yuppi!sweet_dreams,angy_angela,criss83,flowerbee

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

bubuali daca ai numai MTHFR e posibil sa te lase pe clexane de 0.2 (pentru cele care nu au pierdut sarcini se da numai aspenter), iar daca ai si PAI de exemplu sigur primesti doza in functie de greutate. Avand in vedere sarcinile pierdute eu as incepe clexane de la test pozitiv, ca pana ajungi la un hematolog, pana faci analizele... trece timpul, iar trombofilia e o boala parsiva.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bubuali eu cand am avut testul pozitiv mi-am sunat Dr , am fugit la Beta si din acea seara am inceput cu Clexane

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Maria cred ca asa o sa fac si eu...numai sa se intample o data minunea!Oricum de reteta pt clexane nu am nevoie pt ca eu o sa-l iau la pret intreg...va povesteam eu ca nu avem medic de familie si nici nu suntem asigurati...dar n-o sa conteze,facem orice,bebe sa fie bine...
Tu ce mai faci,cum te mai simti?
Angy,Caresse,Kmy black...si celelalte pe unde mai sunteti?ne e dor de voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bubuali sunt bine , acum am ajuns acasa de la Med de fam , am fost dupa reteta de utrogestan . Marti ma duc la TT

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

hello fetelor,

azi am tot fost l dr gineco ptr eco..la med de fam..mi am pregatit actele necesare ptr dr uscatescu..vineri ajung la ea,am sunat si m am interesat si cik vineri o gasesc. Acum vin s va intreb p voi cele cu mutatiile de trombofilie..as vrea sa fac si nu stiu pe care.. proteina C, S, anticoagulantul lupic astea le face uscatescu? ca in afara de cele 4-6 mutatii numai stiu exact am mai citi si de anticoagulant lupic..antifospolipidici sau ceva de genu asta,efectiv nush p care sa le fac..beneficiezi de vreuna din ele la uscatescu?in afara de mutatiile genetice "mthr..factor liden etc" care stiu ca se platesc la orice laborator..
bubuali iti tin pumnii sa fie un bebe mic si sa te ajute Doamne Doamne. va si sper sa ma luminati putin cu analizele astea ptr k ginecologul a spus sa o las p uscatescu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LumyMony spune:

Buna fetelor
Bubuiali si eu cred ca e cu ochisori ma bucur pentru tine
Mie nu imi trece sub nici o forma infectia asta urinara si nu am putut sa merg la medic. Am luat niste pastile din plante si ...nimic. Oare nu imi trece fara antibiotice?
pup toate fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, la dr. Uscatescu faci: Proteina C, S, Antitrombina S, anticoagulant lupic, fibrinogen, APTT + cateva analize care sunt timpi de coagulare. Anticoagulantul lupic trebui facut si la alta clinica pe langa anticorpi cardiolipinici si anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1. Cele 3 analize se fac pt a pune diagnosticul de sindrom antifosfolipidic, mai precis, daca 2 din 3 sunt pozitivi, atunci se pune diagnosticul. El este mai rar intalnit oricum. Cele mai frecvente sunt mutatiile MTHFR, gena PAI si Factorul XIII, cum am mai zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss83 spune:

BUNA DIMINEATA
Eu tocmai am primit rezultatul si la MTHFR si mi-a iesit mutatia A1298C genotip heterozigot .
Stie cineva ce inseamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

multumesc mealex . Atunci voi face pachetul B extins de la genetic center pe care l a facut si mariabcf si p parcus voi vedea ce mi iese si maine la uscatescu. m am saturat d mutatiile astea,toata lumea le are se pare.
criss nu stiu sa ti rasp,eu sunt la inceut cu ele,prbabil iti treb aspenter si nu stiu sigur in ce conditii,la ce fel de mutatie se da clexan sau alt inlocuitor,ptr ca din cate stiu clexan nu se mai gaseste.
si fuguta la medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui criss83

BUNA DIMINEATA
Eu tocmai am primit rezultatul si la MTHFR si mi-a iesit mutatia A1298C genotip heterozigot .
Stie cineva ce inseamna?

Ai facut doar aceasta mutatie sau doar asta ti-a iesit pozitiva din toate mutatiile pentru trombofilie?
Si eu o am tot heterozigota si pe langa asta mai am inca doua pozitive si medicul meu ginecolog mi-a zis ca sunt printre mutatiile usoare si nu pun mari probleme atata timp cat te tii de tratament.
Detalii referitoare la ce mutatii am eu si ce tratament am primit ai mai jos in semnatura mea.
Eu zic sa nu te panichezi ca nu e cazul, mergi la medicul tau si vezi ce tratament iti va da sau daca e nevoie de alte analize daca nu le-ai facut pe toate.
Daca mai ai nevoie de alte info, te ajut cu mare drag.

Factor V haplotip R2 (H1299R) - pozitiv heterozigot; MTHFR (A1298C) - pozitiv heterozigot; PAI-1 (4G/5G) - 4G/4G homozigot
Februarie 2013 - sarcina pierduta prin avort spontan la 6 saptamani; ulterior acestei sarcini am facut investigatiile pentru trombofilie
Tratament: acid folic 1/zi, femibion 1 1/zi, vitamina E forte 1/zi, Cetebe 1/zi, aspenter 1/zi.

Mergi la inceput