2 Aprilie !!!

2 Aprilie !!! | Autor: mihaela77O

Link direct la acest mesaj

2 Aprilie-Ziua Internationala A Constientizarii Autismului!

Daca cunosti o persoana cu autism,daca esti parinte de copil cu autism,daca lucrezi cu o persoana cu autism,daca iubesti o persoana cu autism,maine 2Aprilie,de ziua internationala a constientizarii autismului,poarta si tu albastru!Multumim,ca ne sunteti alaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sunt alaturi de voi cu tot sufletul si cu toata rugaciunea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Multumesc, Mihaela, de subiect. eu azi port albastru si am pregatit pentru toti profesorii din scoala baiatului meu un dosar de prezentare a autismului însotit de un documentar extraordinar in care pentru prima oara, in Franta, persoane cu autism vorbesc despre felul in care sunt tratati într-o tara care este cu mult în urma altor tari europene în ceea ce priveste abordarea autismului.

Sâmbata am participat la un mars la Paris alaturi de alti parinti si am manifestat împotriva unui amendament care ar da dreptul scolilor sa excluda un copil cu handicap in timpul anului scolar.

Va pun si o poza, lânga mine, în stânga pozei, e un baiat foarte frumos de 12 ani care nu a fost niciodata la scoala si pe care sistemul l-a exclus chiar din gradinita, desi e linistit, curios si are competente de invatare. Dar, când el era mic, înca nu exista amarâta aia de lege care a permis, în sfârsit, familiilor, sa îsi inscrie copiii la scoala. Din 2005 abia exista acea lege, dar mai mult pe hârtie. In realitate, înca este foarte greu sa fie aplicata.

Edit: nu pot sa incarc nicio poza, dau click si nu imi apare browserul sau cum i-o zice.

Edit 2: imi pare rau ca nu mai pot participa la subiectele sensibile la care m-am implicat pâna acum. Nu e alegerea mea, s-a facut "curatenie".

Edit 3: Emeralde a readus in discutie un topic de-al meu, in urma caruia o "doamna" de aici imi ataca din nou copilul pe blogul meu. I-am recunoscut discursul si o rog pe aceasta cale sa ne lase in pace, nu se va intersecta niciodata cu copilul meu special si o asigur ca nimeni nu a plâns la baiat în clasa pentru ca el s-a jucat pe telefonul învatatoarei. Azi e in clasa I si e meritul lui. Nu am avut plângeri nici de la copii, nici de la parintii lor si nici de la profesori. Singura plângere a venit doar de la "doamna" care m-a citit pe DC si s-a suparat pt telefon. Imi pare rau ca trebuie sa scris despre asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Multumesc, Mihaela, de subiect. eu azi port albastru si am pregatit pentru toti profesorii din scoala baiatului meu un dosar de prezentare a autismului însotit de un documentar extraordinar in care pentru prima oara, in Franta, persoane cu autism vorbesc despre felul in care sunt tratati într-o tara care este cu mult în urma altor tari europene în ceea ce priveste abordarea autismului.

Sâmbata am participat la un mars la Paris alaturi de alti parinti si am manifestat împotriva unui amendament care ar da dreptul scolilor sa excluda un copil cu handicap in timpul anului scolar.

Va pun si o poza, lânga mine, în stânga pozei, e un baiat foarte frumos de 12 ani care nu a fost niciodata la scoala si pe care sistemul l-a exclus chiar din gradinita, desi e linistit, curios si are competente de invatare. Dar, când el era mic, înca nu exista amarâta aia de lege care a permis, în sfârsit, familiilor, sa îsi inscrie copiii la scoala. Din 2005 abia exista acea lege, dar mai mult pe hârtie. In realitate, înca este foarte greu sa fie aplicata.

Edit: nu pot sa incarc nicio poza, dau click si nu imi apare browserul sau cum i-o zice.

Edit 2: imi pare rau ca nu mai pot participa la subiectele sensibile la care m-am implicat pâna acum. Nu e alegerea mea, s-a facut "curatenie".

Edit 3: Emeralde a readus in discutie un topic de-al meu, in urma caruia o "doamna" de aici imi ataca din nou copilul pe blogul meu. I-am recunoscut discursul si o rog pe aceasta cale sa ne lase in pace, nu se va intersecta niciodata cu copilul meu special si o asigur ca nimeni nu a plâns la baiat în clasa pentru ca el s-a jucat pe telefonul învatatoarei. Azi e in clasa I si e meritul lui. Nu am avut plângeri nici de la copii, nici de la parintii lor si nici de la profesori. Singura plângere a venit doar de la "doamna" care m-a citit pe DC si s-a suparat pt telefon. Imi pare rau ca trebuie sa scriu despre asta ...


Mamelor de copii speciali, va doresc ca lupta voastra sa fie auzita.

Sunt alaturi de voi cu gandul, multa putere in lupta continua pe care o duceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nu am copil cu autism si nici rude, dupa cate stiu dar am prietene/prieteni care se lupta cu acest monstru fara chip. Pentru toate persoanele acestea, pentru lupta lor, pentru fiecare moment din viata lor . Tot sprijinul meu si toate gandurile mele. Azi voi purta albastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Multumim,de sustinere fetelor!

chuny,foarte frumoasa actiunea initiata de tine!
din pacate si spre rusinea mea,ziua asta m-a prins pe picor gresit,din cauza ultimelor probleme cu Mihaita,nu m-am putut organiza putin,iar cei din Constanta,au facut un mars,dar am aflat abia azi pe la oa 13!
insa,am fost imbracati in albastru(inca suntem),toti ai casei si multi prieteni reali si virtuali!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Chuny, nu inteleg cine ce are cu tine! Tu ai luptat si lupti sa-i fie cat mai bine copilului tau, care e problema?. Si care e faza cu telefonul? I l-o fi dat invatatoarea banuiesc... la fel care e problema?
Felicitari, in orice caz pentru lupta si implicarea ta! La fel si pt Mihaela770!

Din pacate, ieri nu am descihs calculatorul (decat un pic dimineata pt mailuri), n-am stiut de actiunea voastra simbolica, cea cu imbracat in albastru Am avut o zi mai rea, cu o extractie a unei masele de minte cu radacini intortocheate, trebuit o micro operatie in zona ca sa iasa. Doar ca-s cam umflata inca. AStea-s mici probleme in comparatie cu ale voastre, sunt cu gandul alaturi de voi, imi pare rau ca ieri nu am stiut......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Sanatate maxima micutilor!

Mergi la inceput