Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Dar pana la urma stie cineva ceva concret in toata isteria mediatica cu iz din ce in ce mai consistent de partid intrat de ceva vreme pe linie moarta si dornic de revenire in parlament?
E adult? E maghiar? Are nume? Are IP?
Nu m-ar mira ca IP-ul sa se temine cu .ru sau chiar cu .su ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

in loc sa minimalizezi manifestarile nationaliste, le dai apa la moara, inviti la tv protagonistii, glorifici mitocania, intretii o lupta paguboasa pentru toti,




Exact.
Am mai spus, apucam carnatul de partea de care nu trebuie, iar. Si iar.


--------------------------------------------
““Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei““S.F.

Asta am sustinut si eu, ca incidentul a fot promovat si amplificat de mass-media, si mass-media nu face nimic intamplator.

Lady - am citit ce-ai scris, dar solutia sanctiunilor parintilor pentru faptele copiilor nu prea este reglementata in Romania, si nu-i aplicabila.
Eu am mai scris cred, ca la politicienii nostrii le place sa aiba libertatea de decizie si atunci evita sa reglemeteze. Ei conduc prin dictatura majoritatii si prin persoane plasate in functii de decizie.

In lipsa regelentarilor este dificil si riscant sa adopti sanctiuni, pentru ca pot duce la escaladarea conflictului.
Din cauza asta nici autoritatile si nici conducerea scoalii nu au adoptat sanctiuni, nici incazul 1 Decembrie si nici acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Lali, ma refer la felul in care arata Ungaria, la infrastructura si servicii, daca vrei, si la socul pe care-l ai cand treci granita in Romania. Intre Austria si Ungaria nu e mare diferenta, intre Romania si Ungaria e diferenta de la cer la pamant. Si in conditiile astea nu cred ca majoritatea populatiei Ungariei, pusa sa aleaga intre UE si cele trei judete secuiesti, i-ar alege pe secui. Dar secuii sunt buni in rolul cuiului lui Pepelea, de ce nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Adica, Deceneus: nu ne asumam nimic si suntem curiosi unde ne duce valul intr-o tara guvernata din doi in doi, cand ne convine ? Proasta politica !

Eu cred ca ce vedem astazi e o combinatie oribila de smecherie xenofoba si amatorism politic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Deceneus, eu stiu niste lucruri: nu e normal sa ceri aprobare in Romania pentru a canta imnul de ziua nationala a Romaniei, nu e normal ca adolescentii sa se urasca(??!!) pe criterii etnice, nu e normal sa iti cresti copiii cu ura pentru alte etnii,(cum am inteles ca a facut tatal sau bunicul aceste fete) nu e normal sa transformi in ““erou national““ o fatuca cu o banderola, nu e normal ca (,) cadru didactic sa gasesti ca singura solutie taiatul banderolei cu foarfeca...si ma opresc aici ca mi-e somn.

Lali, ok, trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





OK, aplica ceea ce ai scris mai sus la ambele parti, ca sa zic asa. Si in cazul fetei cu tricolorul de ziua Ungariei si in cazul colegilor si profesorilor ei cu interdictiile de a canta imnul, gesturile obscene si purtarea doliului de ziua Romaniei. ca sa evitam dublul standard.

"Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. ", spui tu. A sustinut fata aceea asa ceva, eu asta nu am auzit ? Ea a recunoscut doar ca a fost un protest intentionat la ceea ce s-a intamplat de 1 Decembrie, in aceeasi scoala, ceea ce e departe de ce spui tu. In schimb aceasta este una din replicile favorite in disputele inter-etnice romano-maghiare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
nu e normal sa ceri aprobare in Romania pentru a canta imnul de ziua nationala a Romaniei.

De ce nu? Suntem totusi intr-un stat laic in care trebuie sa faci cerere pentru a fi scutit de ora de religie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.




OK, aplica ceea ce ai scris mai sus la ambele parti, ca sa zic asa. Si in cazul fetei cu tricolorul de ziua Ungariei si in cazul colegilor si profesorilor ei cu interdictiile de a canta imnul, gesturile obscene si purtarea doliului de ziua Romaniei. ca sa evitam dublul standard.

"Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. ", spui tu. A sustinut fata aceea asa ceva, eu asta nu am auzit ? Ea a recunoscut doar ca a fost un protest intentionat la ceea ce s-a intamplat de 1 Decembrie, in aceeasi scoala, ceea ce e departe de ce spui tu. In schimb aceasta este una din replicile favorite in disputele inter-etnice romano-maghiare.




Lali, eu cred ca exact aia fac; aplic ce am scris ptr. ambele parti. Tot spun ca eu nu sunt de partea nimanui si ca au gresit toti. Ultima care a gresit e fata; pardon, e cel care a amenintat-o. Asta dupa ce directorul a gresit cand nu a acceptat sa se cante imnul national. Sa fiu sincera pana la capat, eu cred cu tarie ca imnul ar trebui cantat in fiecare dimineata in fiecare scoala.

referitor la al doilea paragraf, raspundeam la o intrebare. Te rog, reciteste si intrebarea citata, nu numai raspunsul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mai vreau sa spun ceva: aici de ziua Canadei nu vin aborigenii cu steagurile lor si nici de ziua lor nu sare nimeni cu frunza de artar in frunte! Fiecare il accepta pe celalalt! Toti ne toleram si respectam reciproc drepturile.
La noi este un festival in fiecare an "The festival of friends" ii spune si e festivalul aborigenilor. Si sunt arborate steagurile aborigenilor si cel Canadian. Si pe cuvant ca nu se supara nimeni, nici de o parte, nici de alta. Ba mai mult, anul ttrecut au avut invitati special o trupa de dansatori de undeva din Africa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

si ce rezolva cu protestul?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra īmpotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Isi reafirma dreptul de a-si arbora simbolurile nationale. Si arata autoritatilor (in mod pasnic) ca s-au saturat sa fie discriminati in propria tara.
Nu vad de ce nu as putea in tara numita Romania sa ies pe strada cu cocarda tricolora la piept pentru ca altcineva se declara jignit. Tara se numeste ROMANIA, si constitutia imi garanteaza dreptul asta.

Mergi la inceput