Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Mai vreau sa spun ceva: aici de ziua Canadei nu vin aborigenii cu steagurile lor si nici de ziua lor nu sare nimeni cu frunza de artar in frunte! Fiecare il accepta pe celalalt! Toti ne toleram si respectam reciproc drepturile.
La noi este un festival in fiecare an "The festival of friends" ii spune si e festivalul aborigenilor. Si sunt arborate steagurile aborigenilor si cel Canadian. Si pe cuvant ca nu se supara nimeni, nici de o parte, nici de alta. Ba mai mult, anul ttrecut au avut invitati special o trupa de dansatori de undeva din Africa.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA




Asta e ca si cum de ziua Romaniei se arboreaza drapelul romanesc, nu si cel al Ungariei! De ziua Ungariei in schimb se arboreaza drapelul unguresc cat si cel romanesc!
Sesizezi diferenta Nadia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Un articol interesant

http://www.marianvanca.com/nu-ma-intereseaza-sabina-elena-rasfatata-de-14-15-ani/?fb_action_ids=473679726019575&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22473679726019575%22%3A465533696852116}&action_type_map={%22473679726019575%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Bravo celui ce a scris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Limbajul articolului este ...hm sa zicem ca nu as vrea sa am de-a face cu oameni care folosesc cuvante ca alea de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

a zis cineva ceva de respectul pe care il datoram celuilalt, macar de ziua lui nationala? s-a vorbit cumva de respect si bun simt in acest context asa de inflamat?


Ziua Nationala a cetatenilor romani de origine maghiara este 1 Decembrie. Scrie in Constitutia Romaniei, tara lor. Nu exista neclaritati in aceasta privinta.


mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.




Pai o sarbatoresti (daca vrei) dar nu daca vine unu la birou cu o cravata portocalie de 1 decembrie eu sa ma basichez, ca uite Domnule ce reactionar e, asta intamplandu-se in Olanda, iar eu fiind minoritate sau nu, ca nu-mi dau seama ce as putea fi. Pe cand el este la el in tara si poarta ce cravata cu insemne nationaliste o vrea el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami



Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.


Nu vad rostul aducerii discutiei pe "taram" personal, dar totusi, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca eu serbez ziua Olandei laolalta cu ceilalti cetateni olandezi (pe strada, la manifestari, samd), iar pe aia a Romaniei acasa, la vreun restaurant cu specific romanesc, la biserica noastra sau la ambasada. Si crede-ma ca nu iau la bataie olandezii imbracati in portocaliu intalniti in cale in ziua aia.




Cora, dar daca un olandez ar intra in restaurantul romaesc de 1 Decembrie purtand bentita cu steagul olandez, ti-ar pica bine? Nu ai crede ca e cel putin lipsa de respect fata de tine si restul romanilor din restaurant? Nu zic ca ai fi indreptatita sa-l ameninti cu moartea, dar nici bine nu ti-ar pica.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Maiculita de unde sa stie olandezul ca precis 1 decembrie e ziua Romaniei si ce importanta are pentru el, in tara lui are voie sa poarte ce vrea el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami



Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.


Nu vad rostul aducerii discutiei pe "taram" personal, dar totusi, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca eu serbez ziua Olandei laolalta cu ceilalti cetateni olandezi (pe strada, la manifestari, samd), iar pe aia a Romaniei acasa, la vreun restaurant cu specific romanesc, la biserica noastra sau la ambasada. Si crede-ma ca nu iau la bataie olandezii imbracati in portocaliu intalniti in cale in ziua aia.




Cora, dar daca un olandez ar intra in restaurantul romaesc de 1 Decembrie purtand bentita cu steagul olandez, ti-ar pica bine? Nu ai crede ca e cel putin lipsa de respect fata de tine si restul romanilor din restaurant? Nu zic ca ai fi indreptatita sa-l ameninti cu moartea, dar nici bine nu ti-ar pica.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Maiculita de unde sa stie olandezul ca precis 1 decembrie e ziua Romaniei si ce importanta are pentru el, in tara lui are voie sa poarte ce vrea el.


daca are colega de birou romanca s-o interesa...sau olandezii astia sunt un fel de robotei, nu vad, nu aud, nu cuvanta....

in 2001 am fost 6 luni in germania, aveam colegi de calitate fina, oameni cu studii, diplome,, titluri...alea alea... nu am asteptat 1 decembrie sa vad ce le poate pielea, dar va jur ca intr-o zi am gasit la sfarstul programului in dulap scurta mea din piele (artificiala) taiata cu cutterul pe spate de la umarul stang pana la soldul drept...asa sa fie clar ca nu se poate repara...etc... nu subestimati indivizii indiferent de nationalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

si ce rezolva cu protestul?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Isi reafirma dreptul de a-si arbora simbolurile nationale. Si arata autoritatilor (in mod pasnic) ca s-au saturat sa fie discriminati in propria tara.
Nu vad de ce nu as putea in tara numita Romania sa ies pe strada cu cocarda tricolora la piept pentru ca altcineva se declara jignit. Tara se numeste ROMANIA, si constitutia imi garanteaza dreptul asta.




nu stiu cat de pasnic e sa calci coroane cu tricolorul ungar in picioare...


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Atata timp cat n-am facut-o eu nu ma simt vinovata. Poate rusinata ca in loc sa dovedeasca mai multa minte, romanii raman la adresat injurii si agresat simboluri. Sunt ani buni de cand ne pierdem drepturile pentru ca in loc sa facem lucrurile cu cap ne repezim sa injuram si sa sa scuipam.
Situatia e simpla din punct de vedere legal. Sabina e etnic roman si a prtat tricolorul in liceul ei, pe teritoriul tarii numite Romania a carei constitutie iti consfinteste DREPTUL LA ARBORAREA STEAGULUI NATIONAL. Fata, parintii cat si opinia publica trebuiau sa faca ce a facut si UDMR-ul et co atata timp, sa faca plangere de discriminare si sa ceara sanctionarea severa a vinovatilor. Nu injurat, nu scuipat, nu amenintat. Ca degeaba il bagi in "aia masii" daca dupa aia trebuie sa iti ceri scuze si sa-i platesti daune tot tu.
Organizatiile civile nu trebuiau sa iasa impotriva maghiarilor, trebuiau sa iasa impotriva guvernului care s-a facut ca ploua.
Dar asta este nivelul la care am ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Madalina si Marius, inteleg ca gestul fetei e o replica la atitudinea maghiarilor de ziua Romaniei..Ei, pai tocmai de-asta trebuia sa fim noi mai fini, sa nu raspundem cu aceeasi moneda, in fine, nu mai am de zis la subiect.

http://pentru-raisa.blogspot.com


Eu zic ca finetea e sa nu-i agresezi fizic si sa-i lasi sa-si faca manifestarile in pace nu sa fii atent ca nu cumva sa ai fereasca Sfantul un tricolor pe tine ca fac unii urticarie la el. E chestiune de drepturi, nu ne-am pierdut dreptul de a purta tricolorul sau de a ne canta imnul in data de 15 martie pentru ca este Ziua Ungariei.
Poate ca ti se pare putin, in definitiv e doar un steag pentru unii, dar pentru altii este foarte important si e normal sa lupte pentru dreptul lor.
Uite de exemplu citisem zilele trecute ca arhitectul sef al orasului Sf Gheorghe (sper sa-mi aduc bine aminte) nu vorbeste decat ungureste. Si era scandal in presa iar argumentul adus de autoritatile locale era "Pai oricum maghiarii sunt majoritari deci daca vine un roman trebuie sa stie ungureste" (nu-i citat exact e ce imi aduc aminte). Ori in cazul asta, nu credeti ca era necesar ca cel care este intr-o functie de stat in romania sa stie si romana (cetatenii romani asa putin cati sunt acolo nu au nici un drept?).
Este exemplul perfect de drept pierdut si care va fi foarte greu de recastigat in conditiile unui stat care merge ca pe oua in relatia cu etnia maghiara. Ori astea sunt frustrarile cu care romanii din zona respectiva traiesc.
Eu zic ca o solidaritate mai mare a romanilor le-ar fii de ajutor si poate le-ar mai diminua xenofobia pe simpla idee ca daca nu te simti amenintat nu ai de ce sa urasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic
Uite de exemplu citisem zilele trecute ca arhitectul sef al orasului Sf Gheorghe (sper sa-mi aduc bine aminte) nu vorbeste decat ungureste. Si era scandal in presa iar argumentul adus de autoritatile locale era "Pai oricum maghiarii sunt majoritari deci daca vine un roman trebuie sa stie ungureste" (nu-i citat exact e ce imi aduc aminte).

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Nu ti-ai adus bine aminte!
La concursul organizat pentru arhitectul sef de la Miecurea Ciuc, una din conditii era sa stie maghiara.

La multe concursuri din institutiile statului una din conditii este sa cunoasca engleza, chiar daca nu comunica cu straini.

De ce una din conditii este deplasata si alta nu?



Mergi la inceput