Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

apropo de col, cerclaj si sarcini pierdute... iaca experientele din familia mea: eu am fost prima si ultima nascuta vie dintr-un sir de vreo 5 sarcini pierdute de mama (una prin luna a 6-a...), a avut cerclaj si am aparut in sapt.40, cu cezariana... pe de alta parte eu am avut colul deschis si scurtat inca de la inceputul sarcinii (de fapt, in urma unei operatii mai vechi, asa ca e for good and all) dar am nascut mai devreme fiindca in ziua premergatoare m-am zbenguit prin oras cam toata ziua, ceea ce nu era voie... si daca aveam colul zidit cred ca mi se rupea apa in noaptea aia! mentionez ca doctorita mea mi-a zis ca nu imi face cerclaj, pe motivul ca, daca e sa pot duce sarcina, o voi duce oricum.

madalina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

poi am fost in regula cu colul pin la sapt 28 pe urma era moale dar ca lungime destul de ok in sapt 32 era tare si era de 4 cm in sapt 33 s-a rupt apa asta e odiseea colului meu (sorry n-am irgula punkt enter si alte alea c-a avut Catrina grija) pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Papadie, nasterea prematura poate sa fie data si de altceva in afara de col deschis... Eu am avut cerclaj si colul era ok cand s-au rupt membranele. La mine s-a intamplat din cauza hipertensiunii de sarcina (preeclampsiei). Se acumulase mult lichid si membranele s-au rupt. Dar colul era relativ inchis si ca urmare am mai rezistat 2 saptamani in spital cu membranele rupte.



Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Toate , ca toate , dar cu cit sta bebe mai mult in burtica , cu atit mai bine !! Eu cind voi mai ramine gravida- ca mai vreau unu- o sa stau closca in pat si nu mai fac nimic ....m-am dat eu viteaza !...si uite ce am facut- un zbuciumat de copil...apropos de copilul meu , am chemat pentru prima data un dr acasa sa-si dea cu parerea despre Dragos ca nu-l vazuze nici un medic oricum de vreo 3 luni , iar dr Culcer care l-a vazut de cind s-a nascut il lauda mereu. Este foarte bine Dragos , mi-a recomandat sa-i dau vitamine ca nu i-am dat niciodata [ are un an si 4 luni] , sa-i schimb vigantolul cu vigantoletten , si calciu toate lunile astea reci. A fost placut surprins de Dragos ca-i foarte sociabil , istet mult pentru virsta lui ...ce sa zic , s-a urcat Dragos pe canapea si s-a dus in spatele dr-lui , ii umbla in diplomat , ii lua tot din mina , ridea si fugea continuu , sa poata sa-l examineze a trebuit sa-i dau un mobil in mina...i-a placut ca-i foarte atent , prezent , istet , insa despre kg , a zis ca nu v-a fi niciodata gras ca-i prea energic , apoi nu are nici cu cine semana...o sa fie un aschilambic ca mine. Cam astia suntem noi , va dorim si voua sa fiti bine...si va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lidia, sa-ti traiasca smecherila!!! Cred ca l-a impresionat de doctor!!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by lidiadanaila
sa-i schimb vigantolul cu vigantoletten



de ce?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Herra , pai pentru ca are un an si 4 luni , cica ar fi mai eficient de la aceasta virsta sa trec pe vigantoletten !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

multumesc; am sa-mi intreb si eu pediatra; sunt tot picaturi sau pastilute?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

HERRA, pai pe perioada timpului rece mai precis , cind cica se asociaza si absoarbe mai bine cu calciu- cele 10 zile pe luna- sunt pastilute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Permiteti-mi sa ma alatur. Grabitu' meus-a nscut la putin peste 36 saptamani, 2200 g si 45 cm, fara sa am nici o problema in toata sarcina -controale in fiecare luna, vitamine, papa buna etc. Nu mi-am luat prenatal, am mers la birou in fiecare zi, am avut o viata normala. Ei, l-am intrebat pe medic dupa ce am nascut, daca este posibil sa fi nascut inainte de termen din cauza faptului ca m-am dus mai departe la servici si ca n-am stat, si mi-a raspuns ca NU ca asa stiu eu(organismul) SA DUC O SARCINA. Oricum, dupa cum bine stiti si voi dupa minunile voastre , a fost si este un luptator,a crescut repede si frumos (acum are aproape 3 ani) si la trei luni ii depasise la kg. pe toti cei de varsta lui.Nu am avut probleme cu el si as putea sa jur ca stie si face mult mai multe decat cei de varsta lui. S-a grabit sa cunoasca lumea si asa a ramas: un agitat si un vitezoman in tot ce face!
SANATATE, CA-I MAI BUNA DECAT TOATE!

cristina

Mergi la inceput