Felicitari De_ea! Hai Lai! CIRESELE Mai-Iunie2013

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Am si eu niste contractii in ultimul timp ... cam puternice , mai ales cand se misca tare dra. Pana acum n-am luat no-spa sau altele dar presimt ca nu scap fara un pic de tratament. Aceleasi senzatii le-am avut la Bianca mult mai tarziu , de pe la 36 de sapt si mi-e putin frica. Mai ales ca le am si daca stau toata ziua in pat si nu fac mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Va urez noapte buna...ne ducem la injectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Despre baieti/fetite numai noi am zis fata in rest toata lumea a zis baiat si baiat a iesit pana la urma.

Doina ceaiul de hibiscus eu personal as zice ca ar fi bine sa-l eviti, sau il poti bea dar cu moderatie, el este contraindicat in primul trimestru de sarcina, pentru ca poate influenta nivelul de estrogeni si poate preveni implantarea si dezvoltarea sarcinii, avort spontan, in luna mai mare poate da hipotensiune sau nastere prematura, dar in acelasi poate fi chiar benefic datorita antioxidantilor, dar trebuie cu moderatie, nu mai mult decat 1 cana.

Irinuka
Cu amigdalele, daca se fac mai mult de 4 pusee pe an atunci trebuiesc scoase pentru pierd rolul de protectie si raman decat ca si depozit pentru germen, pentru ca nu se mai sterilizeaza complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Felicitari, Monica, si casa de piatra!
Eu tot zic: nu vreau sa fiu prima, nu eu prima! M-au lovit iar contractiile azi noapte, si a trebuit sa ma tarasc la serviciu azi. CA bine zici Vio, sa ne asteptam randul. Deci, Duduta, pe 7 mai vine bebe. Sper sa rezist si eu pana atunci.
Se anunta noutati legislative am inteles, am discutat la HR. Vreau sa intru dupa Paste in concediu, ca sa prind liberele. Era foarte mirata tipa ca nu vreau sa iau prenatal din 1 mai. Deci as avea dreptul pana in septembrie- n-a comentat, desi initial zicea ca 63 zile dupa. Ok.
Modificare: inteleg ca stimulentul de 500lei se da si daca optezi pt un an de CIC si te intorci dupa 1 an,s-ar plati pana la 2 ani ai copilului. Dar nu luati de buna nimic, trebuie verificat.
Bineinteles, zile de concediu am 7 pe anul asta, nu 14 cum s-ar socoti daca se pune si concediul de maternitate. Ca e concediu medical, si ca orice medical nu se considera la zile CO. I-am spus ca eu nu am inteles asta cand am citit legea, si mi-a zis ceva de genul: nu ma mir, asa e legea facuta, Deci, incerc sa printez si eu ce ati pus pe mailul comun, sa vad daca e cazul insa, sa ma cert pentru 7 zile cu ei.
Si inteleg ca vor mai fi modificari legislative in domeniu, pe care e posibil sa le prind, in ce priveste CIC, pentru ca depun dosar in septembrie.
Voi ati auzit ceva? Repet, nu luati de bun, trebuie verificata informatia.
Edit: ce taare, deci daca mama imi creste copilul, primesc acea suma, dar daca dau 1200lei/luna la cresa privata, nu primesc nimic. Acum am citit articolul.
35 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Inca imi pica fata dupa ce am citit articolul. http://www.mediafax.ro/social/bunicii-care-au-grija-de-nepoti-ar-putea-primi-indemnizatie-propunerea-vine-in-sprijinul-cresterii-natalitatii-10753633
Ma astept sa ma sune mama cand aude stirea la TV.
Deci, am anuntat pe sot ca simt ca va fi baiat inca de cand nu puteam ramane gravi, poate ca reactie la familia mamei in care domneste matriarhatul si era ceva de genul: daca eram baiat, bunica nu ma mai crestea. Tata e in culmea fericirii; soacra e bucuroasa ca are si nepot, dar cam e matriarhat si pe la ea, sau asa mi se pare, zicea odata de nepotele. Cumnata cu 2 nepotele e fericita, dar parca dorea unul sa fie baiat, mama voia fetita, dar am aflat ca de fapt visa sa aiba baiat, m-ar fi chemat Bogdan .
Iar mie nu-mi pasa, atata vreme cat e sanatos. Sotul voia fetita, dar acum viseaza masini, nave spatiale si indieni, sabii si alte chestii scarry, sa se joace cu fiul sau. Problema e ca nu mai rezista mult si le cumpara deja!!! E deja entuziasmat.
Bifez niste supa de curcan cu taietei, mi-a adus aminte de copilarie. Si chiftelute cu piure si salata verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Legat de sexul copilului: tatal meu si-a dorit toata viata sa aiba baiat, dar a facut doua fete. Cu sora-mea n-a avut noroc ca i-a facut doua nepoate. Cred ca abia astepta sa apara si un nepot in familie, asa ca atunci cand le-am spus ca-i fetita, i-a cam cazut fatza si i-a scapat: "E fata? Tot fata?" Dupa asta, n-a mai comentat nimic, caci stia ca n-are loc de intors, a spus doar sa fie bebele sanatos, ca acest lucru e cel mai important. Sora a fost diagnosticata la fetita cea mica cu toxoplasmoza in trimestrul I-II? de sarcina si prin ce-a trecut, numai ea stie! Analize peste analize la Bucuresti, tratament cu antibiotice luni de zile, amniocenteza... Majoritatea dr ii recomandau sa faca avort, dar ea NU si NU, ca simte ea ca bebita nu are nimic. Si s-a nascut mandruta perfect sanatoasa! I-au facut analize si tot si n-are nimic motata mica.
Soacra-mea a avut doi baieti si si-a dorit asa mult o fetita, ca ii imbraca pe ei in rochite. Ba, celui mic ii lasase parul lung pe la 3 ani si-i facea codite. Acum se bucura ca o sa aiba nepoata, dar presupun ca isi vor dori si nepot "sa duca numele". Deh! Vor primi ce va da Doamne-Doamne!

Tot stau cu ochii pe net si nu reusesc sa ma hotarasc la un tip de saltea pt patutul bebelinei. Am testat in doua magazine din oras o saltea sandvis de cocos+burete si nu mi-a placut de nicio culoare. Mi se pare fff moale. Fetele care ati comandat: ce combinatie ati ales? Cum sunt saltelele? Eu vreau ceva mai tare, sa fie un pic rigida. Cea pe care am pus eu mana, cu un pic de ambitie o faceam sul sau o impachetam. La fel, as vrea sa fie de 9-12 cm, ca atunci cand las jos nivelul patutului, sa nu fie nici prea jos si sa nu fie cumva racoare... Am vazut in dedeman o saltea gen relaxa, dar era mult prea groasa - 20 de cm, buna pentru etajul inferior al patutului, dar inutilizabila pt cel de sus, caci ar sari bebele din patut la prima rostogolire.


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Carmen, nu cred ca mai fie acum modificari in perioada asta.
Cred ca ai inteles tu gresit: era vorba de cei care obteaza pentru 2 ani si se intorc inainte de 1 an... beneficiaza si acestia de stimulent de insertie. (inainte nu beneficiau decat cei care obtau pentru 1 an).
Cu zilele de co... sigur sigur asa e. Vezi in mailul cu legislatia. Daca nu ti le da acum, le poti lua dupa cele 126 zile. Si eu o sa-mi iau concediu de maternitate DUPA pasti, tocmai ca sa prind zilele libere platite. (voi fi in concediu de odihna)
Asta cu ti-l creste bunicul mi se pare o discriminare... de ce nu si pentru bona, de ce nu si pentru gradi... Mi se pare o "propunere" populista fara nici o sustinere. Si probabil va fi mai mica decat stimulentul... Oricum, deocamdata e o idee... pana la fapta... fac copii nostri 2 ani si nu ne va mai interesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Neata!

Monica, casa de piatra! Acum mai ramane doar sa vina bebele ca sa fiti "completi".

M-au sunat aseara de la maternitate si m-au chemat azi sa le donez probe de sange pt hemoleucograma + testul de coagulare si cultura de col. Ma simt impresionata cat de importanta am devenit dupa ce am semnat contractul. Glumesc, desigur. Imi dau seama ca nu-si permit sa aiba probleme la nastere cu mamicile si bebeii.

Paulinio, propunerea de a plati bunicii care au grija de nepoti ar fi interesanta pentru mine caci am una bucata de bunic pensionar, daaaar... atunci nu s-ar mai da stimulentul mamicilor care se intorc la serviciu? Ca asa nu mai e atractiva. Eu vreau si una, si alta! Ca asa, ce ma retine sa le dau bunicilor stimulentul? Si sa nu influenteze pensia acestora! Vreau cam multe, nu?

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns be_one spune:

Neata!
Nu am mai reusit sa scriu de mult, nici nu mai stiu pe unde am ramas cu cititul.
Simcri,multumesc, stiu ca mi-ai raspuns cand ma plangeam de durerile de vezica.Sper ca tu esti mai bine acum. La mine urocultura a iesit curata. Dupa vreo 3 zile de dureri cam greu de suportat am avut vreo 2-3 zile mai bune, apoi au revenit, asa ca am reusit sa le analizez: apar cand bebe se agita f mult, nu pot sa zic ce-mi face in zona aia...Si cand se misca asa am si contractii mai dese, iar daca stau in picioare burta e numai tare. Of, cat imi doresc inca trei saptamani!
La ultimul control dr mi-a spus sa stau linistita, ca e colul deschis la interior. Cam putine sanse, eu inca mai am treburi de rezolvat, de care nu are cine sa se ocupe.
Monik, felicitari, sa fiti fericiti impreuna! Iar soacrei poti sa-i spui ca sotul e cu cromozomul responsabil de sexul copilului, e demonstrat stiintific
In rest, va pup pe toate, mai intru daca mai reusesc.
P.S. Sunt asa fericita ca a venit primavara! Aseara, pe la 22 stateam pe terasa si nu imi venea sa cred ca frumos e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna dimineata !
Am primit rezultatele de la analizele cerute de medic si toate sunt perfecte ,si sange si secretii ,de mult nu mi-au mai iesit asa de bine. Mai am de facut o urocultura si un sumar de urina ca am si eu la fel ca be-one niste dureri de vezica sau o fi de la constipatie inca nu stiu si am zis sa vad cum stau si cu vezica.
be-one trebuie sa stea bebe inca 3 saptamani ,roaga-l sa te asculte !
Irinuka poate totusi nu nasti pana revine medicul din deplasari .
O zi buna !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput