cafea vs ness

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu beau de toate si cafea (la filtru/espresso/nesspresso cu capsule) si ness.
Nessul e comoditate (am nevoie de cafeina si nu am timp, iau apa incalzita si gata). Nessul are mai putin parfum cind e preparat.

Insa pe vreme calda nimic nu se compara cu un ness facut cu Coca sau macar cu apa minerala rece.

Am avut ocazia sa trec pe linga o uzina de ness (in Mexic in regiunea Chiapas) si am stat multumita cu nasul in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

..sau cateoda cu Pepsi.
Impreuna cu prietena mea cea mai buna, frecam la nessuri cate-o jumatate de ora de se facea juma' de cana numai crema aproape alba si turnam apoi apa incet ca sa se ridice crema la suprafata:)) s-apoi fumam si jucam yams.
Ehe ce vremuri:))

Si eu tot de lene am trecut la www.keurig.com/Content/ProdImages/KRG-LG-B48.jpg" target="_blank">Keurig. Uram sa spal suportul de plastic pentru filtru, carafa, sa numar linguritele de cafea.

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Eu de cativa ani (vreo 7-8) numai ness beau. De lene sa fac la filtru, imi fac ness.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

..sau cateoda cu Pepsi.
Impreuna cu prietena mea cea mai buna, frecam la nessuri cate-o jumatate de ora de se facea juma' de cana numai crema aproape alba si turnam apoi apa incet ca sa se ridice crema la suprafata:))



Phua...ce amintiri de tineretze!

Asa beam si noi,iar in vremurile de dupa revolutzie cind se gasea peste tot,incercam sa recuperam vremurile in care n-am avut!Nesul Amigo!

Mmmm si cu cola....!!!!

Chiar mi-atzi facut pofta,desi sunt peste 20 de ani de cind n-am mai baut!(si mie mi-era rau ,dar si de la cafea nu numai de la ness,asa ca am peste 20 de nai de cind beau doar o cafea dimineatza si atit!

Eu momentan la filtru servesc,cu lapte si zahar brun!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Oana, asta cu frecatul nessului era pe vremea cind nu ma tragea nimeni de fusta, tre' sa mai astept vreo 10 ani.

Eu nu pot bea cafeaua cu lapte, mi se face sila numai cind o vad.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Pentru mine cafeaua este momentul meu de rasfat, sunt singura din casa care beau cafea. Din clasa a XII a beau cafea zilnic.
Imi place aroma cafelei dimineata, care inunda casa, pana ma spal eu pe fata si ma intorc de la baie e gata, numai buna sa o descant 10 minute pana imi fac planul de bataie al zilei.

Imi place vara cand o beau pe terasa si sunt in vacanta si o beau cu lapte, cu miere, cu frusca, cu diferite arome, cu inghetata.....

Mai beau si cate un ness, dar ii lipseste aroma aceea imbietoare care te ameteste de cafea.

Nu stiu care e mai buna sau mai nociva, dar mie intotdeaua mi-a spus corpul cand e stop! Am in general tensiunea mica si simt ca lesin daca nu beau o cafea, dar am si momente cand nu pot bea nici macar o inghititura in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Impreuna cu prietena mea cea mai buna, frecam la nessuri cate-o jumatate de ora de se facea juma' de cana numai crema aproape alba si turnam apoi apa incet ca sa se ridice crema la suprafata:)) s-apoi fumam si jucam yams.
Ehe ce vremuri:))



Noi inca facem asta! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie imi place espresso-ul. Beau si Ness cu placere, ca imi place gustul, dar de cand am Nescafe-ul Dolce, imi fac la el Espresso Cortado sau Espresso negru, tare, pe care le indulcesc putin cu sirop de artar sau cu miere. Pun si niste frisca din cand in cand.
La lucru beau zilnic insa cafea de la aparat de facut cafea-din acela de casa, nu care sta pe coridoare- (si din cand in cand de la filtru, care trebuie sa spun ca face cafeaua mai buna).
la lucru nu folosesc zahar, pun doar lapte, ca asa neagra nu o pot bea.

Am baut Ness in facultate inainte de un examen cand eram oricum stresata si nu puteam manca nimic...mi s-a facut un rau dupa aceea, ca o saptamana am mancat numai paine prajita.


O sg data am avut tahicardie de la cafea si tremor: Espresso de la Starbucks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Masina mea de cafea face doar illy esspreso...........o ador(cafeaua!).Nu bem decat in wekend acasa,in restul saptamanii luam micul dejun afara,acolo o fc tot cu illy ,numai ca eu beau capuccino.
Nu beau ness,sa nu-l vad....am incercat cand eram acasa,cand am vz ca bunica(sunt crescuta de bunici) se simtea tot ma rau de la el ,si bunicul tot asa....nu am mai pus gura pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Nu am baut niciodata ness , sau poate doar ocazional cand am fost la cineva si nu am stiut.
Cafeaua o fac in cafetiera din link-ul Letitiei , am doua ,sa nu raman in pana , iese o cafea minunata .
Nici eu nu am incredere in Starbucks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Nadia: Eu de cativa ani (vreo 7-8) numai ness beau. De lene sa fac la filtru, imi fac ness


Si au am baut ani la rind ness, tot din comoditate, asta pina am descoperit Cafetiere. E asa usor de folosit, ca nu are rost sa mai beau ness, care mie mi se pare mai tare.


http://www.procook.co.uk/product/procook-glass-handle-cafetiere-8-cup-1l?utm_source=GoogleShopping&utm_medium=Shopping&utm_campaign=MerchantFeed&gclid=CLjs9b2997UCFcHHtAoddyEAuQ


Giulia81, am si uitat de ness cu fanta sau apa minerala! Ce-l mai frecam!!



Eu nu pot sa beau cafea fierbinte. Ma ard de fiecare data. Asa ca fac ness cu apa calda de la robinet. E fierbinte la mana, la atins, dar la baut e numai buna.

Mergi la inceput