Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Laura, mi-ai luat-o inainte. Si eu vroiam sa postez discursul lui Putin. Am citit la un moment dat un discurs in scelasi registru al premierului Australiei. Din pacate pentru noi, acesti oameni politici conduc niste tari puternice (Rusia) sau geografic izolate (Australia) si isi permit sa ia asemenea atitudini. Noi nu suntem o super putere, suntem nimeni la nivelul Europei, asta e chiar daca nu ne place.
Nu este normal ca cetatenii unei tari sa nu-i cunoasca limba, dar asta se intampla. Vad copii din Miercurea Ciuc care la concursuri nu stiu sa spuna in romaneste ce numar au tras la sorti, numar care stabileste ordinea de start. Este inadmisibil.
Am uitat cu totii de cazul hocheistului roman batut de "colegii" lui maghiari.
Acum aceasta fetita amenintata cu moartea. Ce am fi facut oricare dintre noi daca era vorba de copilul nostru? Mai stateam sa analizam problema, sa despicam firu-n paispe'?
Asta e rezultatul admiterii infiintarii unui partid pe criterii etnice si a pupatului UDMR-ului in fund ani de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
pusca si........... cureaua lata, aplicata dur,direct peste suflet.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Asocierea nu este prea fericita, expresia pusca si curea lata se refera strict la echipamentul standard al unui vanator amator si nu are nici o legatura cu vreo forma de violenta sau asociata ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Alexandra nu sunt de acord cu tine ca si viziune. Ai sa ramai surprinsa in cate tari locuitori din cadrul lor nu cunosc o boaba din limba oficiala a tarii in care locuiesc. Atata timp cat nu-i incurca - asta e. In clipa in care imprejurarea, concretul ii va determina sa faca ceva o vor face singuri.
Cat despre "a sti" sau "a nu sti" o anumita limba fie ea si romana personal cred ca necesitatea devine factorul determinant nu obligativitatea.
Ceva de genul - eu nu te oblig, dar daca nu te descurci tu ai o problema pe care tu va trebui sa o rezolvi singur.
La fel ca si studentii straini din Romania. Necesitatea ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Roxana: "In Rusia traieste poporul rus, iar poporul rus nu admite nici un afront al unei minoritati; acestea trebuie sa respecte Rusia, pe rusi si legile fara sa ceara favoruri speciale sub pretextul ca sunt discriminati; CINE FACE ASTFEL, ESTE INVITAT SA PARASEASCA IMEDIAT RUSIA !!! Nu Rusia are nevoie de minoritati ciele au nevoie ca Rusia sa-i primeasca, ofere adapost, locuri de munca si hrana; In Rusia traiesc doar rusi! “ - Vladimir Putin


Cu gindire de asta, Romania ar trebui sa intre in Rusia nu in Europa. Asta nu e gindire europeana.

Sint legi, de ce nu se aplica? Ar trebui pedepsiti cu toii, fata si familia ei ca au facut declaratii xenofobe, Mako ca a amenintat pe cineva cu moartea si asa mai departe. Dar ca de obicei, preferam sa ne facem singuri dreptate, legile sint pentru prosti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,Alexandra,pe care am aprobat-o,nu se referea la tarile care sunt conglomerat de etnii ci la Romania,unde etnicii maghiari sunt relativ putini si unde,conform constitutiei "limba oficiala este romana".Pe de alta parte,ca sa obtii cetatenia unei tari,aici intrand si Romania,dai test de limba a tarii respective.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Letitia,atunci cati italieni care ii fac pe romani cum ii fac au fost pedepsiti pentru declaratii xenofobe?Cati englezi?Cati francezi?

Calomnia nu mai e prevazuta de codul penal de mult.Dar atitudinea unui profesor?Dar sa se supuna legilor si cei care au incalcat constitutia interzicand imnul national...si multe altele.Tensiunile din zona respectiva sunt demult,dar sunt incurajate politic.
Discutam pana la urma de un copil amenintat pentru ca e roman.
Cum ai fi reactionat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Lali, eu nu ma gandeam la un batut cu pumnul in masa la nivel mare, e destul daca o facem in interiorul tarii. Si am zis ca nu sunt un admirator a lui Putin, ziceam doar un exemplu de altfel de abordare a "problemelor" minoritatilor. Dar cand toate partidele ajunse in parlament se inghesuie sa ia in brate UDMR_ul si le promite marea cu sarea, nu ii deranjeaza cu nimic cand incalca legea si o iau razna doar pt ca le vor sustinerea in "a-i calari' pe cei din opozitie ... mno ... cui sa ceri sa stea drept si sa aplice legea?



'Cos what I feel is the only truth for me


Batutul cu pumnul in masa la nivel inalt (adica la nivel de declaratii ale unor lideri politici) nu are cum sa ramana in interiorul tarii in ziua de azi.

Luatul in brate al UDMR-ului ar fi OK daca nu ar presupune concesii pentru obtinerea unor avantaje politice. Dialogul trebuie pastrat permanent, chiar trebuie facute sacrificii pentru pastrarea dialogului, dupa parerea mea. Iar o atitudine de genul lui Putin cam omoara ideea de dialog normal.
Insa nerespectarea legilor indiferent de nivel trebuie pedepsita drastic, acolo, intr-adevar nu trebuie facute concesii. Si legile trebuie concepute (cred ca sunt deja) de asa natura incat sa pastreze identitatea nationala a minoritatilor fara a leza identitatea nationala a majoritatii.

Eu continui sa cred ca trebuie sa cerem in continuare politicienilor sa se preocupe de respectarea legilor. Daca cerem mereu, mereu, la un moment dat vor face. Daca tacem, nu mai avem nici o sansa.

Din pacate pe fondul crizei economice si a lipsei acute de solutii pentru depasirea ei, ideile nationaliste si excesele pot avea un ecou mult mai mare, functionand ca un element foarte bun pentru distragerea atentiei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Katia,pentru ca suntem in Romania?Si pentru ca putem purta ce culori vrem?Pentru ca fata amenintata cu moartea e romanca?Ce i-a trebuit unui roman in tara lui sa poarte tricolorul...chiar asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Pe de alta parte,ca sa obtii cetatenia unei tari,aici intrand si Romania,dai test de limba a tarii respective.


fac o paranteza sa spun ca nu aveti idee cati romani care nu vb o boaba de lb maghiara au depus juramant si au luat cetatenia maghiara, nu k sa treaca dincolo, ci sa mearga pe alte continente





Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput