Unifarm-comert cu viata

Unifarm-comert cu viata | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj


cand spuneam acum vreun an si ceva ca Unifarmul impune pret mult mai mare decat cel din afara,ca nu e normal sa bage taxa de antrepozit,ceea ce nu sunt, taxa in valoare de 50% din cat costa medicamentul afara, au fost replici care sustineau ca ei sunt asa un biet mielusel care mielusel abia traieste de azi pe maine.
mai jos este un material care arata ca mieluselul are niste cornite mari de tot:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/campania-medicul-de-garda-unifarm-contract-preferential-ca-sa-aduca-citostatice-in-sp.html

tocmai incerc sa ajut un om aflat pe ultimul milimetru de viata cu niste citostatice esentiale. unifarmul cica nu le aduce decat pe comanda,comanda exista,dar..........omul e in faza terminala .lucru constat insa doar de medicii din afara.el a venit sa moara in tara lui.degeaba scrisori medicale.ei, na. la ce folosesc ele ,daca nu e investigat si declarat si aici bolnav cu cancer?
asteptam aprobari ale comisiei care sa constate ca are cancer,desi a fost internat in afara la vreo 3 clinici si de aoclo cu diagnosticul acela nu merge domnle.trebuie sa se constate acilea ce si cum.

trist.
chiar nu se poate face nimic impotriva UNifarmului?
nu stiu, macar sa nu mai detina monopol.
are cineva idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

ministerul impune utilizarea serviciilor unifarm?! poate poti face o intelegere/comanda la alt furnizor mai flexibil, dar trebuie sa fie unu banos ca sa nu il doara ca asteapta pana in prag de faliment sa i se deconteze cheltuiala ...zic si eu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Din pacate asa e legea.:( atata timp cat medicamentul nu e inregistrat in Romania (asta e politica producatorului de exemplu) Unifarm e singura organizatie ce il poate aduce in tara legal. O masura de control se divedeste a fi. - din nou - sufocata de birocratie.

Edit: daca a fost internat in afara ar trebui sa poata sa aiba trtamentul prescris si procurat de acolo, daca e disponibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dar stai putin: daca are actele de unde a fost internat sunt recunoscute aici, e o prostie asta cu diagbosticarea inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

asta zicem si noi, xio.dar daca asa spun,asta e.asteptam comisia.
hai sa iti mai dau un exemplu:eu is diagnosticata in germania.bun.in romania bolile mele rare nu sunt recunoscute.desi sunt diagnosticata intr-o tara UE,desi aia care mi-au datara patalamaua sunt niste somitati in domeniu,surpriza, in romanica trebuie hotarare de guvern ca sa recunoasca bolile.degeaba dieltantii aia din germania si ignorantii aia de la OMS le recunosc.ei as,cu incidenta de 1 la 5 milioane si cu speranta de viata cat un epsilon bine ales, cine beep sa se oboseasca?
eu le-am zis alora din min san ca daca plec la bunica, nici de bantuit nu sunt buni.bantui si eu pe cine merita,ca voi fi fantoma cu staif.

daca ma simt rau si imi iau concediu medical mi-l iau pe raceala, colica renala, desi eu racesc asa,cam o data la 4-5 ani.

deci.................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Sunt niste banditi... n-am cuvinte, se joaca cu viata oamenilor... sistemul le permite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

fara cuvinte....trsit cum nu le pasa de sanatatea oamnenilor

Mergi la inceput