yuppi!sweet_dreams,angy_angela,criss83,flowerbee

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, se gaseste Clexane, mai greu, dar se gaseste. Daca vorbesti la o farmacie, afla cand dau comanda si te duci fix atunci. Probleme sunt cu toate anticoagulantele. Din ce am citit eu, Clexane este cel mai folosit la gravide, practic cel mai studiat.
Important e sa stii ce ai si sa tratezi. Asa e, foarte multe persoane au mutatiile astea si din cauza modului nostru de viata modern, ne afecteaza. Clar ele existau si inainte, dar nu isi faceau asa de cap.
Gandeste-te ca e f bine ca ai aflat, pentru ca pe viitor, trebuie sa faci preventie sa nu ai probleme cardiace sau de circulatie.
Bafta maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Flowerbee ce ma bucur pt tine,in sfarsit ti-ai vazut visul implinit...ce emotii te-or fi incercat cand i-ai auzit inimioara...sa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

mealex o sa ma interesez.ziceam k nu s mai gaseste k tocmai am o prietena care a nascut in februarie si era totul ok s cand a iesit din spital,ptr cele 6 sapt care trebuia sa le mai faca a cautat s s-a certat super rau la o farmacie a spitalului ca, cheama televiziunea daca nu i le da..mai aveau cateva p stoc s probabil le dadea cu bani,nu gratuit.
La ce mutatie se da clexan,ai idee?k vad f multe fete cu probleme de coagulare iar tratamentul este cu femibion,acid folic,aspenter,magne b6 si uneori clexan.. Eu ieri mi-am luat natalvit ca asa mi-a spus doct dar ma gandesc serios saschimb pe femibion maine dupa ce vad ce fac la uscatescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Angy incearca la farmaciile sensiblu,eu cand am intrebat la ei aveau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, poti cauta farmacii pe net si suni la una dintre ele, intrebu daca are sau daca vreuna din reteaua lor are. E cel mai simplu.
Paaaai, nu sunt reguli clare, se da Clexane o mutatie MTHFR homozigota, Leiden, Factor II indiferent de tip si apoi, daca ai mai mult de 2 mutatii hetero.
Mutatia hetero e mai blanda, cea homo e mai dura. Daca ai 2 hetero, se combina gravitatea si e ca si cum ai avea una homo.
Oricum, ai sanse sa faci, indiferent de ce iese, daca ai analize proaste de coagulare (timpii care se fac la Fundeni).

Pentru mutatii MTHFR, mai ales homo, se da Femibion (cu conditia sa nu ai probleme cu tiroida, pt ca are iod). Mutatia asta nu permite absorbtia de acid folic in forma asta, atunci trebuie luat un complex care contine o alta forma a ac. folic, metafolinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

vai dde capu meu caa nebunie..eu luni voi face mutatiile si le voi avea peste 2 sapt..sper sa nu fie prea tarziu. Dar Uscatescu nu recomanda sa faci si mutatiile?ca din cate am citit chiar daca cele de coagulare ies bine nu inseamna ca nu ai vreo mutatie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ba da, recomanda si dr. Uscatescu. Nu e musai ca daca analizele de coagulare ies ok, sa nu ai mutatii...e adevarat ca in general, analizele de coagulare se busesc in sarcina, dar e posibil ca la inceput sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

neata fetele,
am fost la Uscatescu, am dat de o asistenta tare draguta care m-a bagat imediat si mi a luat sange.La ora 2 mi-a spus sa vin ptr a vb cu Dr U. Sunt super slabita,cand am aj acasa direct in pat m am instalat. Acum sa vedem ce o iesi.
Bubuali sper sa ne faci o surpiza in week
Bee felicitari ptr inimioara
restul fetelor va si sa nu intampinnati niciun fel de probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Angy nu te pot ajuta cu sfaturi ca nu ma pricep dar sunt alaturi de tine Ai mare grija de bebe

Bee ma bucur ca esti bine si tu si bebelusul , o sa treaca si greturile, bebele sa fie sanatos si sa creasca mare.

Bubuali te asteptam maine cu testul II hai bubuali

pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

buna fetele,
tocmai am aj de la Dr U, aanalizele au iesit bine,toate sunt in limitele normale, insa mi a dar femibion 1, natalvit, ac folic, nospa,utrogestan,mg B6 si vit c cetebe sau ce gasesc (am gsdit cetebe cu zinc oare este bun? ). Mi a dat sa fac mutatia Factor XIII Val34Leu.. mi le da pe rand ca sunt scumpe..insa eu as vrea sa le fac pe toate cele 6 principale dar ma deranjeaza ca mi a dat la medsana unde este ff scump 340 o mutatie..iar la genetic center fac cu 800 toate 6,e ceva.. oare daca le fac in alta parte o avea ceva de comentat? mi-e sa nu fac la alt laborator si apoi sa nu se uite pe rezultat ca nu e facut la medsanaa.. Voi ce parere aveti? M-a chemat la 12 sapt din nou.. Va

Mergi la inceput