Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca oricit de mult am vrea noi sa ne uitam/calculam, cum se procedeaza in alte tari nu avem mari sanse sa schimbam mare lucru in tara noastra.
Romania e o tara relativ mica ca nr.de locuitori ,cu un venit mic ,nivel de trai destul de mic pe cap/locuitor ,in plus copiii abandonati si cei care au nevoie/dreptul la o viata decenta sint extrem de multi.
Statul roman e destul de sarac dar si dezinteresat de f. multe ori la aceste aspecte.Protectia sociala costa muulti bani ,cred ca personalul care lucreaza in domeniu este destul de redus pt.nr .mare de copii abandonati ,care trebuie ajutati.
Sa nu uitam ca multi copii din sistem au probleme de sanatate ,mai mult sau mai putin grave si acestia au nevoie de resurse nu pina la 18 ani ci toata viata.
In general oamenii se gindesc la ei ,la fam.lor pt.ca viata a devenit f.grea ,e normal sa te scandalizezi cind tu te trezesti de dimineata ,mergi la munca ,platesti taxe ,impozite si vezi ca atunci cind e nevoie statul nu functioneaza asa cum trebuie.
Ceea ce mi se pare strigator la cer e faptul ca multi oameni doresc sa adopte copii si trebuie sa astepte ani de zile ,intr-o tara in care exista 40-60 mi de copii abandonati si viitorii parinti sint controlati mai mult decit deligventii in schimb cei care au abandonat copii sint rugati sa-i ia acasa.
Multi copii o sa ramina in sistem pt.ca legea adoptiei e proasta ,chiar f.proasta si peste 20 de ani o sa avem o societate la care imi este teama sa ma gindesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu sunt de acord cu amenzi sau alte masuri penale in cazul abandonului in spital, ar creste numarul de abandonuri in padure, camp..
Parintii care nu vor sa renunte la drepturile asupra copilului abandonat sa fie obligati sa presteze munca in folosul comunitatii in cazul in care nu au un alt venit din care sa fie retinuta cota parte. Daca parintii renunta la copil dar bunicii, matusele...alte rude de drept nu vor sa renunte si sa semneze ca ar fi de acord cu adoptia acestui copil atunci aceste persoane sa plateasca/munceasca pentru acel copil.
Infiintarea unor cabinete ginecologice la care doamnele care au abandonat un copil sa fie indrumate si unde sa li se monteze GRATUIT un sterilet si in paralel mai ales in mediile sarace un program de educatie in aceasta directie. Asistentii sociali care constata ca exista familii cu X copii care locuiesc in conditii grele mizere sa indrume femeile din familie catre aceste cabinete.

ex: Cunosteam o familie, au 7 copii pastrati toti, neabandonati, dar 2 au inceput de la varste fragede sa fuga de acasa. Locuiau intr-o garsoniera, una din fetele de 14 ani din familie era la randul ei insarcinata. Nici unul din copii nu mergea la scoala.

Mamica familie statea intr-o zi pe treptele blocului si razand de mama focului povestea "pe Ionica l-am facut cu vecinul cutare, pe Geanina cu vecinul de la scara 2...", cred ca avea un usor retard...asta e. I-am ajutat pe copii cu bani si mancare o vreme apoi m-am mutat din zona. Asa ca o paranteza amuzanta nici ei nu au ramas datori si mi-au dat la schimb paduchi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Romania e din pacate fruntasa la numarul copiilor abandonati pe cap de locuitor si s-ar putea face multe pentru a scadea numarul lor, dar din pacate exista multa indiferenta si nepasare.

Nici macar usurarea adoptiilor nu ar rezolva problema, sunt aproximativ 1500 de familii care doresc sa adopte in fiecare an, cam 1200 de copii sunt adoptati, daca nu ma insel, dar in sistem exista vreo 70 000 de copii incredintati statului.

Eu as aplica inclusiv sterilizarea fortata dupa un abandon, cele care sunteti politically corect si va revolta ideea, vizitati va rog un orfelinat si vedeti cum stau copilasii aia nemangaiati si neiubiti de nimeni. La noi sunt mai importante drepturile asa zisilor parinti decat ale copiilor nevinovati care zac in maternitati si centre de plasament.

E vorba la noi in tara (si nu numai)de o degradare umana care pe mine personal ma sperie. Nu stiu cum va arata societatea noastra in vreo 20 de ani si nici nu vreau sa ma gandesc

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Eu as aplica inclusiv sterilizarea fortata dupa un abandon, cele care sunteti politically corect si va revolta ideea, vizitati va rog un orfelinat si vedeti cum stau copilasii aia nemangaiati si neiubiti de nimeni. La noi sunt mai importante drepturile asa zisilor parinti decat ale copiilor nevinovati care zac in maternitati si centre de plasament.



deci eu nu inteleg. chiar credeti ca o mama isi abandoneaza copilul nou nascut din pura rautate? nu e vorba de politically corectness, e vorba de intelegerea cauzelor care duc la abandon: saracie, dependenta, slaba educatie. ce-i mai corect, sa sterilizezi un om ca si cum ai steriliza o pisica (pentru ca nu ai unde plasa puii) sau sa-l educi, sa-l aduci la un nivel la care sa-si inteleaga conditia umana? chiar vrem sa regresam la nivelul de animale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' lipsa responsabilitazilor de ce nu e pe lista aia ,portocalia?

Da,pe termen lung sigur ca educatzia isi are rolul ei,insa pe termen scurt,tot sterilizarea as aborda-o daca tzi-ai parasit mai mult de 2 copii.

Eu chiar cred ca nu exista sentimente pentru copii abandonatzi (vorbesc de genul ala de femeie ce face copii pe banda rulanta)si chiar cred ca acolo sunt doar instincte animalice.

edit:instincte animalice pentru incrucisare

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Eu as aplica inclusiv sterilizarea fortata dupa un abandon, cele care sunteti politically corect si va revolta ideea, vizitati va rog un orfelinat si vedeti cum stau copilasii aia nemangaiati si neiubiti de nimeni. La noi sunt mai importante drepturile asa zisilor parinti decat ale copiilor nevinovati care zac in maternitati si centre de plasament.



deci eu nu inteleg. chiar credeti ca o mama isi abandoneaza copilul nou nascut din pura rautate? nu e vorba de politically corectness, e vorba de intelegerea cauzelor care duc la abandon: saracie, dependenta, slaba educatie. ce-i mai corect, sa sterilizezi un om ca si cum ai steriliza o pisica (pentru ca nu ai unde plasa puii) sau sa-l educi, sa-l aduci la un nivel la care sa-si inteleaga conditia umana? chiar vrem sa regresam la nivelul de animale?


Animalele nu-si abandoneaza puii.

Nici saracia, nici dependenta nici lipsa de educatie nu justific[ lasarea nou nascutilor in paduri, la colturi de strada, la tomberon, prada cainilor.
Nu tre sa fii un geniu super educat ca sa iti dai seama ca in felul acesta condamni acel copil la moarte.
Si apoi, ceea ce spui tu poate constitui o eventualua "scuza" pentru abandonarea unui singur copil. Dar cand o femeie/un barbat care a abandonat deja un copil, isi continua viata exact la fel, cu aceleasi rezultate, de care ulterior se leapada, ce educatie sa le faci? Ma indoiesc ca dupa ce a abandonat deja un copil, o femeie nu e capabila sa stie, sa priceapa ca daca si-o trage iar oricand, cu oricine in orice conditii, poate ramane din nou gravida. abandonurile repetate nu sunt determinate doar de lipsa de edicatie ci de nepasare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Animalele nu-si abandoneaza puii


Acum cativa ani urmaream un "serial" pe Animal Planet - Monkey business. Mi s-a parut foarte hazos si am invatat si multe de acolo.

Era vorba despre primate salvate din diverse colturi ale lumii care stateau impreuna intr-un parc amenajat.

Ei bine, erau acolo cimpanzei femele, care nasteau pui si apoi ii abandonau.
Conluzia a fost ca "instinctul" de mama nu este nascut, ci se dobandeste prin educatie. In esenta daca ai trait intr-o societate unde de la inceput vezi cum mama are grija de pui la fel vei face si tu cand vei ajunge sa fi mama. cimpanzeii care isi abandonau puii fusesera luati de foarte mici de langa mama lor si in general crescuti prin casa cuiva pe post de "pet" sau folositi pentru fotografii pe plaja, etc. Traiti intre oameni si nu intre alti cimpanzei.

Teoria asta face cumva sens, si cred ca e usor pentru noi care am avut familie si access la educatie sa consideram normal instinctul de a-ti ingriji puii.

Pentru cineva fara educatie, din familii cu multi copii crescuti pe strazi sau 15 intr-o camera poate acest instinct nu mai este atat de evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Eu as aplica inclusiv sterilizarea fortata dupa un abandon, cele care sunteti politically corect si va revolta ideea, vizitati va rog un orfelinat si vedeti cum stau copilasii aia nemangaiati si neiubiti de nimeni. La noi sunt mai importante drepturile asa zisilor parinti decat ale copiilor nevinovati care zac in maternitati si centre de plasament.


deci eu nu inteleg. chiar credeti ca o mama isi abandoneaza copilul nou nascut din pura rautate? nu e vorba de politically corectness, e vorba de intelegerea cauzelor care duc la abandon: saracie, dependenta, slaba educatie. ce-i mai corect, sa sterilizezi un om ca si cum ai steriliza o pisica (pentru ca nu ai unde plasa puii) sau sa-l educi, sa-l aduci la un nivel la care sa-si inteleaga conditia umana? chiar vrem sa regresam la nivelul de animale?


Astea cu saracia, dependenta, lipsa eucatiei sunt scuzele perfecte care mascheaza un suflet meschin care nu da 2 bani pe faptul ca acel bebelus abandonat la colt de strada va muri cel mai probabil din cauza frigului. Nepasarea este cauza numarul 1 pentru astfel de abandonuri. Si nepasarea trebuie taxata.
Eu una, cand vad astfel de stiri la TV, efectiv sunt intoarsa pe dos, ma buseste plansul pentru fiecare astfel de prunc aruncat de catre mama lui... Imi mentin cu tarie punctul de vedere ca cel putin pentru astfel de persoane, trebuie reevaluate drepturile lor. Nu se poate, cand comiti astfel de atrocitati, sa ai doar drepturi, nu si obligatii.


Mergi la inceput