Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

nu stiu cat de buna e ideea de a pedepsi drastic parintii care isi abandoneaza copiii, pt. ca de frica pedepselor nu si i-ar mai abandona, dar asta nu inseamna ca i-ar iubi mai mult. probabil vor fi niste copii chinuiti toata viata, chit ca stau in "sanul familiei".


Ba inasprirea pedepselor, colaborat cu alternative oferite, forteaza omul sa ia deciziile corecte in interesul copilului.
Tepes a reusit, deci se poate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, de putut se poate orice, dar trebuie sa avem in vedere protejarea vietii nou nascutului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Cu pedepsirea parintilor e discutabil. O pedeapsa cu inchisoarea ar duce, dupa parerea mea, la inmultirea cazurilor de pruncucidere, nu la diminuarea fenomenului de abandon.


De ce ar duce la inmultirea cauzurilor de pruncucidere? Imi scapa motivul.


Citat:
Aici sunt de acord cu Xio, in cazul persoanelor care nasc si abandoneaza pe banda, ar trebui sa se aiba in vedere legarea trompelor. De la sa zicem 2 copii nascuti si abandonati sa se discute cu respectivele. Sa li se explice ca se pot sexa cum vor, cand vor si cat vor, fara riscul de a mai ramane gravide.
Daca refuza, asta e. Dar daca refuza si ajung la 4 copii abandonati, sa li se lege trompele automat, fara sa mai fie necesar acordul lor, ci doar o informare.


Cu asta de acord.






Pentru ca in loc sa se duca sa nasca in spital sa lase copilul acolo, sa fie acuzate de abandon si sa faca puscarie, ar naste cine stie pe unde, nestiute de nimeni si ar incerca sa scape de copil prin orice mijloace, in speranta ca nu vor fi prinse. Si multe nu vor fi prinse.


Eu cred ca o minte criminala va ucide pruncul, indiferent de situatie.
Raman la parerea mea ca pedepsele trebuie inasprite, deopotriva cu legislatia pro-adoptie si cu educatia in scoli si in mediile defavorizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Inasprirea pedepselor, adica puscarie: da, si mai ales pe timpul iernii, cand si mancarea si intretinerea sunt scumpe. La puscarie la odihna cateva luni si apoi inapoi la "treaba".

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Inasprirea pedepselor, adica puscarie: da, si mai ales pe timpul iernii, cand si mancarea si intretinerea sunt scumpe. La puscarie la odihna cateva luni si apoi inapoi la "treaba".

Alexandra Maria
14.12.2007



Scump, dom'le, scump, hai mai bine sa-i lasam pe toti sa faca ce cred de cuviinta, ce daca spitalele si orfelinatele sunt pline de copii abandonati, parintii nu trebuie sa plateasca cu nimic distrugerea vietii acestor copii.
Si daca tot vorbim de bani, pe stat il costa intretinerea unui copil institutionalizat 400 - 500 de euro pe luna, pana la 18 ani ai copilului (sau daca face facultate, pana o termina). Cu un iresponsabil de-asta tinut in puscarie 6 - 12 luni se cheltuie mult mai putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Inasprirea pedepselor, adica puscarie: da, si mai ales pe timpul iernii, cand si mancarea si intretinerea sunt scumpe. La puscarie la odihna cateva luni si apoi inapoi la "treaba".

Alexandra Maria
14.12.2007



Scump, dom'le, scump, hai mai bine sa-i lasam pe toti sa faca ce cred de cuviinta, ce daca spitalele si orfelinatele sunt pline de copii abandonati, parintii nu trebuie sa plateasca cu nimic distrugerea vietii acestor copii.
Si daca tot vorbim de bani, pe stat il costa intretinerea unui copil institutionalizat 400 - 500 de euro pe luna, pana la 18 ani ai copilului (sau daca face facultate, pana o termina). Cu un iresponsabil de-asta tinut in puscarie 6 - 12 luni se cheltuie mult mai putin.



_
The hand that rocks the cradle rules the nation. - Abraham Lincoln
_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive


serios? atat primeste un asistent mternal sa ingrijeasca un copil?!! eu stiam ca primeste un salariu minim pe economie pentru el si poate deconta inca pe atata bani pentru ingrijirea copilului...ori cand aduni nu prea ies cei 400-500 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Inasprirea pedepselor, adica puscarie: da, si mai ales pe timpul iernii, cand si mancarea si intretinerea sunt scumpe. La puscarie la odihna cateva luni si apoi inapoi la "treaba".

Alexandra Maria
14.12.2007



Scump, dom'le, scump, hai mai bine sa-i lasam pe toti sa faca ce cred de cuviinta, ce daca spitalele si orfelinatele sunt pline de copii abandonati, parintii nu trebuie sa plateasca cu nimic distrugerea vietii acestor copii.
Si daca tot vorbim de bani, pe stat il costa intretinerea unui copil institutionalizat 400 - 500 de euro pe luna, pana la 18 ani ai copilului (sau daca face facultate, pana o termina). Cu un iresponsabil de-asta tinut in puscarie 6 - 12 luni se cheltuie mult mai putin.



_
The hand that rocks the cradle rules the nation. - Abraham Lincoln
_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive


hai ca am facut o documentare, se pare ca e mai putin decat stiam eu din auzite..la nivel de 2011 statul platea pentru un copil aflat in plasament 145lei/luna plus alocatia de 42lei (bani alocati intretinerii copilului, nu salariu ingrijitorului)... dar un infractor costa statul in acelasi an, 2400lei /intretinere/luna

http://www.ziare.com/articole/costuri+intretinere+detinuti


ps. am gasit pe alt forum referitor la ingrijirea cainilor un pret estimativ de 200lei /lunar pentru ingrijirea unui caine, sper sa nu se supere cei care cresc animale pentru ca am indraznit sa aduc in discutie aspectul asta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Inasprirea pedepselor, adica puscarie: da, si mai ales pe timpul iernii, cand si mancarea si intretinerea sunt scumpe. La puscarie la odihna cateva luni si apoi inapoi la "treaba".

Alexandra Maria
14.12.2007



Scump, dom'le, scump, hai mai bine sa-i lasam pe toti sa faca ce cred de cuviinta, ce daca spitalele si orfelinatele sunt pline de copii abandonati, parintii nu trebuie sa plateasca cu nimic distrugerea vietii acestor copii.
Si daca tot vorbim de bani, pe stat il costa intretinerea unui copil institutionalizat 400 - 500 de euro pe luna, pana la 18 ani ai copilului (sau daca face facultate, pana o termina). Cu un iresponsabil de-asta tinut in puscarie 6 - 12 luni se cheltuie mult mai putin.






serios? atat primeste un asistent mternal sa ingrijeasca un copil?!! eu stiam ca primeste un salariu minim pe economie pentru el si poate deconta inca pe atata bani pentru ingrijirea copilului...ori cand aduni nu prea ies cei 400-500 euro


Ma refeream la copiii institutionalizati si la cat cheltuie statul cu intretinerea lor.
http://www.gandul.info/reportaj/de-ce-isi-pastreaza-romania-copiii-in-orfelinate-cat-costa-statul-un-copil-institutionalizat-10387809

Revin la ideea anterioara, parintii trebuie cumva implicati in procesul asta de ingrijire a copiilor lor abandonati, ne-implicarea lor nu face decat sa se perpetueze parerea acestor oameni ca "merge si asa, ce-i mare lucru? sa-l creasca statul, io n-am bani."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Statul nu intretine copii din orfelinate peste 18ani, facultate .
Copii orfani beneficiaza de asa ceva doar daca sunt intr-un orfelinat particular. Cei 400-500EURO reies dintr-un calcul pe hartie unde intra salariile tuturor celor din sistem , de la ministru in jos.
Stiu persoane care au copii in plasament, nu adoptati, una dintre ele- femeie singura creste un copil cu handicap, iti garantez ca nu ia 400-500EURO pentru el. Are salar cam 1200RON si are transport gratuit ca insotitor si ceva decontari la alimente. Si de un asa copil trebuie sa te ocupi. Si ea se ocupa. Copilul a primit consiliere, meditatii nedecontate etc. A avut nevoie de ceva operatii, unde a platit din buzunarul ei, din banii aia multi .
Asa ca , mai usor cu vorbele mari.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu vreau sa fie pedepsite acele mame care atata pot ele, sa si abandoneze copiii. As vrea doar sa se usureze adoptia. Adica l ai abandonat, la revedere. Nicio cale de intoarcere. Gasit plasament, gasit familie adoptatoare si cu asta, basta. Caz inchis. Familie fericita, bebelus fericit. Repet, lucrurile sa fie rezolvate cat timp copilul e in fasa, ar fi un mare pas inainte pt toti, dar mai ales pt acel copil mic si neajutorat. Sa ajunga cat mai repede la parintii lui :-)

Pedepse ... ce pedepse ???


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput