Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da,si nu-s nici reguli,nu-i asa,Capcaune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Portocalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si acum intrebare, pentru toti cei care au salutat gestul fetei: va place ce se intampla acum in tara? cum drapelul unguresc este calcat in picioare in Cluj, in alte orase etc?

Bravo, ce misto ne-am razbunat. No comment...bravo. De ziua Ungariei. Deh, meritau o lectie...hai sa le aratam cine suntem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui marius
Si in virtutea acestei idei cum comentezi pozitia elevilor de etnie maghiara si a directorului scolii de etnie maghiara in data de 1 Decembrie Ziua Nationala a Romaniei?

" Sabina si colegii sai de la sectia romana a Liceului Korosi Csoma Sandor au vrut sa cante imnul Romaniei, In scoala, de Ziua Nationala – pe 1 decembrie 2012. Directorul, Simon Istvan, un profesor tanar, consilier local UDMR, nu le-a permis acest lucru, spunand ca elevii ar fi trebuit sa faca cerere cu doua saptamani Inainte! Elevii de la sectia maghiara i-au tratat atunci cu huiduieli, „ni s-au aratat gesturi obscene si cativa au purtat tricouri cu Ungaria mare?"

Comentariul ta ar fi?



Marius, e la fel de gresit. Eu zau ca nu sunt de partea nimanui. Doar ca ii inteleg si pe unii si pe altii. In cazul asta, ce a facut fata a fost o razbunare, un fel de ochi ptr. ochi... Sincer, nici nu stiu ce sa spun. Problemele in zona intre romani si unguri exista si 'fierbe' zona aia de sute de ani... din pacate nu au invatat sa se accepte cu adevarat unii pe altii.

De 1 Decembrie trebuia sa se ajunga mai sus cu ce s-a intamplat. Adica, Ministerul ar fi trebuit anuntat si sa se ia masuri si primul zburat sa fi fost chiar directorul scolii. Si eu zic, ca si voi, ca nu e normal sa traiesti intr-o tara si sa te dezici cu totul de tot ce apartine de cultura acelei tari.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA


Deja pentru data de 1 Decembrie trebuia sa se aplice legea. Ceea ce nu s-a intamplat. Asta reprosez eu romanilor. Neaplicarea legii.
Daca s-ar aplica legea nu ar exista multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
O intrebare: protestul pasnic (asa cum a fost cel al fetei, pasnic, in limitele legii, fara obscenitati) are o mare legatura pe continentul american cu libertatea cuvantului. Ma mira ca spui ca in Canada e alta mentalitate. Sau ce e valabil in SUA nu e valabil in Canada ?

Asta, cu pana unde poate merge libertatea de exprimare este un subiect disputat.
Cand a fost ars Coranul, sau cand au ridiculizat versetele ismaice, dupa mine a fost o provocare care trebuie sanctionata drastic, pentru altii a fost o forma de exprimare.
Cam acelasi lucru este si cu drapelurile si simbolurile nationale.
Sigur unele manifestari sunt mai subtile, nu a rupt steagul secuiesc a purtat ostentativ si in mod repetat bentita tricolora.

Daca o tratau cu indiferenta si o ignorau fata renunta, dar diriginta a intaratat-o pentru ca i-a interzis sa o poarte.
Copilul de ce-i interzici se ambitioneaza si insista sa faca la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si acum intrebare, pentru toti cei care au salutat gestul fetei: va place ce se intampla acum in tara? cum drapelul unguresc este calcat in picioare in Cluj, in alte orase etc?

Bravo, ce misto ne-am razbunat. No comment...bravo. De ziua Ungariei. Deh, meritau o lectie...hai sa le aratam cine suntem noi.


Adina,era de asteptat!

Asta s-a vrut,scormonirea in lada cu rahat!Patriotism de mahala!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vorba Portocaliei Ardealul in Ungaria sau Romania este o tampenie ideatica.
Nici acum nu mai exista granita decat formal va spun eu ca stau la 8 km de Ungaria si ma plimb tot la 3 saptamani dincolo si ei dincoace si viceversa fara sa ma intrebe cineva de sanatate nici pe mine nici pe ei.
Mai incolo odata cu Schenghen nu va mai exista nici macar ideea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si acum intrebare, pentru toti cei care au salutat gestul fetei: va place ce se intampla acum in tara? cum drapelul unguresc este calcat in picioare in Cluj, in alte orase etc?

Bravo, ce misto ne-am razbunat. No comment...bravo. De ziua Ungariei. Deh, meritau o lectie...hai sa le aratam cine suntem noi.


Intrebare: daca maghiarii au gesturi obscene (semne obscene), insultatoare (purtarea doliului) si ilegale (refuzul de a accepta cantarea imnului national de catre romani, intr-o institutie publica) de ziua Romaniei care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebare 2: daca romanii au gesturi de protest pasnic (purtarea tricolorului) de ziua Ungariei si maghiarii reactioneaza cu amenintari cu moartea care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebarile sunt foarte serioase, vreau sa inteleg cum gandesti, cred ca ceva imi scapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cred ca nu ati inteles.
Eu nu fac niciun scenariu. Portocalia ne-a prezentat unul, iar eu am zis ca nu stiu daca e asa. Pentru ca nu stiu.

Eu tot ce am spus este ca : tensiunea creata in ultima vreme, dintre romani si maghiari, are surse mai la vest de granita.
N-am spus ca Ungaria lasa EU pentru Ardeal.(ori eu ma exprim foarte prost, ori voi nu cititi cu atentie)
Povesti cu zane sau nu, situatia politica din Ugaria misuna de xenofobi. Care arunca cate o rosie striacat in directia romaniei. (ultima a fost aia cu ramasitele nu stiu carui scriitor maghiar rasist, pe care vroiau sa il re-ingroape la cluj(??!!)

Iulia, nu inteleg despre ce sabie vorbesti. Mi se pare mie sau imi pui cuvinte-n taste?


Ce pace sa gasim? pai parca nu era niciun razboi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Bine si ce propui?
Sa concuram cu ei care suntem mai nationalisti?


Mergi la inceput