EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

mai fetelor, 100-150 de mii de euro inseamna nimic.. in NA, daca esti pe la 50 de ani si ai doar 100-150 de mii de Euro eu zic ca esti in pericol sa iti petreci pensia la Walmart punand in sacose, iar daca ai vreo 2 copii care fac facultatea in alt oras cam pe acolo s-au dus banii... Aici pe la pensie trebuie sa ai vreo cel putin 800-1M pusi deoparte si daca ai aproape de 60 nu prea ii mai investesti in actiuni si incerci sa iti conservi capitalul asa ca pot fi intr-o banca si sa iei dobanda.

La un venit de familie 200-300 de mii pe an ( ma refer la 2 cu joburi profesionale trecuti de 35-36 de ani) 100-150mii se pun in 3 ani deoparte asa ca nu mi se pare mai nimic considerand inca 20 de ani pana la 60 cand iesi la pensie. Vorbesc in dolari dar pana la urma tot pe acolo ajungi. Eu la asta ma refer... cu ce as fi cineva vinovat ca isi pune un milion in banca si iese la pensie din Canada sau UK se muta in Cipru ca e cald si dupa o viata de munca vrea sa stea si el la soare dar acum i se confisca 30-40% din munca lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

coracora, nu stiu exact cum e prin Cipru dar 100-150 de mii de Euro nu inseamna nimic... de unde atata cu oameni instariti?





Afirmatia asta imi aminteste de anii de glorie imobiliara ai Romaniei, cand se vorbea despre milioane de euro ca si cum am vorbi despre suma de pe bon de la supermarket



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
La un venit de familie 200-300 de mii pe an ( ma refer la 2 cu joburi profesionale


Ce fel de joburi profesionale? Aici 300k de familie ar putea cistiga 2 doctori, ambii trecuri de 40, deci cu vechime si experienta. Sau niste avocati cu clientela groasa. Dat citi sint de astia?

Si mai e o chestie, cu cit cistigi mai bine, cu atita te intinzi mai mult si pui mai greu deoparte. De exemplu daca eu si sotul am cistiga 300k/an, in mod sigur mi-as trage o casa mai mare si mai scumpa, masini mai benga, ca da prost sa fii platit asa de bine si sa umbli in Ford fiesta si sa stai intr-un apartament de 2 dormitoare (in scopul de a pune 150k deoparte). Sincer nu cred ca la 35 de ani poti cistiga atit si nu unul din soti, amindoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Probabil ca exista multi oameni saraci si in Europa, totusi astfel de sume nu sunt chiar exagerate.
Pentru o familie in care amandoi lucreaza cativa ani pe salarii bune, nu e imposibil sa stranga o suta de mii, daca nu risipesc banii.
Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.
Mi se pare groaznic ce se intampla.
Nu vad cu ce e vinovat un om "instarit", am ajuns iar la vremurile nationalizarii si colectivizarii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Probabil ca exista multi oameni saraci si in Europa, totusi astfel de sume nu sunt chiar exagerate.
Pentru o familie in care amandoi lucreaza cativa ani pe salarii bune, nu e imposibil sa stranga o suta de mii, daca nu risipesc banii.
Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.
Mi se pare groaznic ce se intampla.
Nu vad cu ce e vinovat un om "instarit", am ajuns iar la vremurile nationalizarii si colectivizarii?


Mariutza,eu nu am spus ca sunt exagerate,eu am spus doar nu e un mizilic asa cum crede Edip.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Edip poti sa fi mai concret? Ce inseamna job-uri profesionale? Poate chirurg, avocat, stomatolog, informatician, politician. Altfel nu ai nici o sansa de a castiga cel putin 100 mii euro/an. Nu in Europa.
Daca mai ai de platit si rate pentru vreun imobil, economiile care pot fi facute sunt si mai reduse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Probabil ca exista multi oameni saraci si in Europa, totusi astfel de sume nu sunt chiar exagerate.
Pentru o familie in care amandoi lucreaza cativa ani pe salarii bune, nu e imposibil sa stranga o suta de mii, daca nu risipesc banii.
Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.
Mi se pare groaznic ce se intampla.
Nu vad cu ce e vinovat un om "instarit", am ajuns iar la vremurile nationalizarii si colectivizarii?


Mai, e relativa afirmatia´´200 de mii sunt nimic´´.

Pot fi nimic daca ai doar banii astia, fara alte venituri,fara alte perspective, si costuri f mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cred ca Edip se refera la joburile de expert - cum ar fi consultant. Concernul pentru care lucrez eu, are experti pe care ii plateste cu sume intre 150k si 200k pe an. Sau freelancer - vacinii mei castiga undeva in jur de 400k/an insa sunt amandoi freelanceri in domenii foarte specializate (adica nu pot lucra decat in domeniul respectiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Citat:
citat din mesajul lui andacos

Edip,eu nu stiu cum este in NA(America d enord ai vrut s apsui ,da?)insa in Europa,nu s evehiculeaza sume de astea fara a avea deja statutul de instarit.

Dana

Chiar si pentru Romania, cine are o casa mostenita si o vinde poate lua pe ea si cateva sute de mii de euro.


si cine s-o cumpere sau sa aiba sute de mii de euro la indemana ? mai ales daca e o casa veche si nu a fost modernizata/consolidata ? piata imobiliara e in amortire si lancezeala de ceva timp, abia se vand apartamentele vechi cu 2-3 camere, majoritatea prin programul "prima casa". si bancile si-au inasprit conditiile de creditare, nu mai poate lua oricine credit "cu buletinul" (e doar o metafora).
in ansamblurile rezidentiale cu apartamente ramase nevandute vad ca mai nou se practica sistemul chiriei, doar-doar isi vor mai recupera investitorii/dezvoltatorii o parte din banii bagati in constructia respectiva.

Mergi la inceput