Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

a zis cineva ceva de respectul pe care il datoram celuilalt, macar de ziua lui nationala? s-a vorbit cumva de respect si bun simt in acest context asa de inflamat?


Ziua Nationala a cetatenilor romani de origine maghiara este 1 Decembrie. Scrie in Constitutia Romaniei, tara lor. Nu exista neclaritati in aceasta privinta.


mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Nu va lasati manipulati !
Radet
Hidroelectrica ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mie nu-mi vine sa cred ce citesc la subiectul asta...oameni mai mult decat rezonabili, Viviana, desprecopii, Marius, multi altii umbla acum cu faclia razboiului sa ardem vrajitoarele...

Eu cred asa: este foarte corect sa porti tricolorul pe frunte. Si chiar e indicat s-o faci in toate cele 365 zile pe an, cu mandrie.

Si mai indicat, cand locuiesti intr-o zona in care o mare parte sunt de alta nationalitate, este sa o porti 364 zile pe an si ziua aia care este a altora, eventual sa porti steagul lor. Asta ar indica dupa mine o mare disponibilitate de a-i ACCEPTA ca facand parte din viata ta, chiar daca au radacini si limba materna diferita.

Nu cred ca fetita a procedat corect, a facut un gest absoult razbunator. Dupa parerea mea, fara sens...sigur ca si reactia directorului a fost total nepotrivita - trebuia sa o lase in treaba ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si daca se aduc argumente acum ca ungurii au facut...nu au facut...ce rai sunt...uite cum au procedat si ei ...

In atatea subiecte de pe site s-a aratat ca o fapta rea a cuiva nu trebuie pedepsita cu o incordare de muschi. Era pe undeva discutia asta despre toleranta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

e usor sa vorbesti despre toleranta...e mai greu cand trebuie sa o pui in aplicare....vorba aia: teoreia ca teoria, dar practica ne omoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Mie nu-mi vine sa cred ce citesc la subiectul asta...oameni mai mult decat rezonabili, Viviana, desprecopii, Marius, multi altii umbla acum cu faclia razboiului sa ardem vrajitoarele...



Adica? Dezvolta ideea in ceea ce ma priveste te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Nu va lasati manipulati !
Radet
Hidroelectrica ?




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !





nu ne lasam manipulati!

si acum ca nu ne-am lasat manipulati scad facturile la gaze, la incalzire?!...ahhh nu, doar isi predau baietii destepti afacerile unii altora...iar facturile se vor umfla in continuare si vor plati nemanipulatii pana le vor iesii ochii din cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai totusi traim in Romania...si ei traiesc in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cred ca din postarile tale de pe pagina 7, Marius, am inteles ca nu suntem chiar de aceeasi parere la subiectul asta.
Daca am gresit imi cer scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mai totusi traim in Romania...si ei traiesc in Romania.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


TOTI traim in Romania, Mada. Si asta nu se va schimba niciodata.

Asta nu inseamna ca avem tot dreptul sa-i calcam pe cap pe ceilalti ce sunt de alta nationalitate si cu care ar trebui sa "conlocuim" in buna pace.

Pe mine incepe sa ma sperie atitudinea asta - de parca cineva ar putea sa ne faca maghiari, sau ce? Normal ca suntem romani...

Dar putem sa avem respect pentru traditiile altora?

Mergi la inceput