Bentita tricolora

Bentita tricolora | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Spunem ca munca si stiinta sunt folositoare. Dar atitudinea? Atitudinea cu care facem lucrurile este cea mai importanta.
Ce inseamna atitudinea?
Etica
Ordine si curatenie (chiar daca suna banal)
Integritate si cinste
Punctualitate
Resposabilitate
Perfectionare
Respect pentru legi si reguli
Respect pentru drepturile celorlalti
Dragoste pentru munca, economie si chibzuinta


Si ce este daca un copil, o fetita,de clasa a Ix-a, a venit cu o bentita tricolora la scoala?
Si ce e daca era 15 martie? Si ce e daca era o scoala mixta?
Acea fetita a luat o atitudine. Pasnica. A dorit sa spuna ceva. Sa transmita ceva.
Este inadmisibil, ca pentru un astfel de gest, un copil sa fie amenintat cu moartea, jignit. Indiferent de etnie.
Cum a fost posibil ca gestul acestui copil sa fie infierat de catre profesorul sau, un adult?
Sa fie manie xenofoba dusa la extrem?

Acest subiect nu este impotriva nimanui. A nici unei etnii.
Acest subiect se vrea un simplu subiect despre atitudine.

Cum ne invatam copiii? Sa ia atitudine pentru credintele lor? Sa se faca auziti pentru ceea ce ei stiu ca este drept si corect? Sau sa stea cu ochii-n pamant asa cum o facem noi, lasandu-I pe altii sa vorbeasca in locul nostru?
Cum ne invatam copiii? Sa vada uraciunea dintr-un individ si sa gandeasca ca acea pesoana a gresit pentru ca este imorala? Sau pentru ca e de o anumita etnie?

Ce ar fi sa ne invatam copiii ca pot purta oricand bentite cu orice culori?

Ca este in regula sa se exprime pasnic si atata timp cat o fac au dreptul sa fie respectati si auziti.
Ce ar fi sa-I invatam ca au dreptul ca oriunde si oricand sa-si poarte insemnele mandriei nationale si insemnele apartanentei. Indiferent daca sunt tricolore, itari, fote, ii, yarmulka, palarii tiganesti sau fuste inflorate.

Si asa cum le poarta ei asa le poarta si altii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Te rog, poti sa pui un link despre ce caz e vorba si ce s-a intimplat? Am cautat un pic pe internet dar nu am gasit inca nimica...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

cu toata deschiderea mea pentru oameni, nu pot sa spun decat ca maghiarii sunt ca arabii. adica atat de adanciti sunt in nationalitatea lor incat uita de lumea reala care exista "si" in jurul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, si pe mine m-a scandalizat ce s-a intamplat. Daca acei copii nu au putut accepta o bentita tricolora inofensiva - purtata frumos de o fata frumoasa, e clar ca e ceva gresit acolo, in educatia populatiei secuiesti. Nu mi-a placut! Ba chiar m-am simtit ofesata in calitatea mea de mama romanca.


Nu aveau de ce sa se scandalizeze pentru ca s-a intamplat in Romania iar tricolorul este simbol national. Tot asa ar trebui sa se simta ofesanti sa foloseasca bani romanesti, care au simbolurile romanesti.
Problema pana la urma este una de educatie. Ce fel de educatie dau acasa, acei parinti, acelor copii cu universul mic cat o nuca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

hai sa ne punem si noi cate o bentita tricolora la profil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

a citit cineva declaratiile pe care se pare ca le'a facut domnisoara in cauza?
uitati un citat (sursa http://mako.casajurnalistului.ro/cel-mai-prost-din-curtea-scolii/):

„Nu stiu. Urasc ungurii. Asta e adevarul. Îi detest, nu-mi caut scuze. Nu pot descrie, e ceva în mine, o repulsie… Ma irita. Poate e ceva genetic, asa era si tatal meu. Când vezi câte discriminari se fac numai la nivel scolar, câte nedreptati, câte se trec cu vederea la ei, eu una nu pot simti altceva.” - Sabina Elena, elev#259;

eu nu m'as grabi sa demarez campanii de sustinere a acestei copile, mai ales pe un forum care propovaduieste toleranta si condamna xenofobia, prejudecatile, etc...

edit la diacritice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Alexa, fata a fost amenintata cu moartea pentru ca a purtat o bentita tricolora. Cu dreptul ei cum ramane? Mereu se gasesc avocati ai drepturilor altora insa acum, cu dreptul fetei de a purta acea bentita, cum ramane? Unde e toleranta?
Ma intreb cum ai fi reactionat daca se intampla asta copilului tau.
Desigur, e dreptul tau sa aperi (in)toleranta celor care nu au suportat bentita tricolora.

A fi tolerant nu inseamna sa te faci ca nu vezi intoleranta, magariile si nedreptatile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa Ioana

a citit cineva declaratiile pe care se pare ca le'a facut domnisoara in cauza?
uitati un citat (sursa http://mako.casajurnalistului.ro/cel-mai-prost-din-curtea-scolii/):

„Nu stiu. Urasc ungurii. Asta e adevarul. Îi detest, nu-mi caut scuze. Nu pot descrie, e ceva în mine, o repulsie… Ma irita. Poate e ceva genetic, asa era si tatal meu. Când vezi câte discriminari se fac numai la nivel scolar, câte nedreptati, câte se trec cu vederea la ei, eu una nu pot simti altceva.” - Sabina Elena, elev#259;

eu nu m'as grabi sa demarez campanii de sustinere a acestei copile, mai ales pe un forum care propovaduieste toleranta si condamna xenofobia, prejudecatile, etc...

edit la diacritice.

mami de brotac rocker


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici





pe asta de ce o omiti ?...


Cel mai bun exemplu de discriminare – faptul c#259; eu am aratat un gest obscen, «fuck you», a fost imediat monitorizat, la fel ai faptul ca am purtat bentita, dar faptul ca NOI IN ROMANIA a trebuit sa depunem cerere la directiune ca de 1 Decembrie sa cantam imnul in curtea scolii si ca dupa ce am cantat ni s-au aratat gesturi obscene a fost trecut cu vederea”, reclama Sabina.


iar vor apare acuzatii de "sentimente bombastice", dar de ce se asteapta mereu ca romanii sa stea in pozitia ghiocel si sa incaseze ghionti si picioare?!... imi amintesc multi ani in urma cand toata natia "nsndnfds" de pretutindeni se bombase ca unul de al lor a fost facut chisalita in timpul unei manifestatii, vuia presa straina..."iata ce sunt capabili romanii"...cand s-a dovedit ca victima era roman...s-a dezumflat si bombarea si presa straina a rauflat usurata...

ps. am avut de cum am vazut titlul subiectului un deja vu de topic ajuns la ZZ


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu nu spun ce parere am.Toti oamenii au dreptul la libertate atat timp cat nu dauneaza celorlalti.

Dar vreau o bentita tricolora la profil.Cum facem?
nainte de toate sunt romanca si-s mandra de asta.Am fost membra a Vetrei Romanesti.Am fost membra apoi a partidului lui Funar,nu mai stiu,.Am mers cu ei prin Transilvania.Am locuit acolo si mamei mele i s-au dat piersici stricate ca vorbise romaneste.Aveam vecini unguri cu care ma jucam si ai caror parinti erau extraordinar de ok.
Au fost ardeleni care mi-au spus"moldoveanca imputita",chiar in campoaniile facute cu vatra romanesca.L-am altoit pe ala desi eram cu 10 ani si 15 kile mai mica decat el.
Soferul autocarului era maghiar.Noi cantam desteapta-te romane si noi suntem romani.Eu am zis,in gluma"taceti mai ca ne da nenea cu masina in gard.Soferul,un tip la vreo 50 de ani,rade molcom si zice"apai domnisoara,io am minte.Sunteti asa de simpatici toti ca-mi vine sa rad non stop.

Am fost la Brad la o nunta de maghiari.Am baut palinca de aia de-a lor si ne-au dus la pensiune dupa aia ca eram cam fericiti cu totii.Au dat cu pietre niste localnici in autocar.

Ce au facut acei oameni amenintand o romanca care a purtat tricolorul in tara ei e inadmisibil.Sunt de acord sa luam atitudine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eumada, nuuuu ...
CU astfel de relatari nu ajuti topicul acesta ...plizz...

Mergi la inceput