Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Am cerut paine in Secuime

http://kukker.manna.ro/showvideo/4235/kenyeret_kertunk_romanul_szekelyfoldon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Am cerut paine in Secuime

http://kukker.manna.ro/showvideo/4235/kenyeret_kertunk_romanul_szekelyfoldon


Frumos experiment si jos palaria pentru idee. Totusi din privirile vanzatoarelor am vazut un pic de intimidare la vederea tricolorului- adica nu e bine sa te pui cu unul care are tupeu sa poarte tricolorul in secuime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ideal ar fi fost, dupa parerea mea, ca cel care cumpara painea sa fie roman get beget (pe dl din filmari il tradeaza accentul) iar camera sa fie ascunsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Sa-l vedem la Cluj cerand paine in maghiara :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La noi in Oradea se vorbeste in mod curent atat in limba maghiara cat si in limba romana peste tot dar asa a fost de cand ma stiu nimeni nu baga de seama. Poti sa ceri ce vrei oriunde in care limba vrei daca ti se adreseaza un maghiar in limba maghiara si vede ca nu intelegi iti spune imediat in limba romana fara nici o problema daca nu as citi pe aici cred ca nici nu as realiza. Poate sa spuna in romaneste la fel de bine e ceva care noi nu prea bagam in seama. Insa repet la noi asa a fost de cand ma stiu suntem si unguri si romani amestecati si ne intelegem bine asa am crescut cu ei si ei cu mine. Amn sesizat ceva similar in zna Moldovei une se vorbeste si ruseste exact cum in Timisoara - Stamora sunt sarbi si se vorbeste sarbeste sau in Sibiu germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Din cate am inteles tipul e un cunoscut cineast amator si e cunoscut in zona deci, experimentul sufera din aceasta cauza. Eu am mers acolo si nu am avut probleme niciodata. Ma opresc, cumpar, comand ceva de mancare si conversez fara nici o problema. Nu am simtit niciodata aversiune. Si chiar daca as simti tot m-as opri la o ciorba de fasole boabe cu ciolan in Covasna sau Harghita. Nicaieri nu am gasit una la fel de gustoasa. E la egalitate cu ciorba radauteana in preferintele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se numeste bab gulyas e bestiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

si daca i se zice ciorba de fasole cu ciolan ce are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Numele unguresc este bab gulyas l-am mentionat pentru cultura generala, doar cine doreste desigur sa retina numele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si da-i si lupta

In imaginea atasata veti vedea secretul, de ce bab gulyas nu e ciorba de fasole cu ciolan
D`aia


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput