mare si pregatitoare, am votat impotriva muzicii, pentru ca profa nu facea decat sa-i invete un cantecel oarecare, nimic in plus fata de ceea ce faceau cu educatoarele obisnuite.
De asemenea, engleza presupune la noi angajarea unei "educatoare ajutatoare" adica profa de engleza nu sta 1/2 ora, face engleza si pleaca, ci sta pana la pranz, ajuta la masa, participa la activitati cot la cot cu educatoarea titulara - asa ca este normal sa nu fie considerata "optionala".
Celelalte insa, sunt chiar optionale: se face lista, cine unde vrea, fara restrictii de genul: cel putin una, doua, noua optionale.

Cat despre oboseala: mai ai rabdare putin, ca dupa vacanta este normal sa fie mai obosit copilul o perioada, pana se readapteaza la program. Faptul ca nu ar participa la optionale nu este de mare ajutor: copiii care raman in clasa in timp ce ceilalti fac gimnastica/calculator etc. nu se odihnesc, ci au activitati ori, daca nu, se joaca in galagie care ii oboseste si mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

ionut este in grupa pregatitoare si ni s-a cerut sa-i inscriem la maxim 2 optionale, am ales sah si engleza dar as fi vrut si dans sportiv si gimnastica

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Si Felicia este la grupa pregatitoare iar la gradinita nu n-i s-a impus nici o activitate optionala, s-au oferit limbi straine si informatica. Noi am ales limbile straine - 2 ore pe saptamana, suplimentar, in afara de ceea ce fac la grupa. In afara de asta mai merge la balet 2 ore pe saptamana si vreau sa o mai inscriu si la un club de teatru, o ora in timpul week-end-ului. Toate acestea le face de placere, noi nu i-am impus nimic , chiar i-am spus ca daca i se pare prea greu sau prea obositor sa ne spuna si renuntam la ceva. ...Totusi, o oarecare oboseala am remarcat si eu la ea, dar asta se datoreaza faptului ca nu doarme in timpul zilei, deci, chiar daca nu ar avea activitati extrascolare ar topai prin casa sau pe afara si tot ar fi obosita.

Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ziceai carmenp de sah. la gradi nu este dar a invatat-o bunu si ii place la nebunie. Poate ar trebui sa ma interesez sa o inscriu la sah ca ma omoara in fiecare seara, macar 3 partide trebuie sa jucam. Si eu nu prea am timp.


dada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

april, el face sah din grupa mijlocie si vad ca-i place. cind a fost sa alegem optionalele am tinut la parerea lui: sah si engleza. si io stiu sa mut calu`, tura sau un pion acolo, da` de cite ori il intreb ce a mai facut in ziua respectiva imi zice cu domnul` l-a invatat mutarea cutare ori io deja is depasita... la engleza mare lucru nu vad, stie citeva cuvinte si doar fraza cu care-si spune numele si cam atit, sunt destul de numultumita... si fiindca la gradinita nu mai face nimic gimnastica, l-am dat la tenis, are deja citeva ore si spune ca-i place. vom vedea ce-o mai fi. pupici!

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput