Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna ziua la toata lumea!

Virgo, cum te duci la eco miercuri sa fii ok pt zborul de marti? Nu e invers? Noi zburam cu wizz miercuri seara, dar spre Italia.

Eu am fost la eco joi, cum ziceam. Maimutica era bine, isi baga dejtele in gura si se zbenguia cu cordonul ombilical. Toate masuratorile sunt ok, numa femurul e cu 2-3 zile mai mare ca varsta sarcinii. In rest, nicio diferenta. I-a mai gasit si un chist de plex coroid, insa dr m-a asigurat ca se va resorbi si nu reprezinta un pericol. Am dat cu cautarile pe net si-am obtinut aceleasi raspunsuri deci concluzia e ca nu ma stresez.
Ceea ce ma streseaza e ca de azi ar cam trebui sa vina rezultatul la cariotip, si creeru meu nu intelege ca termenul era de 14-20 zile, adica de azi pana la sf sapt ... si se streseaza....

Oricum azi sunt destul de daramata ca aseara am tras o sesiune de bucatarit. Am mers la padure cu copilu si am adunat urzici pe care le-am oparit si le-am congelat pt mai tarziu. Eeeeei, si se pare ca 4-5 ore de stat in picioare nu prea mai sunt pentru mine, ca ma doare sciaticull pe stanga, merg ca o rata, mai mare rusinea.

Cine-mi zice si mie intre ce saptamani se face morfo fetala de trim 2? Ca neuronu meu cre ca a dat bir cu fugitii...iar dosarul cu instructiuni e acasa, si eu mi-aduc aminte sa fac programarea numa cand sunt la birou. Complicat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Buna ziua la toata lumea!

Virgo, cum te duci la eco miercuri sa fii ok pt zborul de marti? Nu e invers? Noi zburam cu wizz miercuri seara, dar spre Italia.



Nu mami, miercurea ASTA la echo, martea VIITOARE zburam.

Morfofetala de trim. II intre 20 si 24 de saptamani. Mai estem un pic.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Salut fetele,

Azi lucrez de acasa ca sunt daramata. M-a apucat si pe mine harnicia ieri la bucatarie ca tot mi-era pofta de o iahnie de fasole uscata cu afumatura si salata de ceapa. Foarte proasta idee!!! Azi noapte am stat cu ochii pe pereti de durere de stomac.. Asa ca trebuie sa intru la dieta saptamana asta, fara mancaruri grele si balonoase

Mina, ce dragut ca ai vazut fetita! Sa stai si tu linistita ca, vorba ta, nu mai avem energia de alta data. Si eu ieri dupa vreo 3 ore in bucatarie zici ca as fi tras la jug. Nici nu ma mai recunosc, eu care nu ma plangeam niciodata de oboseala si tot timpul eram pe arcuri.. Las ca vine bebe si sa vezi atunci program agitat

Virgo, sper sa se aranjeze lucrurile cu hubby si sa ajungeti la o intelegere

Eu am joi programare cu doctorul nou, poate il pacalesc sa imi faca si mie un ultrasound ca nu mi-am mai vazut iubirea de mai bine de-o luna si as mai avea de asteptat inca vreo 3 saptamani pana la morfo de trim 2! ufff nu stiu cum altele au rabdare numai cu un eco pe toata sarcina

Pup si o saptamana frumoasa

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Citat:
citat din mesajul lui mina

Buna ziua la toata lumea!

Virgo, cum te duci la eco miercuri sa fii ok pt zborul de marti? Nu e invers? Noi zburam cu wizz miercuri seara, dar spre Italia.



Nu mami, miercurea ASTA la echo, martea VIITOARE zburam.




Morfofetala de trim. II intre 20 si 24 de saptamani. Mai estem un pic.

Mami de Mathias si 15+


senila, maica, senila, ce sa mai zic, nu m-a dus capu. Asteptam maine sa ne zici ce si cum. Mie dr Iosup mi-a zis din sapt 14 ca-i donsoara, poate afli si tu maine.

Elena, mare dreptate ai, ne-am tuflit de tot . . . Tu poftesti cu Vizigotu, ca si asta zicea de o fasole ieri, da si a luat flit saracu. Ma revansez in seara asta cu un mujdei de urzici la cartofi pai. Ptiu, senila sunt, am uitat sa cumpar usturoi...mai am numa de ala miiic mic, sa vezi ce ma migalesc . . . .

fratilor, pe mine deja ma doare cand ma loveste donsoara, parca e cam devreme. Pai daca de acu e la inghesuiala, unde ajungem?

No, va tzuc si seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia87 spune:

Buna seara mamicutelor.Scuzati-ma va rog ca va deranjez cu anuntul meu.Eu sunt o mamica de iulie-august.Am primit recent hainute din america second hand dar si noi(Carter's, Old navy, Nautica, Baby GAP,Calvin Klein si alte firme bune)in stare buna si foarte buna.Am si pt fetite pana la 3-4 ani si pt baietei pana la un an jumate.daca va intereseaza am postat o parte pe facebook,aici https://www.facebook.com/babywith.style.7?ref=tn_tnmn si am sa pun noutati saptamanal.Va astept la cumparaturi!Mai multe detalii sa imi cereti pe facebook prin mesaj privat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Buna seara,

Virgo, imi pare rau pentru perioada grea prin care treci. Daca imi aduc bine aminte, la inceputul sarcinii, erai suparata cu mama ta care nu era de acord cu sarcina. Sper sa fie doar o mica problema si sa gasiti putere si intelegere sa puteti depasi aceasta perioada. Suntem alaturi de tine! Iti doresc multa, multa liniste

Mina, intr-adevar, morfologia fetala de trimestrul II se face intre saptamanile 20-24. Pune mana pe telefon si fa-ti programare, mai este putin pana atunci si nu de alta, dar depinde de doctor cat este de aglomerat. Eu mi-am facut programare vineri pentru data de 14 mai. Sa stii ca si pe mine ma "altoieste" domnisoara mea de vreo saptamana, dar mai mult seara. Este tare placut s-o stiu bine Felicitari pentru rezultatele bune de la ecografie

Elena, mult noroc la intalnirea cu noul doctor, sper sa-l "pacalesti" si sa-ti faca si o ecografie

Eu si sotul am petrecut cu weekend frumos, am fost acasa la parintii lui in Ploiesti sa-si ia motorul din garaj, apoi, duminica, am fost la expozitia de motoare de la Romaero. Am facut poze dragute si am papat kurtoscolac

Seara frumoasa, va pup!


Ella I. 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mina, draga mea, poti sa fii linistita ca nu esti singura. Si eu iti sunt sora de cruce in ceea ce priveste neuronii plecati la plimbare. Eu ii spun "dementa de sarcina". Nu stiu de exista asa ceva in limba romana, dar eu asa ma scuz la olandezii astia ce se mira ca ma lasa memoria..Eu de obicei am o memorie excelenta si imi aduc aminte si de ce nu trebuie, acum insa mi-a plecat la sanatoasa.. Cel mai recent exemplu: am dus vineri niste hartii la servici de la Alma de la scoala sa le copiez ca sa aiba si acasa exemple de exercitii si sa ma pot inspira eu mai bine cand o testez, insa nu doar ca le-am uitat la servici, dar le-am mai si aruncat la gunoi (impreuna cu niste hartii care chiar trebuiau aruncate/dosare vechi de la job)..Azi cand mi-am amintit de ele, era deja aruncata hartia in containerul de hartie pentru reciclare. Au fost cam harnicii colegii mei vineri dupa-masa.
Acum sa vad de-mi amintesc maine sa cer alte hartii de la scoala si sa incerc inca o data miercuri sa le copiez.

Ca tot povestiti de mancare, eu am poftit la ardei umpluti si mi-am facut ieri vreo 8 bucati.Am mancat ieri la cina vreo doi si, la fel ca Elena, n-am putut dormi azi noapte de rau ce imi era. Azi dimineata eram cheauna de somn cand am plecat spre job si inca am avut si o zi extrem de haotica..Am sosit acasa si mai zombie decat am plecat. Cred ca ma duc sa fac o baie de relaxare, cu apa potrivit de calda.

A propos de relaxare, ieri am fost la piscina si am petrecut vreo jumatate de ora in jacuzzi cu masaj..Mi-au protestat copiii de numai. Dupa aceea au fost hiper activi toata ziua. M-a luat si cu ameteli la un moment dat dupa ce am ajuns acasa. Cred ca nu mai repet repede figura. O sa ma mai duc la inot, dar nu in jacuzzi cu masaj.


Daniela Veuger 17+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalogos spune:

Fete dragi,
Va multumesc la toate de incurajari.V-am citit mesajele cu multa emotie...

Eu am avut finalul apoteotic in weekend, cand, din cauza ca riscam sa intru in soc hemoragic, am facut un chiuretaj cu anestezie generala...Si asta singura, fara sot, care era la 4 tari distanta.
Am avut mare noroc cu medicul meu si cu un rezident absolut ok ,atat de ok incat parea scos dintr-un film din alta tara...si care m-a ajutat sa trec cumva peste perioada de spitalizare.

M-au ajutat si mesajele voastre si de aceea va ofer cu drag, voua si bebelusilor .

Acuma, ca o mama cu doi iezi acasa, vreau sa va spun care e parerea mea despre venirea celui de al doilea copil in familie. Eu personal il vad ca pe bebe2 ca pe o bomba.De ce?
Daca exista in cuplu cele mai mici probleme sau frustrari acumulate, acum vor exploda. Si inca intr-un mare fel!

Probabil ca factorul cel mai important este oboseala - sunt 2 adulti la 2 copii, ceea ce da peste cap in toate felurile posibile programul si tihna familiala....Nu mai exista timp individual, in masura in care exista inainte, totul e acum la foc continuu. La mine, perioada in care eram insarcinata cu bebe2 a fost destul de cu artificii in familie. Bineinteles ca asta era un motiv de repros in plus, caci ma gandeam ca bietul copil nu poate iesi cu nervii normali la cat stres era pe capul lui...dar copilul are toti nervii acasa si acum ni-i intinde el pe ai nostri...iar eu sunt mai indragostita de sotul meu ca nicicand.

Eu va rog deci sa aveti rabdare. Sa inchideti ochii si sa va repetati ca tot ce face partenerul pentru voi face din iubire, din multa iubire...

Primul an cu doi copii e unul dificil. Dar merita din plin, sincer si banuiesc ca nu trebuie sa va mai spun eu asta....

Cat despre mine si viitorul meu, eu se pare ca raman tot inconstienta. Nu mi-am dorit al treilea copil, a fost o intamplare ca am ramas insarcinata. Acum insa imi este foarte dificil sa accept ca fetita mea nu mai e. Faptul ca am doi copii nu il va putea niciodata inlocui pe cel care a plecat. Fetele care au pierdut o sarcina cred ca inteleg despre ce vorbesc...

Asa ca, desi imi e groaza, mi-e greu sa accept ca s-a terminat asa si mi-e dor de bebe3. Nu stiu daca va invinge groaza sau dorul, nu stiu daca voi lasa ratiunea sa decida sau emotiile. Probabil o sa astept jumatate de an si o sa aleg atunci, cand cat de cat voi fi lasat in urma intamplarea de acum.

Pupici la gasca de burtoase. O sa mai intru pe aici sa vad eu cine nu e cuminte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Daniela, ce aiurea si cu ardeii aia! Si eu la fel eram buimaca dimineata si am trimis mesaj la munca cum ca lucrez de acasa asa ca am mai bagat vreo 1.5 ore de somn. Acuma tot in pijamale sunt hahaha
Sper sa recuperezi somnul in noaptea asta si sa te simti mai bine.

Mie una chiar imi pare rau de fasolea mea, ca a mai ramas o gramada si e chiar buna, dar nah, nu mai e cazul de nopti albe.

Cu neuronul insarcinat si eu am mari probleme si cum nu stie lumea la lucru din ce cauza fac gafe, poate ei chiar cred ca sunt proasta Si chiar daca le zic, cred ca tot nu fac legatura. Dintr-un grup de 30 si ceva de persoane, numai o colega este mama, restul ori barbati, ori fete nemaritate sau fara copii. Ca sa vedeti ce mediu propice mi-am ales si eu sa fac copii hahah Deh, asta e consultanta, am intrat in hora trebuie sa joc

Magda, ma bucur sa citesc ca esti mai bine. Doamne prin ce incercari ai trecut si tu :( Din ce cauza ai avut hemoragia in weekend?
Sper sa iti revi in curand si sa vina sotul tau mai repede acasa sa aiba grija de tine..
Acuma nu stiu ce sa zic de bebe 3 dar ma gandesc ca au investigat cauzele din care l-ai pierdut acuma si poate iti pot oferi ceva tratament pt sustinerea unei noi sarcini. Sunt multe variante acuma, si medicina evolueaza constant, deci trebuie sa existe sperante. Atata timp cat sanatatea ta nu e pusa in pericol, cred ca nu e prea tarziu sa incerci din nou odata ce se mai asterne un pic de timp si uitare. Mult succes iti doresc si sanatate!!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutelu spune:

Buna dimineata, fetele!
In sfarsit a iesit soarele si in orasul meu! Dupa atatia nori si ploi, era si cazul, ca tare ma mai indispune vremea rea.

In weekend am fost la tara, la socrii, dornica de o iesire la aer curat si putina iarba verde, dar de unde, ca numai a plouat. Manzul meu cel mic face 6 ani maine si inca nu i-am luat cadoul. Tre' sa umbu azi de nebuna cand ies de la servici, daca am lasat pe ultima zi. Macar stiu dupa ce sa ma uit, ca vrea o orga mare cu microfon.

Am citit ce ati scris voi pe-aici si mi-au prins si mie bine sfaturile voastre. E foarte adevarat ca fiecare cuplu trece la un moment dat prin momente mai putin fericite si atunci totul depinde doar de parteneri, cum stiu si reusesc sa treaca peste impas. Sotul meu, spre ex. are un job f. solicitant si e mai mereu plecat. Nu m-a deranjat niciodata mai mult ca acum faptul ca sunt mult singura cu baietii. Probabil din cauza hormonilor, a sarcinii. Tocmai aveam de gand sa-i declar nitel razboi, ca mai are si o casa si o familie de care trebuie sa aiba grija, cand m-au calmat randurile voastre.... M-am gandit ca si asa e destul de amarat ca e des pe drumuri, ce rost are sa-l mai cicalesc si eu?! In rest nu am ce sa-i reprosez, e un sot atent si iubitor, dar recunosc ca am avut si noi perioade negre.

In alta ordine de idei, astept cu nerabdare ziua de luni, cand merg la dublu test. Am emotii sa fie totul ok, dar mai tare sunt curioasa sa stiu si eu ce port in burtica, poate-poate se va vedea macar cu aproximatie ce e (luni voi avea 12 saptamani si 4 zile.

Ok, burtici, va las, mai vorbim. Va pup si va urez o saptamana minunata!

11 +

Mergi la inceput