Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Sincer,nu vad de ce fetita aia nu ar avea dreptul sa-si puna pe frunte orice,de la cornitze la tricolor,sau eventual o creasta de coif roman.Da de ce au huiduit imnul national elevii din acelasi liceu?

Madalina
Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mada - sa-ti traduc ce spune A_Iulia!
Cand vrei sa aplanezi un conflict nu raspunzi la provocari. O faci doar daca vrei sa-l escaladezi.
Cand vrei sa arati ca esti superior unui mojic, nu te cobori sub nivelul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

A_iulia eu zic ca li s-a oferit mult respect din partea noastra.Numai pentru faptul ca au fost luati in fiecare guvernare,pentru faptul ca fac ce vor,pentru privilegiile pe care le au....si in schimb,un director de scoala de etnie maghiara incurajeaza manifestarile xenofobe,ap;oi se plange ca un copil are sange in vene.....sange de roman..

Sincer,nu vad de ce fetita aia nu ar avea dreptul sa-si puna pe frunte orice,de la cornitze la tricolor,sau eventual o creasta de coif roman.Da de ce au huiduit imnul national elevii din acelasi liceu?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Ei si-au castigat dreptul in guvernare prin voturi, nu le-a dat cineva ceva gratis.

In orice caz, nu am sa mai continui discutia asta, banuiesc ca pe aceleasi motive ii intelegi si pe cetatenii UK sau din Spania sau...etc ca ii discrimineaza pe romani...

Nu am sa mai fac prea mult pe avocatul maghiarilor, pot sa-si poarte singuri de grija. doar sa anunt ca nu am nici o ruda sau cunostinta/prieten maghiar.

M-a deranjat daca vrei dublul standard. Adica dam in cap altora, dar avem pretentii cand e vorba de noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nici pomeneala...nu ne lasa ei sa iesim..se vede ca nu mai stii cam tot ce se intampla in zona...ar fi usor sa se detsepte gainile si cocosii....nu e deloc asa simplu.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

da, eu mada, nici nu ma asteptam la alta reactie de la tine. l'enfer c'est les autres. n-ai sa crezi, dar chestia asta s-a inventat demult, asa cum s-au inventat si solutiile. dar deh, redescopera tu roata, ca-i mai eficient asa. autentic romanesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asa e cu infernul....si drumul spre iad e pavat cu bune intentii......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

e usor sa vorbesti despre toleranta...e mai greu cand trebuie sa o pui in aplicare....vorba aia: teoreia ca teoria, dar practica ne omoara.





mda.

Romanii si maghiarii din Romania se tolereaza foarte bine. Traiesc de muuulti ani unii langa altii. Fiecare e obisnuit cu apucaturile celuilalt.

Daca si-ar scoate budapesta si ai ei nationalisti extremi coada din ecuatia asta, ar fi pace si liniste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

a zis cineva ceva de respectul pe care il datoram celuilalt, macar de ziua lui nationala? s-a vorbit cumva de respect si bun simt in acest context asa de inflamat?


Ziua Nationala a cetatenilor romani de origine maghiara este 1 Decembrie. Scrie in Constitutia Romaniei, tara lor. Nu exista neclaritati in aceasta privinta.


mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.




Imi pare rau ca nu retin numele istoricului maghiar care a explicat foarte clar ca secuii nu-s unguri.
Maghiarii din Ungaria NU ii vad pe maghiarii din Romania ca fiind de-ai lor. Cica maghiarii din Ro vorbesc o limba maghiara plina de arhaisme, si mult diferita fata de limba din ungaria. Asta mi-a zis-o un maghiar(din Budapesta)
Ce paradox, nu? Sunt buni doar de momeala, ca ungaria nu a renuntat la ideea de a avea ardealul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cand se va fi terminat cu toate vamile si granitele dintre tari inclusiv intre Ungaria si Romania sunt curios cine ce va mai avea de spus?
Chit ca acum merg in Ungaria si inapoi exact cum traversez strada.
Dar astept eu ziua aia cand nici macar Politie si Vama nu va mai fi ca esti in Gyula sau Arad In Budapesta sau Cluj tot aia doar locatia geografica va fi diferita in rest fix paralel ca o iei la stanga sau la dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pai putem respecta,dar sa ne respecte si ei pe noi.Ceea ce nu s-a intamplat niciodata,stim cu totii foarte bine..din vremuri de demult s-a considerat ca noi,romanii nu avem ce cauta aici...istoric vorbind,s-au inventat fel si fel de teorii...nu asta e ideea..ideea e ca ei nu ne respecta si deci nu li se poate oferi respect.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Vezi, aici ajungem exact acolo unde trebuie.

Niciodata, dar NICIODATA nu vom putea obtine ceva bun prin faptul ca ne batem joc de altii sau o sa incercam sa-i punem la punct prin forta sau ironie.

Altfel, sa nu ne miram ca si altii se parta la fel cu noi...nu suntem cu nimic mai buni decat ei daca nu reusim sa ne integram minoritatile si ne comportam in felul acesta.






Iulia, eu nu inteleg ce reprosezi Romaniei in privinta maghiarilor. Ce le-a facut Romania?
(nu vorbim despre xenofobi, cum e tatal sau bunicul acestei fete care a invatat-o sa urasca ungurii )
Vorbim asa, la nivel de tara. Deci, ce a facut Romania ungurilor, ca sa vorbimd e lipsa de respect sau discriminare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Buna intrebare...

Mergi la inceput