Vaccinul antipolio

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baiatul meu mai mare (acum clasa a4-a) l-a facut anul trecut la scoala. Injectabil.
Acum imi vine copilul mai mic (clasa 1) cu hartia sa-i dau acordul. Sunt de acord sa il vaccinez, dar nu acum. Pe de o parte ca exista o schema in carnetul de vaccinari si mi se pare corect sa fie respectata iar pe de alta ca e prea repede dupa ROR (facut tot in clasa 1).
Problema principala la aceste vaccinuri (la ROR sigur) este ca nu se gasesc la farmacie si nici la pediatri/medici de familie. Ele se fac doar in cadrul scolii. Inainte de a refuza sa fie facut in scoala, intrebati pediatrul daca il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Am vorbit cu doctorita legat de vaccin. Acesta va fi luna viitoare. Mi-a spus ca ea nu are vaccinul si nu o sa am nici de unde sa-l cumpar, este acelasi vaccin peste tot. Ca dupa noua schema de vaccinare acesta se face intre 8-9 ani deci fimiu se incadreaza.
Nu are nici o legatura cu vaccinul din ianuarie deoarece exista o perioada de trei luni intre ele.
Eu o sa-l las sa faca vaccinul la scoala.
Vaccinul vine in seringa unica de sticla.
Nu mai exista vaccin antipolio sub forma de picaturi doar injectabil.
Eu am fost la scoala cand s-a facut vaccinul ROR si totul a descurs foarte bine.
Doctorita ii verifica si un asistent le facea injectia.
Copii se intreceau intre ei care este mai curajos si incercau sa masoare intensitatea intepaturii in muscatura de tantar, furnica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

La scoala la baietelul meu, cei care au dorit sa faca ROR acasa sau la medicul de familie, doctorita le-a dat vaccinul acasa. Eu i l-am facut la scoala si am participat la vaccinare si dupa ce s-au stresat toata dimineata ca au de facut vaccin, cand l-au facut isi spuneau unul altuia ca s-au agitat degeaba pentru ca nu a fost dureros.
Va multumesc pentru raspunsuri si incurajari. M-am speriat pentru ca in urma cu multi ani, fetitei unei prietene i s-au blocat toti centrii nervosi de la acest vaccin si a devenit o leguma. A trait doar 4 ani.
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lulu, pana acum cativa ani vaccinul anti-polio venea in varianta VPO, picaturi, cu virusi vii, iar reactiile adverse erau mult mai dese si mai grave. Cred ca asta a patit si fetita, din pacate.

Mergi la inceput