Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Copiii mei au fost la piscina de la 3 luni. piscina de copii cu apa netratata. dar intra si adulti in ea, doar nu o sa arunc pruncii acolo si sa plec, nu? am facut si baie impreuna, dar de cand sta bebe in fund ii pun doar pe ei 2 sa se joace. nu as mai avea si eu loc de jucarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania.




Lunar 20mc.




Metri cubi de curent?!?! Eu stiam ca e in kw/h


20 metri cubi de apa. Era raspuns la mesajul lui Selene.
La curent nu stiu cat consumam/platim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am incercat dar...cand era mica era diferenta mare intre mine si ea....acum ca-s la dimensiuni normale,nu ma mai lasa ea....am incercat odata,dar dupa 5 minute m-a dat afara din cada,a zis ca ea vrea sa inoate,si am timp sa ma spal dupa ce termina ea.....asa ca am iesit frumos,mi-am luat prosopul si am stat langa cada,timp in care sotul se amuza de minune....facnd haz de mine si invocand principiul lui ARHIMEDE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Nu, nici nu mi-a dat vreodata prin gand. Si nici acum, cand are 4 ani, si nici niciodata.

Nici hainele nu i le spal (si nu i le-am spalat vreodata) impreuna cu ale noastre.



pot sa intreb de ce?




Hai mey...ne-a mai explicat odata acum ceva ani;se amesteca energiile!

Dana


am absentat in perioada aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Imunitatea unui bebelus e scazuta si e in pericol daca face baie cu un adult in aceeasi vana? :))

Sa nu uitam pe unde s-a nascut bebelusul acela, daca a avut sansa unei nasteri naturale. Si spun sansa, pentru ca in lecturile mele de gravida cu cariera, am citit si ca nasterea naturala e foarte benefica pentru bebe, atat pentru ca traversarea colului ii scoate prin strangere lichidul amniotic din caile respiratorii, dar culmea! il familiarizeaza cu culturile microscopice ale mamei.
In timpul sarcinii, se fac teste ale mucoasei colului, sa nu aiba cine stie ce balauri, insa sunt diverse care traiesc acolo si cu care corpul nostru e prieten,bine-mersi, si care protejeaza, pazesc de altele mai rele ca ele. Iar bebele a facut cunostinta cu mucoasa asta mai bine decat credeti! si a fost cu nasul si cu gurita in vagin si s-a nascut cu fata spre anus si n-a murit, nici nu l-au mancat microbii cei batrani.Ba din contra, ii creste imunitatea prin expunere si cunoastere.
Oricum, mortul nu-l mai intorci de la groapa decat prin minune, iar mentalitatile si prejudecatile sunt la fel de greu de schimbat.Piticii aia de care vorbea Selene...






"You only live once, but if you live right, once is enough."


mi-ai luminat ziua! am ras cu lacrimi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Revenind la intrebarea initiala... cineva se intreba cu cateva pagini mai in urma daca titlul subiectului se refera strict la bebelusi, adica la copii sub 1 an. In principiu asta am avur in minte cand am pus intrebarea, dar, ma rog, cred ca varsta e variabila. Eu am facut baie cu bebe in momentul in care l-am "transferat" din cadita mica in care ii faceam baita zilnica, in cada mare. M-am gandit ca daca mai intai il iau cu mine in cada o sa evit eventuale sperieturi... si asa a si fost. Am facut cu el de vreo 3 ori baita si dupa aia gata, singur... Faza cu microbii mi se pare exagerata. Da, de acord, exista niste riscuri, mai mari sau mai mici, dar cred ca depinde de fiecare cum isi gestioneaza obiceiurile si stilul de viata.

Cat despre rufe... ca tot a deviat discutia in directia asta... da, inca ii spal separat hainele lui bebe, desi a trecut de curand de un an. Nu stiu de ce, cred ca din obisnuinta. Rufele lui le pun intr-un cosulet separat si la sfarsitul saptamanii se aduna de o masina. Ale fetei, in schimb, le spal cu ale noastre. Recunosc, ma depaseste faza cu separatul rufelor pana la obsesie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristoiu, am predat facturile proprietarului, dar o sa ma uit pe cele urmatoare, stiu ca s-au facut niste modificari si multa lume a ramas incurcata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Revenind la intrebarea initiala... cineva se intreba cu cateva pagini mai in urma daca titlul subiectului se refera strict la bebelusi, adica la copii sub 1 an. In principiu asta am avur in minte cand am pus intrebarea, dar, ma rog, cred ca varsta e variabila. Eu am facut baie cu bebe in momentul in care l-am "transferat" din cadita mica in care ii faceam baita zilnica, in cada mare. M-am gandit ca daca mai intai il iau cu mine in cada o sa evit eventuale sperieturi... si asa a si fost. Am facut cu el de vreo 3 ori baita si dupa aia gata, singur... Faza cu microbii mi se pare exagerata. Da, de acord, exista niste riscuri, mai mari sau mai mici, dar cred ca depinde de fiecare cum isi gestioneaza obiceiurile si stilul de viata.

Cat despre rufe... ca tot a deviat discutia in directia asta... da, inca ii spal separat hainele lui bebe, desi a trecut de curand de un an. Nu stiu de ce, cred ca din obisnuinta. Rufele lui le pun intr-un cosulet separat si la sfarsitul saptamanii se aduna de o masina. Ale fetei, in schimb, le spal cu ale noastre. Recunosc, ma depaseste faza cu separatul rufelor pana la obsesie.

Fascinatie

Ea si Eu


Adica? Mai concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


Si eu spal tot numai o masina pe saptamana cu hainele copilului, atat cele purtate la gradinita cat si cele purtate prin casa. De ce e de-a mirarii? O masina de spalat are capacitate intre 5-9 kg din cate stiu eu, iar hainele de copil sunt mici si usoare, deci intr-o masina incap destule.
acuma depinde si de varsta copilului de activitatilepe care le practica si care duc la murdarirea hainelor,etc.


Mergi la inceput