Mamici cu copii adolescenti, ajutoooor!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

mcbeal, chiar ca ai dreptate sa fii ingrijorata cu baiatul. Ai fost la medic? oare n-ar fi cazul sa intrebi si pe Schulpsichologe (psihologul scolii) ce si cum?
in rest, Lilach ti-a dat niste sfaturi tare bune. Ai grija de tine si Dumnezeu sa va fereasca de tot ce-i rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Haideti fetelor ca parca-parca am inceput sa intrezaresc o schimbare in bine (luminita de la capatul tunelului). Chiar si diriginta mi l-a laudat, mi-a spus ca si-a schimbat stilul si pare mai interesat de scoala.
Sa dea Dumnezeu sa-l tina! Tineti-mi pumnii!
Si pentru ca e 8 martie, va urez tuturor o seara cat mai placuta (ca ziua a trecut deja), in compania cui vreti voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Ma bucur tare mult mcbeal de vestile bune care le ai, tin pumnii si la al tau si la al meu (tot 16 ani, tot puturos). Multumesc de urari...deasemeni si tie multa sanatate si fericire, sa dea Dumnezeu sa ne vedem copiii mari si cu un rost in viata.

Cine nu iarta, distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:

Eu va spun cum a fost la mine...in scoala generala... eram cam pe la jumate...nu ma interesa scoala... faceam temele la romana de frica profesoarei la scoala...daca incepea sa tine ma blocam imediat... la matematica mi se parea prea greu....singurele materii care intradevar imi placeau :geografia ,biologia, desenul...
Cand mai aveam putin sa dau capacitatea mi-am dat seama cate lucruri nu cunosc..si deja eram in criza de timp si nu mai puteam face fata... am luat capacitatea cu 6.90 si la liceu am intrat cu 7.15 la clasa de chimie-protectia mediului ..insa cand am vazut cum a fost capacitatea mi-am dat seama ca singura vinovata de "esecul" meu am fost eu caci puteam mai mult si cu siguranta puteam intra intr-un liceu mai bun...
In clasa 9-a am terminat a doua iar in clasa 10-a a patra...insa acum sa nu ma intrebati de ce..dar scoala nu ma intereseaza cum ma interesa inainte...chiar daca sunt constienta ca pot mai mult, si sunt in urma cu multe lucrurii...o sa zic dupa bac... mama ce proasta am fost si nu am invatat ...sper sa-mi mai revin....

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nichita7 spune:

NE-MODERATE!!!
--------------------------------------------------------------------------------

eu nu am copii si cred ca cel mai bine ar fi sa-i aratati ca ceea ce face nu e bine pentru el si ca mai tarziu o sa-i para rau ca acum isi pierde vremea cu lucruri nesemnificative,sa-l faceti sa inteleaga ca invata pentru el si nu pentru d-voastra ,incercati si cu recompense in cazul in care ia o nota mare,eu sunt la facultate acum si-mi pare rau ca nu am invatat mai bine in liceu si ca am intrat la cu taxa sau daca puteti sa-i gasiti de lucru astfel incat sa-l puteti controla acum pana nu e prea tarziu



Subiect


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Eu eram 'doamna cu copilul in cl. a IX-a'. Nichita draga, zau ca daca imi vorbesti in modul asta atat de formal ma faci sa ma simt de parca as fi mamaitza ta. Si nu e cazul. Daca m-ai cunoaste ti-ai da seama ca nu e cazul sa-mi vorbesti cu 'd-voastra', cu atat mai mult cu cat suntem pe un forum unde suntem toti prieteni. In plus, cu toate ca am un copil mare am numai 37 de ani, deci please, lasa tonul asta protocolar. Iti multumesc mult pt. sfaturi. Discutiile de care spui tu le-am avut deja de vreo mie de ori cu fi-miu. Cred ca am devenit cam 'boring' pentru el.
Fetelor, ai vostri copii ce mai fac? Al meu se pregateste de vacanta (de luni intra in vacanta), a venit si primavara aici, asa ca numai la scoala nu-i e mintea.
Va pup pe toate si sa aveti o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Ce chef pe el!
Copiii mei sint in febra tezelor si fiica cea mare a inceput si examene de bacalaureat. Chiar miine are teza la matematica, algebra. Ii dau voie sa iasa cu prietenele si prieteni aproape in fiecare vineri seara si in timpul saptaminii inca intr-o zi e libera sa iasa cu prietenele ...bineintles ca ele merg sa se plimbe la mall sa se uite dupa haine si alte chestii pentru fete. Ei vor intra in vacanta doar peste vreo luna deci cam pe la mijlocul lunii aprilie. Deocamdata si fiul meu a inceput ieri un curs de arte, sculptura, desen.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by mcbeal

Fetelor, ai vostri copii ce mai fac? Al meu se pregateste de vacanta (de luni intra in vacanta), a venit si primavara aici, asa ca numai la scoala nu-i e mintea.
Va pup pe toate si sa aveti o zi excelenta!



Copiii mei repara bicicletele in timp ce taica-su le vorbeste despre Renastere
Ce bine ca vine vacanta!


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Craciunitza, m-a amuzat teribil mesajul tau. Imi si imaginam cum isi reparau ei bicicletele in timp ce taticul lor le povesteste despre Renastere .
Lilach, bafta multa fetitei tale la examene!
Sa-i punem la invatat, dar sa-i si lasam sa se bucure un pic ca a venit primavara! Fi-miu tocmai vrea sa iasa un pic pe-afara si m-a anuntat ca se duce in short!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Uite ca si fie-mea are 16 ani,dar e fix pe dos fata de baiatul tau!Eu sunt convinsa ca-i vorba mult si de temperamentul fiecaruia.
Ma gandesc ca daca ai incerca,mai ales acum,profitand ca-i in vacanta,sa descoperi ce i-ar placea sa faca,ca hobby sa zicem,n-ar fi tocmai rau.Ei la varsta asta au multa energie,care insa trebuie directionata!Unii copii stiu singuri ce vor,au intuitie in a-si descoperi drumul si il urmeaza consecvent(in general fetele stau mai bine la partea intuitiva).Sunt insa si copii care trebuie ajutati discret sa-si gaseasca rostul,nu pentru ca ar fi mai putin dotati
intelectual,ci pentru ca,asa cum spuneam,n-au intuitie.
Ai putea incerca prin tatonari diferite cursuri(asa cum ti-a sugerat si Ella,indirect),trebuie sa-i placa ceva pana la urma si asta sigur il va stimula sa fie mai activ si la scoala,sa iasa,in orice caz, din
starea "astenica" in care s-a complacut cine stie din ce motiv.


Ella,bafta fetitei tale!

Mergi la inceput